Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Japońscy świadkowie wybuchów bomb atomowych przekazali Łańcuch Pokoju Muzeum II Wojny Światowej w Dworze Artusa

Tomasz Słomczyński
Delegacja 80 Japończyków wizytowała w Gdańsk. Peace Boat (z ang. Statek Pokoju) przycumował naprzeciwko pomnika na Westerplatte. Ofiary ataku atomowego przekazały 1000 papierowych żurawi.

Do Dworu Artusa przybyło ośmiu Hibakusha - Japończyków, którzy przeżyli eksplozję bomby atomowej w Hiroszimie i Nagasaki w 1945 roku.

- Razem z moją mamą znajdowaliśmy się kilometr od eksplozji. Mama zmarła, zachorowała na chorobę popromienną. My wszyscy musimy się leczyć do dziś - mówił Takayoshi Kajiyama. - Moim marzeniem jest, żeby już nigdy nie było takich ofiar. Moim celem zaś - przekazywanie, jakim złem jest wojna i walka o lepszy świat.

Wizyta Hibakusha jest przystankiem w podróży Statku Pokoju, podczas której ocaleli z zagłady Japończycy dzielą się swoimi przeżyciami związanymi z tragedią sprzed 65 lat. Organizatorem wyprawy jest międzynarodowa organizacja pozarządowa PEACEBOAT, która działa już od 25 lat. Stawia sobie za cel promowanie pokoju, poszanowanie praw człowieka, zrównoważony rozwój oraz ochronę środowiska. A także likwidację bojowych arsenałów jądrowych.

W Dworze Artusa przywitał ich prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Wasz przyjazd jest dla nas dużym przeżyciem. Bardzo się cieszymy, że po Krakowie i Oświęcimiu zawitaliście do Gdańska - mówił prezydent, nawiązując do tego, że koszmar drugiej wojny światowej miał tutaj swój początek.
Jeden z japońskich gości podkreślał, że choć działalność organizacji polega w dużej mierze na wspominaniu przeszłości, to jednocześnie pomaga budować przyszłość.

- Byliśmy w miejscu symbolicznym dla pokoju na świecie - tak mówił o Westerplatte. - Tam było napisane: "Nigdy więcej wojny!".

Hibakusha wraz z członkami załogi Statku Pokoju wypłynęli z Japonii w kwietniu br., zdążyli już odwiedzić m.in. Jordanię i Palestynę. Przedsięwzięcie to ma za zadanie uświadomić ludziom w różnych krajach, jakie konsekwencje przyniosło zrzucenie bomby atomowej. - W Palestynie rozmawialiśmy z ofiarami wojny - mówił jeden z ocalałych. - Dowiadywaliśmy się o tym, co oni przeżyli i przeżywają. Byliśmy też w Oświęcimiu. Współczujemy ofiarom Auschwitz.

Podczas spotkania Hibakusha przekazali prezydentowi tysiąc papierowych żurawi. Ptaki te są w Japonii symbolem życia i szczęścia. Origami zostanie włączone do ekspozycji Muzeum II Wojny Światowej. Wicedyrektor muzeum Janusz Marszalec stwierdził, że z pewnością eksponat ten znajdzie swoje miejsce na przyszłej wystawie.

- To będzie muzeum pokoju. Nie będzie opowiadało o wojnie generałów i marszałków. Wystawy będą dotyczyły zwykłych ludzi, cywilów, którzy byli najbardziej doświadczonymi bohaterami wojennymi - mówił Marszalec. - Opowie również o tym, co udało się ocalić, co było piękne i niezwykłe - o tym, że wielu ludzi potrafiło ocalić swą godność i walczyć ze złem. Dlatego ten symbol pokoju z pewnością znajdzie poczesne miejsce w naszym muzeum.

Gdańsk włączony jest do Prezydenckiego Programu Pokoju, którego inicjatorami są prezydenci Hiroszimy i Nagasaki. Zmierza on do całkowitej abolicji broni nuklearnej.

Hibakusha popłyną dalej na pokładzie Statku Pokoju, który wpłynął właśnie do gdańskiego portu.

Amerykański atak atomowy
Amerykańska superforteca B-29 nadleciała nad Hiroszimę w dniu 6 sierpnia 1945 r. Bomba atomowa nosiła miano: "Little Boy". Wybuchła kwadrans po ósmej. 78 100 osób zginęło od samego wybuchu, ciężko rannych było 37 424, zaginionych 13 983. Wiele osób zmarło później.
Trzy dni później bombowiec B-29 z bombą "Fat Man" znalazł się nad Nagasaki. Szacuje się, że na skutek wybuchu zginęło 40- 70 tys. ludzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Japońscy świadkowie wybuchów bomb atomowych przekazali Łańcuch Pokoju Muzeum II Wojny Światowej w Dworze Artusa - Gdynia Nasze Miasto

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto