Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Instytutu Herdera w Niemczech posiada bezcenne materiały dotyczące dziejów Gdańska [ZDJĘCIA]

Marek Adamkowicz
Dzięki współpracy naukowców z Polski i Niemiec jest szansa na lepsze poznanie dziejów Gdańska, w tym losów zabytków
Dzięki współpracy naukowców z Polski i Niemiec jest szansa na lepsze poznanie dziejów Gdańska, w tym losów zabytków Marek Adamkowicz
Naukowcy zajmujący się dziejami Gdańska wiedzą, że nie da się prowadzić badań bez zaglądania do archiwów niemieckich.

To właśnie tam można znaleźć wiele unikatowych materiałów, ewakuowanych z miasta przed jego zdobyciem w 1945 r., ale też przekazanych przez niemieckich specjalistów czy osoby prywatne. Jedna z najciekawszych kolekcji znajduje się w Instytucie Herdera w Marburgu, o czym przypomnieli dr Elke Bauer i dr Dietmar Popp, którzy byli gośćmi spotkania w Domu Uphagena.
- Instytut powstał w 1950 roku, a jego założycielami byli naukowcy pochodzący z rodzin wywodzących się z dawnych niemieckich terenów wschodnich - mówi badaczka. - Znajduje to odzwierciedlenie w działalności ośrodka, który zajmuje się dziejami Europy Środkowej i Wschodniej od Estonii na północy, przez Polskę, Białoruś i Ukrainę, aż po Węgry na południu.

Czytaj też: W Gdańsku odsłonięto pomnik poświęcony ofiarom wybuchu gazu w 1976 roku [ZDJĘCIA]

Zakres prac nie ogranicza się do gromadzenia archiwaliów. To również działalność biblioteczna, wydawnicza i wystawiennicza oraz badania naukowe, prowadzone m.in. we współpracy z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, Archiwum Państwowym w Gdańsku czy Muzeum Sopotu. W uznaniu dotychczasowych zasług Instytut Herdera otrzymał w bieżącym roku tytuł Honorowego Ambasadora Gdańska. Nie oznacza to jednak, że naukowcy, polscy i niemieccy, zamierzają spocząć na laurach, tym bardziej że pole do współdziałania jest niezwykle szerokie. Do tego partnerzy zza Odry kuszą stypendiami, a nade wszystko bogactwem swych zbiorów.
- Wiele z posiadanych przez nas materiałów ma charakter unikatowy - podkreśla dr Bauer. - Warto zwrócić uwagę chociażby na dokumentację konserwatorską, dzięki której możemy wiele powiedzieć o Gdańsku sprzed zagłady miasta, jaka nastąpiła w 1945 roku.

Do szczególnie wartościowych należy dokumentacja rysunkowa gdańskich kamienic mieszczańskich. Wykonana przez Ottona Rollenhagena, na potrzeby dysertacji doktorskiej, doczekała się rozwinięcia w postaci wystawy i publikacji. Na uwagę zasługuje też spuścizna Ericha Keysera, który kierował Muzeum Krajowym Historii Gdańska, konserwatora miejskiego Ericha Volmara czy też Willy'ego Drosta, kuratora muzealnego Prus Zachodnich.

Doktor Elke Bauer podkreśla, że Instytut Herdera nie ogranicza się do czasów przedwojennych. Ośrodek posiada również interesujące zbiory dotyczące okresu PRL. Dzięki m.in. zdjęciom można zobaczyć, jak przebiegał proces odbudowy Gdańska ze zniszczeń i jak wyglądało w mieście życie codzienne.

Więcej o działalności placówki można się dowiedzieć na **

http://www.herder-institut.de/startseite.html

**.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto