Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak się mieszka na Przymorzu, Zaspie i Żabiance? Studenci przepytują gdańszczan

Anna Mizera-Nowicka
Studenci będą chcieli spotkać się z mieszkańcami w każdym wieku. Najmłodszych poproszą o namalowanie swoich dzielnic, starszych o przyniesienie archiwalnych zdjęć
Studenci będą chcieli spotkać się z mieszkańcami w każdym wieku. Najmłodszych poproszą o namalowanie swoich dzielnic, starszych o przyniesienie archiwalnych zdjęć materiały prasowe
Studenci socjologii z uniwersytetu sprawdzają, jak się mieszka na Przymorzu, Zaspie i Żabiance. Wyniki badań w 2017 roku.

Studenci socjologii z Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z Obserwatorium Kultury zbadają trzy gdańskie dzielnice. Na warsztat pójdą Przymorze, Zaspa oraz Żabianka. Badacze będą próbowali dotrzeć do przedstawicieli wszystkich grup wiekowych mieszkańców tych „nowych-starych” dzielnic, dlatego liczą na otwartość i życzliwość badanych. Rezultaty ich pracy będzie można zobaczyć na początku przyszłego roku.

Spróbują ustalić, jaki jest duch tych miejsc

- Przymorze, Zaspa i Żabianka, te znaczące pod wieloma względami miejsca na mapie Gdańska, są efektem wielkiego powojennego przedsięwzięcia architektoniczno-urbanistycznego - mówi dr Karolina Ciechorska-Kulesza, adiunkt w Zakładzie Antropologii Społecznej w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, która już drugi raz wraz z grupą swoich studentów i Obserwatorium Kultury zabrała się za tego typu badanie. - Robi wrażenie ich wielkość - terenu i budynków, a także stale zwiększająca się liczba mieszkańców. Dodając do tego położenie - obok atrakcyjnych terenów nadmorskich, mamy wyjątkowo ciekawe i specyficzne dzielnice, które przez pół wieku istnienia nabrały klimatu czy wręcz ducha miejsca - podkreśla.

Nowe osiedla są takie same, ale inne

Badacze będą więc sprawdzać, jak obecnie się żyje w tych trzech dzielnicach, a także jak te dzielnice zmieniały się i wciąż się zmieniają. Studenci postarają się też znaleźć odpowiedź m.in. na pytanie, czy zaplecze infrastrukturalne, czyli m.in. place zabaw, tereny zielone, osiedlowe domy kultury spełniają swoją rolę i czy w ogóle są zauważane i doceniane przez okolicznych mieszkańców.

Badanie ma również pokazać, które miejsca dla osób związanych z tymi dzielnicami są ważne i dlaczego oraz jakie atrakcyjne są przez nie raczej nielubiane.

Dzielnice na fotografiach

To już drugi raz, gdy studenci dr Karoliny Ciechorskiej-Kuleszy prowadzą badanie we współpracy z Obserwatorium Kultury działającym przy Instytucie Kultury Miejskiej. Używają przy tym różnorodnych metod badawczych, ale najważniejsze jest dla nich, by rozmawiać z mieszkańcami w naturalnych dla nich warunkach.

- Dzieci i młodzież proszą o namalowanie lub sfotografowanie swojej dzielnicy. Z ich rodzicami i dziadkami rozmawiają przy okazji osiedlowych festynów i pikników. Na dłuższe spotkania umawiają się z lokalnymi liderami. Osoby starsze proszą o pokazanie starych zdjęć dzielnicy oraz zapraszają na spacer po najważniejszych dla nich ścieżkach - wylicza Marta Bednarska z Instytutu Kultury Miejskiej. - Wkrótce odbędzie się spotkanie dla osób chcących pokazać swoje archiwalne zdjęcia. Studenci próbują też pytać na Facebooku mieszkańców o ich ulubione miejsca i zachęcają do komentowania miejsc, które już tam pokazują.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto