Inżynier pilnie poszukiwany!

Artykuł sponsorowany
Rozmowa z prof. Witoldem Gulbińskim, prorektorem do spraw kształcenia Politechniki Koszalińskiej.

Jakie rezultaty przynosi uczelni program „Inżynier pilnie poszukiwany”?
– Pozytywne, zarówno dla uczelni, jak i samych zainteresowanych, czyli studentów. „Inżynier pilnie poszukiwany” przyciąga kandydatów. Wielu z nich wybiera Politechnikę Koszalińską właśnie dlatego, że realizujemy ten program; on nas wyróżnia, promuje, stwarza nowe możliwości.

Jakie jeszcze korzyści płyną z realizacji programu?
– Poszerzyliśmy ofertę edukacyjną, wprowadziliśmy nowe zajęcia, mogliśmy sfinansować zakup sprzętu laboratoryjnego. W przypadku laboratoriów Budownictwa czy Ochrony Środowiska zakup odczynników chemicznych wiąże się ze sporymi wydatkami.

Na co studenci Politechniki Koszalińskiej uczestniczący w projekcie zwracają szczególną uwagę?
– Niewątpliwie najatrakcyjniejsze jest stypendium w wysokości 1.000 zł miesięcznie, które umożliwia choćby zakup pomocy naukowych. Studenci mają również możliwość uczestniczenia w atrakcyjnych konferencjach naukowych w świetnie wyposażonych ośrodkach, odwiedzają firmy, targi; doświadczenia zbierają z wielu źródeł.

Co jest dla studentów zupełną nowością?

– Elementy nietypowe wobec podstawowego programu nauczania. Podam przykład. Uczestniczący w projekcje studenci kierunku Inżynieria Materiałowa byli w Instytucie Fizyki Uniwersytetu w Greifswaldzie. Tamtejsze laboratoria są genialnie wyposażone. Wrócili zachwyceni nie tylko sposobem przyjęcia, lecz również poziomem zajęć, w których uczestniczyli. Bez programu zorganizowanie takiego wyjazdu byłoby bardzo trudne.

Studenci odwiedzają również firmy. Jakie?
– Wiodące w swoich branżach, renomowane, znane na rynkach. Bez udziału w projekcie studenci nie mieliby możliwości zorientowania się jak te firmy funkcjonują od wewnątrz. Równie atrakcyjne są staże płatne w przedsiębiorstwach. Studenci nie tylko zdobywają doświadczenie, lecz także wsparcie finansowe. Wielu z nich może w ten sposób znaleźć pracę.

W jaki sposób program „Inżynier pilnie poszukiwany” przygotowuje studentów do konfrontacji z rynkiem pracy?
– Poprzez staże i praktyki. Ale ten proces rozpoczyna się już na początku nauki, gdy studenci pierwszego roku, dzięki programowi, mają możliwość skorzystania z zajęć wyrównawczych. Już wtedy, w moim przekonaniu, rozpoczynają przygotowania do rywalizacji na rynkach pracy.

Jakie jest zapotrzebowanie rynku na inżynierów?

– Ogromne i wzrasta. Trudno wyobrazić sobie rozwój gospodarki bez wzrostu liczby inżynierów. Inżynierowie działają twórczo, ale w przypadku technologii importowanych muszą być na tyle kompetentni, aby je z powodzeniem wdrażać. Oni są na pierwszej linii w przemyśle.

Rozmawiał: Piotr Pawłowski

CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto