Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak chronić Gdańsk przed powodzią? Nowe stacje pomiaru opadów i poziomu wody

opr. EA
W lipcu 2017 r. zbiornik Zabornia przy ul. Kartuskiej w Gdańsku odegrał szczególną rolę
W lipcu 2017 r. zbiornik Zabornia przy ul. Kartuskiej w Gdańsku odegrał szczególną rolę Przemek Świderski
W Gdańsku niebawem rozpocznie się montaż urządzeń pomiarowych wielkości opadów i poziomu wody w zbiornikach, które pozwolą na właściwą ocenę zagrożenia, a w konsekwencji odpowiednią reakcję służb i ostrzeżenie ludności w przypadku ewentualnej powodzi.

- Dobrym przykładem zastosowania takiego systemu pomiarowego jest tegoroczna, lipcowa akcja przeciwpowodziowa, podczas której Zbiornik Kiełpinek odegrał szczególną rolę - mówi Piotr Grzelak, z-ca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej. - Analiza danych pomiarowych ze zbiornika pomogła nam w podjęciu decyzji o nadzwyczajnym spiętrzeniu i zatrzymaniu wody. Szacujemy, że zatrzymaliśmy jej około 20 tys. metrów sześciennych. W dużej mierze właśnie to działanie pozwoliło nam uratować Wrzeszcz przed podtopieniem. Wyciągnęliśmy z tej sytuacji wnioski.

Czytaj więcej na ten temat: Ulewa w Trójmieście i na Pomorzu. W Gdańsku zagrożenie wylaniem zbiorników i potoku [ZDJĘCIA, WIDEO]

- W przyszłym tygodniu ruszają prace polegające na podniesieniu rzędnej ul. Sąsiedzkiej o około 1 metr. Dzięki temu zbiornik Kiełpinek w warunkach zagrożenia powodziowego będzie mógł awaryjnie przyjąć kolejne 20 tys. metrów sześciennych wody - wyjaśnia Piotr Grzelak. - W lipcu przed ewentualnym przelaniem Zbiornika Kiełpinek tereny sąsiednie były chronione przez zapory przeciwpowodziowe, teraz nie powinny być już potrzebne – dodaje.

Do tej pory Gdański System Monitoringu Hydrologicznego zbudowany był z 34 elementów. Teraz zostanie on powiększony o 19 stacji pomiarowych z deszczomierzami, 55 stacji z sondami pomiaru wody i stację meteo do obserwacji warunków meteorologicznych.

Ale to nie wszystko. W najbliższym czasie powstanie także, składający się z 70 syren elektronicznych, system wczesnego ostrzegania i alarmowania mieszkańców przed zagrożeniami atmosferycznymi, utrzymujący sprawność działania przy braku zasilania. Projekt obejmuje swoim zasięgiem Gdańsk oraz Sopot. Planowane są także działania edukacyjne.

Wartość inwestycji to 2 822 637,7 zł. 70 proc. kosztów zostanie pokrytych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Czytaj również: Wielka powódź w Gdańsku w 2001 r. 16 rocznica tragedii [archiwalne zdjęcia]


Zobacz też: Zbiornik Zabornia przy ul. Kartuskiej w Gdańsku (lipiec 2017)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto