Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie książki warto przeczytać jesienią? Konkurs został rozstrzygnięty!

gp
Zanim zasiądziemy do czytania neurobiolog Shane’a O’Mary zachęca "Idź na spacer"! A prof.Jo Boaler w "Umyśle bez granic" obala mity i podpowiada jak odblokować nasz nieograniczony potencjał uczenia się. Oba poradniki to obowiązkowa lektura dla ludzi otwartych i aktywnych. Tym, którzy potrzebują jednak trochę emocji, polecamy dwie pozycje, które z pewnością podniosą nam ciśnienie: „Świat po powodzi” wciągająca opowieść o rozpaczy i miłości, rozgrywająca się w fikcyjnym świecie po globalnej katastrofie i prawdziwy thriller scenarzysty Jurasstic Park - Cold Storage. Przechowalnia śmierci.

Poradnik: Idź na spacer! Shane O’Mara
Tłumaczenie: Janusz Maćczak

Ludzie są jedynymi ssakami, które przestały chodzić na czworakach. To nas definiuje jako gatunek.
Nowy sposób pokonywania przestrzeni ułatwił nam opuszczenie Afryki i zasiedlenie wszystkich kontynentów. Uwolniliśmy umysły i zyskaliśmy dodatkowe narzędzia – ręce. Stawiamy nogę za nogą bezwiednie, nie zastanawiając się nad tym mechanizmem, nie uświadamiając sobie płynących stąd korzyści.

Autor w pasjonujący sposób opisuje wszystko to, co dzieje się w naszym ciele i mózgu, gdy spacerujemy. Pokazuje liczne benefity chodzenia, w tym takie, których nie jesteśmy świadomi. Z pewnością niejeden czytelnik po lekturze tego poradnika zapragnie wprowadzić nieco dynamizmu do swego „kanapowego” stylu życia.

Książka neurobiologa Shane’a O’Mary to próba odpowiedzi na kilka pytań. Które organy pozwalają nam zachować równowagę i koordynować ruchy? Jak działa nasz wewnętrzny GPS? To też pochwała chodzenia, które ma decydujący wpływ na naszą sylwetkę i mięśnie, opóźnia proces starzenia, wspomaga kreatywność i zmniejsza poziom stresu.

Poradnik: Umysł bez granic, Jo Boaler
Tłumaczenie: Artur Ubik

Chcesz być biegły w matematyce? Nauczyć się języka obcego? Grać na gitarze? Prawda jest taka, że każdy w dowolnym wieku może zdobyć nowe umiejętności, a sam akt uczenia się w zasadniczy sposób wpływa na to, kim jesteśmy.

Jo Boaler, profesor Uniwersytetu Stanforda i uznana pedagog matematyki, przez wiele lat badała wpływ ludzkich przekonań i uprzedzeń na edukację. W swojej rewolucyjnej książce przedstawia sześć zasad pozwalających odblokować nasz potencjał uczenia się.

Panuje powszechne przekonanie, że od chwili, gdy jako dzieci rozpoczynamy naukę, nasze zdeterminowane przez genetykę mózgi przyswajają pewne rzeczy lepiej, a inne gorzej lub wcale. Zazwyczaj akceptujemy opinie o swoich umiejętnościach (na przykład że nie mamy „mózgu matematycznego” albo że nie jesteśmy „typem twórczym”). Te szkodliwe, a w świetle najnowszych odkryć naukowych wręcz fałszywe założenia w istotny sposób wpływają na nas na pewnym etapie rozwoju – kształtują postrzeganie własnej osoby i skłaniają do ograniczania wyborów, ostatecznie definiując naszą przyszłość.

W Umyśle bez granic profesor Jo Boaler obala te mity i wskazuje, jak odblokować nasz nieograniczony potencjał uczenia się. Jej badania dowodzą, że osiągnięcie wysokiego poziomu w jakiejś dziedzinie nie zależy od genetycznych predyspozycji – jest możliwe dzięki stosowaniu zasad, które ujawnia w książce.

„Świat po powodzi”, Kassandra Montag

Zmiany klimatyczne i zniszczenie świata, jaki obecnie znamy, stały się tłem porywającej, ale też i niebezpiecznej podróży zdesperowanej matki walczącej o swoje dziecko. Powieść Montag sygnalizuje nadejście odmiennego, nowego głosu w fikcji.

Twarda i niezależna Myra mieszka z córką na niewielkiej łodzi. Na ląd schodzi tylko po to, żeby wymieniać się zapasami i informacjami. Jest gotowa zabić każdego, kto zagraża życiu jej i córki.
Przedwcześnie dojrzała, zadziorna Pearl stanowi dla Myry jedyny powód do życia. Pomaga jej też zagłuszać bolesne wspomnienia o starszej zaginionej córce. Row zniknęła, gdy uderzył przerażający przypływ, zmiatając ich dom z powierzchni ziemi. Pewnego dnia Myra odkrywa, że Row żyje: jest przetrzymywana przez brutalny gang na dalekiej północy, w miejscu, które pozostało po dawnej Grenlandii. Myra wyrusza w niebezpieczną podróż do lodowych mórz, by uratować dziecko.

Thriller: Cold Storage. Przechowalnia śmierci, David Koepp

To thriller świetnego hollywoodzkiego scenarzysty – Davida Koeppa, pod tytułem Cold Storage. Przechowalnia śmierci. Ten debiut literacki zachwyca trzymającą w napięciu fabułą oraz zmyślnym połączeniem gatunków, i już się stał bestsellerem w wielu krajach.

Agent Pentagonu do spraw bezpieczeństwa narodowego i bioterroryzmu, Roberto Diaz, zostaje wysłany w celu zbadania podejrzenia biochemicznego ataku. Odkrywa coś znacznie gorszego niż znana do tej pory człowiekowi broń biochemiczna: organizm o wyjątkowej zdolności do mutacji, którego siła rażenia może doprowadzić do całkowitego zniszczenia życia na Ziemi. Aby nie dopuścić do globalnej katastrofy, Diaz ukrywa próbki niebezpiecznego organizmu w podziemnej chłodni, zbudowanej pod mało używanym magazynem wojskowym. Po dziesięcioleciach tkwienia w zapomnianej piwnicy obcemu organizmowi udaje się wydostać na zewnątrz.
Jak ocalić ludzkość?

Wszystkie premierowe książki wydane zostały nakładem wydawnictwa HarperCollins Polska sp. z o.o.

Uwaga! Konkurs został rozwiązany

Laureatów konkursu nagrodziliśmy książkami i powiadomiliśmy e-mejlem o nagrodzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto