Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jadwiga Staniszkis w Gdańsku

Oliwia Piotrowska
Oliwia Piotrowska
W Instytucie Sztuki Wyspa 12 stycznia odbędzie się spotkanie z legendarną socjolożką, politolożką, publicystką. Staniszkis wydaje swoją autobiografię, powstaje także film dokumentalny o jej życiu.

Beata Staszyńska jest reżyserką powstającego dokumentu o Jadwidze Staniszkis, którego ostatnie sceny będą nagrywane właśnie w Wyspie. Staszyńska korzystając z poetyki "cinema verite", chce zbliżyć się do prawdy o bohaterce - kobiecie naukowcu - socjolożce, politolożce, publicystce, wykładowczyni, autorce wielu wybitnych książek.

Jadwiga Staniszkis sama pisze o sobie w jeszcze nie wydanej autobiografii "Ja. Próba rekonstrukcji": "Wciąż jestem dla samej siebie sekretem. I właśnie dlatego piszę tę książkę - aby zrozumieć choć trochę z owej tajemnicy, zmusić się do zastanowienia się nad sobą, do odtworzenia owej, niekontrolowanej do końca, wewnętrznej dynamiki. (...) Postanowiłam poświęcić na to dwa miesiące - dłuższe zajmowanie się sobą byłoby dla mnie zbyt nudne! (...) Pełna szczerość, nawet gdyby była osiągalna, zmieniłaby zbyt wiele we mnie samej i trochę się tego obawiam. "
W książce Jadwiga Staniszkis opowiada o swoim życiu - o mężczyznach, relacjach z córką, podróżach po świecie i o malutkich mieszkaniach, które kupuje w różnych rejonach Polski. Nie brakuje oczywiście wynurzeń na temat historii, polityki i spraw aktualnych. W książce jest także kilka wywiadów prasowych, których Jadwiga Staniszkis udzieliła w 2007 roku.

W czasie spotkania będzie można kupić książkę i wziąć udział w dyskusji.

Instytut Sztuki Wyspa znajduje się na terenie Stoczni Gdańskiej. Spotkanie odbędzie się 12 stycznia w południe.

 

 Jadwiga Staniszkis

 

Urodziła się w 1942 roku w Warszawie. Socjolożka, politolożka, publicystka, profesor Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Studiów Politycznych PAN, a także na Wydziale Nauk Politycznych Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu.

Jej specjalnościami naukowymi są socjologia organizacji, socjologia polityki i analiza wychodzenia z komunizmu. Zajmuje się też zagadnieniami transformacji społeczeństw postkomunistycznych, instytucjonalizacji postkomunistycznego porządku oraz globalizacji.

Czynnie uczestniczyła w intelektualnym życiu politycznym na UW – w konspiracyjnych spotkaniach dyskusyjnych, seminariach oraz protestach studenckich Marca ’68, za co była represjonowana: zwolniono ją z pracy w Instytucie Socjologii UW (przywrócona w 1981) oraz siedem miesięcy przetrzymywano w areszcie. W sierpniu 1980 na zaproszenie Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku uczestniczyła w negocjacjach ze stroną rządową, weszła w skład Komisji Ekspertów MKS. Po zawarciu Porozumień Sierpniowych i utworzeniu NSZZ „Solidarność” była doradcą związkowców. Po wprowadzeniu stanu wojennego wykładała we Wszechnicy Solidarności i publikowała w prasie podziemnej.

Wykładała na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, na Uniwersytecie Harvarda, Uniwersytecie Michigan, a także w Chinach, Japonii i na Tajwanie. Była stypendystką w Wilson Center w Waszyngtonie. W 2004 roku otrzymała nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych za badania nad procesem transformacji Polski i świata. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył ją Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
 

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto