Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak norwescy maturzyści balują przed egzaminami?

MartynaF
MartynaF
Tym razem chciałabym Wam opisać jeden ze "zwyczajów" panujących w Norwegii. Dość nietypowa tradycja jak na mój gust, ale co kraj to obyczaj.

Po zakończonej nauce w liceum, norwescy uczniowie rozpoczynają święto abiturientów, tzw. Russ. Mają jeszcze w perspektywie zdanie matury, ale póki co, od końca kwietnia do 17 maja (w tym dniu obchodzone jest w Norwegii święto Konstytucji) nic dla nich, oprócz dobrej zabawy, nie ma znaczenia. Przez trzy tygodnie uczniowie noszą specjalne stroje. Tradycja ta trwa w Norwegii od wieków – piją na umór, muszą wykonywać przeróżne zadania, a wszystko to dzieje się za ogólnym przyzwoleniem rodziców i nauczycieli. Czemu tak się dzieje?

Gdyż wszyscy wiedzą, że po 3 tygodniach zabawy uczniów czeka matura, zatem szaleństwo szaleństwem, lecz i tak powrót do książek jest nieunikniony.
Ostatni piątek kwietnia jest dla abiturientów dniem wyjątkowym. Tradycja nakazuje założenie stroju Russ, który ma wyróżniać uczniów spośród innych. Stroje mogą być następujące:
- kombinezon (w stylu mechanika samochodowego)
- ogrodniczki (w stylu budowlańca)
- szerokie spodnie i kurtka
Dodatkowo każdy Russ na wyposażeniu musi mieć również czapkę i bambusowy kij.
Nie trzeba zaznaczać, iż firmy produkujące tego rodzaju odzież każdej wiosny mogą liczyć na wzrost zapotrzebowania na stroje. Każdy uczeń wybiera strój sam, choć największą popularnością cieszy się strój budowlańca. Kolor stroju skazuje na to, jaką szkołę uczeń kończy.
- czerwony: liceum ogólnokształcące
- niebieski: liceum ekonomiczne
- czarny: szkoły techniczne i budowlane
- zielony: szkoły o profilu rolniczym i agroturystycznym

Ubranie założone w ostatni piątek kwietnia jest tylko strojem. Wraz z upływem dni strój się zmienia, gdyż uczeń nadaje mu charakter. Na każdym uniformie, co jest typowe dla stroju wszystkich abiturientów jest napis Russ i rok, w którym kończy naukę, nazwa szkoły i kieszonka (przezroczysta) na legitymację. Wszystko inne, co zostanie dodane do stroju, jest wynikiem kreatywności i pomysłowości uczniów. Bardziej leniwi uczniowie korzystają z gotowych "prasowanek". Ponieważ wielu Norwegów ma poczucie przynależności do swojego kraju i są dumni, będąc jego obywatelami, na strojach nie brakuje również flag.

Bardzo ważnym elementem w stroju Russ jest to, że jest on luźny, obszerny i posiada wiele kieszeni oraz schowków, ponieważ uczeń musi mieć przy sobie wszystko co niezbędne do życia przez okres trzech tygodni. Podstawowa zasada brzmi: nie możesz ściągać(nie mówiąc już o praniu) stroju przez cały czas Russ. Każda osoba, która złamie tę zasadę zostanie ukarana: ucina jej się jedną nogawkę uniformu.

W ostatnim dniu zabawy, 17 maja uczniowie zostają pasowani na Russ. Jednak by nim zostać, należy wykonać określone zadania. I w tym momencie przydaje się drugi istotny element stroju: czapka. Zwisa z niej sznurek, na którym zawiązuje się węzły oraz doczepia różnorakie przedmioty. Każdy węzeł i przedmiot oznacza wykonanie jakiegoś zadania. Im bardziej przyozdobiona czapka tym większy szacunek dla ucznia. Na oficjalnej stronie Russ znajduje się lista zadań oraz punktacja przyznawana za jego wykonanie. Sprawa jednak nie jest tak prosta jakby się wydawało; każde zadanie musi być potwierdzone przez:
- 1 osobę z zarządu Russ lub
- 2 innych Russ lub
- 3 rodziców.

Zdobycie 50 pkt pozwala pomalować sznurek na srebno, natomiast 70 pkt uprawnia do zmiany koloru na złoty.
Przykładowe zadania oraz przedmioty z listy to:
- 1 węzeł: nie spać przez 24 h
- linijka: siedzieć pod ławką całą lekcję
- grzebień: chodzić nago w miejscu publicznym
- termometr: pływać w morzu przed 1 maja
- plastikowe jabłko: zgłosić się na policję za kradzież jabłek z ogródka

Święto Russ to zabawa lecz w ciągu tych 3 tygodni abiturienci muszą nadal uczęszczać na zajęcia. Są obecni ciałem, natomiast myśli uciekają daleko poza mury szkoły. Ciężko w to uwierzyć, ale często przychodzą na lekcje lekko podpici. Ponieważ wymagania nauczycieli w tym okresie się nie zmniejszają uczniowie często bojkotują lekcje.

Czytaj też:
Co nam się kojarzy z Norwegią?
**[więcej](http://www.mmtrojmiasto.pl/4547/2009/2/12/ekstraklasa-pilkarski-serwis?districtChanged=true)
Dzika północna Norwegia **[więcej](http://www.mmtrojmiasto.pl/4547/2009/2/12/ekstraklasa-pilkarski-serwis?districtChanged=true)
Jak bawią się Norwegowie? **[więcej](http://www.mmtrojmiasto.pl/4547/2009/2/12/ekstraklasa-pilkarski-serwis?districtChanged=true)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto