Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wrócić do sprawności fizycznej po urazach?

abcZdrowie.pl
by Simon James (flickr)
Masz za sobą poważny uraz lub kontuzję? Sprawdź, w jaki sposób najszybciej wrócisz do sprawności fizycznej.

Kontuzje i urazy przytrafić się mogą każdej osobie aktywnie spędzającej czas. Chociaż w większości przypadków są to niegroźne siniaki i stłuczenia, zdarzają się również poważniejsze uszkodzenia ciała, a mianowicie złamania i zwichnięcia. Żadnego z urazów nie powinniśmy lekceważyć, ponieważ mogą się one wiązać z poważnymi powikłaniami.

Najczęstsze urazy i kontuzje

Urazy dzielimy na urazy ortopedyczne, urazy głowy, urazy termiczne i urazy innych części ciała, takich jak np. oko. Pierwsze z nich obejmują naciągnięcie ścięgien, naderwanie włókien mięśniowych, uszkodzenie torebek stawowych i więzadeł. Osoby uprawiające sporty najczęściej doświadczają zapalenia stawu barkowego, przeciążenia kręgosłupa, skręcenia stawu kolanowego lub skokowego, a także zapalenia ścięgna Achillesa.

Jeżeli chodzi o urazy stawów, najczęstsze są urazy stawu kolanowego i biodrowego. Niewłaściwe ułożenie stawu kolanowego połączone z jego przeciążeniem prowadzić może do naciągnięcia, naderwania lub zerwania torebki stawowej. Możliwe jest także skręcenie stawu.

Wskutek przeciążeń kręgosłupa może mieć miejsce przerwanie drobnych mięśni i więzadeł. Skutkuje to bólem, a czasem także zaburzeniami czucia lub niedowładem kończyn. W takiej sytuacji konieczne jest zrobienie sobie przerwy w treningach i podjęcie rehabilitacji, która trwa przeważnie 1-2 tygodnie. Przy braku odpowiedniego leczenia dolegliwości wynikające z urazu mogą pojawiać się przez miesiące, a nawet lata. Degradacja chorego odcinka kręgosłupa całkowicie wykluczać może pacjenta z aktywności fizycznej.

W przypadku dyskopatii, a więc uszkodzenia krążka międzykręgowego, dojść może do ucisku na korzeń nerwowy lub oponę rdzenia kręgowego. Siła ucisku warunkuje siłę dolegliwości bólowych, które objąć mogą także pośladki, plecy, uda, podudzia i stopy.

Rodzaje zabiegów rehabilitacyjnych

Sprawność fizyczną i psychiczną pacjent może odzyskać na skutek rehabilitacji. W jej skład wchodzi szereg zabiegów fizjoterapeutycznych, w tym kinezyterapia, czyli gimnastyka lecznicza. Jej najważniejszym elementem jest ruch, który ma na celu poprawę sprawności fizycznej chorego.

W ramach rehabilitacji wykonywane są masaże, które usprawniają metabolizm oraz pozytywnie wpływają na pracę mięśni i stawów. Dodatkowo masaż jest korzystny dla psychiki – relaksuje, niweluje stres i lęk.

Elektrolecznictwo obejmuje użycie bodźców elektrycznych, które prowadzą do pobudzenia nerwów, redukcji bólu, przyspieszenia przemiany materii i złagodzenia napięcia mięśniowego. Podobne efekty uzyskać można wskutek leczenia polem elektromagnetycznym.

Pozytywny wpływ na ciało może mieć hydroterapia, czyli leczenie przy pomocy natrysków. Krioterapia poprzez zastosowanie niskich temperatur koi nerwy, łagodzi ból i relaksuje. W rehabilitacji wykorzystuje się także balneoterapię – leczenie kąpielami wodnymi i innymi zabiegami w wodzie.

W odzyskaniu sprawności po urazie pomóc mogą także ćwiczenia izometryczne, czyli polegające na napięciu mięśni bez zmiany ich długości. Im większy napotykają opór, tym większa jest intensywność ćwiczeń. Określane są one mianem statycznego treningu siłowego. Ćwiczenia izometryczne służyć mogą także zwiększeniu ogólnej wytrzymałości organizmu.

Rehabilitacja ruchowa zależna jest od wielu czynników, takich jak wiek, rokowania i problem pacjenta. Specjalista dostosuje swoje działania do potrzeb chorego, łącząc różne techniki i rodzaje terapii. Spośród różnorodności zabiegów rehabilitacyjnych wybierze te, które okazać się mogą najkorzystniejsze dla pacjenta.

Wsparcie redakcyjne od:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto