18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie są skutki picia alkoholu i przyjmowania leków w niewielkim odstępie czasu?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Lampka wina lub małe piwo mogą wydawać się niegroźne, ale w połączeniu z lekami mogą przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych. Dowiedz się, jakie są następstwa łączenia alkoholu ze środkami farmakologicznymi!

Największe szanse na uzyskanie optymalnego działania leków i uniknięcie działań niepożądanych przyjmowanych przez nas środków farmakologicznych mamy wtedy, gdy stosujemy leki w sposób prawidłowy. Podczas leczenia powinniśmy przyjmować kolejne dawki leków przy zachowaniu odpowiednich odstępów czasu, by dawki nie były zbyt małe lub nie kumulowały się w organizmie. Niezwykle ważne jest także przestrzeganie zaleceń dotyczących jednoczesnego stosowania innych leków, niektóre substancje mogą bowiem wchodzić w potencjalnie groźne interakcje. Czasami konieczne jest również unikanie konkretnych suplementów, ziół i pokarmów. Oddzielną kwestią jest spożycie alkoholu w trakcie leczenia.

Alkohol a leki

Lekarze nie mają wątpliwości, że spożywanie alkoholu i przyjmowanie leków w niewielkim odstępie czasu to wyraz bezmyślności i braku troski o własne zdrowie. Każdy z nas powinien uświadomić sobie, że środki farmakologiczne oprócz pożądanego działania leczniczego mają również skutki uboczne – wchodząc w interakcję z alkoholem, leki mogą wywołać niepożądane objawy lub doprowadzić do uszkodzenia niektórych narządów.

Jakie skutki przynosi łączenie leków z alkoholem?
• Mieszanka leków obniżających stężenie cholesterolu we krwi z napojami alkoholowymi może spowodować uszkodzenie wątroby.
• Leki na cukrzycę i alkohol to prosty przepis na wahania ciśnienia krwi, spadek poziomu cukru we krwi i nudności.
• Środki farmakologiczne stosowane w leczeniu alergii, w połączeniu z alkoholem mogą wywoływać uczucie senności oraz zawroty głowy.
• Leki zawierające kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen są niezwykle niebezpieczne po zmieszaniu z alkoholem – mogą doprowadzić do uszkodzenia wątroby, rozstroju lub owrzodzenia żołądka, a nawet do przyspieszenia akcji serca.
• Wypicie alkoholu podczas leczenia metronidazolem, antybiotykiem z grupy cefalosporyn lub niektórymi lekami przeciwgrzybiczymi może skutkować pojawieniem się bólu brzucha, wymiotów lub bólu głowy. W skrajnych przypadkach może jednak dojść nawet do zapaści.
• Leki przeciwbólowe, takie jak łagodny w działaniu paracetamol, po spożyciu alkoholu mogą spowodować krwawienie z przewodu pokarmowego.

Dlaczego dochodzi do interakcji alkoholu z lekami?

Poważne następstwa mieszania alkoholu ze środkami farmakologicznymi mają wiele przyczyn. Przede wszystkim leki wpływają niekorzystnie na spalanie alkoholu, co wiąże się z nagromadzeniem w tkankach organizmu aldehydu octowego. Jest to toksyczna substancja, która może stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia. Ponadto po spożyciu alkoholu i leków dochodzi do spowolnienia funkcji układu nerwowego oraz do wzrostu ryzyka rozwoju choroby wrzodowej.

Jak przyjmować leki?

Odpowiednie dawkowanie leków i unikanie alkoholu to podstawa, gdy przyjmujemy środki farmakologiczne. Na tym nie kończą się jednak zasady bezpiecznego stosowania leków. Jak postępować, by uchronić się przed potencjalnie groźnymi skutkami błędów w farmakoterapii?
• Przed rozpoczęciem leczenia zapoznaj się dokładnie z ulotką dołączoną do opakowania leku.
• Nie popijaj leków sokiem grejpfrutowym, który utrudnia ich wchłanianie, zmniejszając tym samym ich skuteczność. Podobnie działa mleko, kawa i herbata.
• Do popicia środków farmakologicznych używaj wyłącznie wody (ok. 200 ml). Woda powinna być chłodna – gorący płyn może obniżyć skuteczność leku.
• W trakcie leczenia nie stosuj jednocześnie suplementów diety – substancje zawarte w różnych środkach mogą wchodzić w interakcje.
• Unikaj mieszania leków z pokarmem, chyba że lekarz zalecił przyjmowanie danego środka w trakcie jedzenia, tuż przed lub po nim.

Podczas prowadzonego leczenia, jako pacjenci powinniśmy wykazać się pewnego rodzaju dyscypliną. Bagatelizowanie zaleceń lekarskich dotyczących przyjmowania leków (np. jednoczesne spożywanie alkoholu i leków) może bowiem opóźnić powrót do zdrowia i spowodować groźne problemy ze zdrowiem.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto