Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaka była rola braci Kaczyńskich w Sierpniu'80

Artur S. Górski
T. Bołt
Lech Kaczyński w sierpniu 1980 r. był wykładowcą prawa pracy. Współpracował z Wolnymi Związkami Zawodowymi Wybrzeża. Prowadził szkolenia z zakresu kodeksu pracy i prawa pracy. Nie negocjował z przedstawicielami rządu z ramienia MZKS.

Bogdan Lis i Jerzy Borowczak utrzymują, że w stoczni był może ponad godzinę. - Nie zakłamujmy historii. Kaczyńskich na strajku w 1980 r. nie było. Na ekspertów z zewnątrz też patrzyłem krzywo. Później zdanie zmieniłem. Lech był w 1980 może godzinę na stoczni. Jarosław Kaczyński pojawił się, ale w 1988 roku. Był radykalny i nawet mówiłem Wałęsie by go uspokoił, bo ludzi buntuje. Prezesowi PiS pomyliły się chyba daty - wspomina Borowczak.

Lech Kaczyński, chociaż nie negocjował, to podczas strajku jako młody prawnik uczył robotników podstawowych pojęć z tej dziedziny, a prawo pracy odgrywało istotną rolę w formułowaniu niektórych punktów porozumienia w sferze postulatów socjalnych. W 1980 obronił doktorat z prawa pracy na Uniwersytecie Gdańskim (praca nt. "Zakres swobody stron w zakresie kształtowania treści stosunku pracy"). Andrzej Kołodziej, lider strajku gdyńskiego i wiceszef MZKS tak wspomina: - W gronie członków prezydium MKS związanych z WZZ Wybrzeża zdecydowaliśmy, że naszymi doradcami do których mamy zaufanie pozostanie: Jadwiga Staniszkis, Lech Kaczyński i Jan Olszewski.

Piotr Zaremba, współautor "Alfabetu braci Kaczyńskich" zaznacza: - Politycznym liderem opozycji, która wspierała strajk był Bogdan Borusewicz. Kaczyński był postrzegany jako człowiek od Borusewicza - był jednym z kilku. W latach 1977-79 współpracował z Biurem Interwencji Komitetu Samoobrony Społecznej KOR w Gdańsku, 1979-80 współpracownik Wolnych Związków Zawodowych w Gdańsku, zajmuje się prowadzeniem szkoleń i wykładów dla robotników z zakresu prawa pracy i historii. W Sierpniu 1980 doradca Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej, autor części statutów "Solidarności" dotyczących strajków, sekcji branżowych i układów zbiorowych, 1980- szef Biura Interwencji i kierownik Biura Analiz Bieżących Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, szef Regionalnego Ośrodka Prac Społeczno-Zawodowych. We wrześniu 1980 poparł koncepcję Jana Olszewskiego i Karola Modzelewskiego, by nowopowstałe związki zjednoczyły się w ogólnopolski związek "Solidarność",

- Lech Kaczyński zaproponował wspólnie z Janem Olszewskim pewną koncepcję związku zawodowego i dzięki tej koncepcji dzisiaj istnieje "Solidarność", jako jeden związek, to było przełomowe - przypomina Elżbieta Jakubiak, była minister w kancelarii Lecha Kaczyńskiego.

W stanie wojennym internowany - grudzień 1981-październik 1982 przebywa w obozie internowania w Strzbielinku, 1981-89 działacz podziemia, 1982-88 współpracownik sztabu Lecha Wałęsy, 1983-84 doradca TKK NSZZ "Solidarność", 1986 członek TKK NSZZ "Solidarność", od 1985 wchodzi w skład regionalnej Rady Pomocy Więźniom Politycznym w Gdańsku, 1986-87 sekretarz TKK NSZZ "Solidarność".
Z kolei Jarosław Kaczyński, polityk, twórca i prezes Porozumienia Centrum oraz PiS brał udział w wydarzeniach marcowych 1968, działał w KOR, członek Komitetu Helsińskiego w Polsce, ale w związku znalazł się już po sierpniowych strajkach kierownik Biura Społeczno-Politycznego Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność, był kierownikiem działu Ośrodka Badań Społecznych Region Mazowsze.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jaka była rola braci Kaczyńskich w Sierpniu'80 - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto