MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jarmark Św. Dominika - program imprez i mapka

Oliwia Piotrowska
Oliwia Piotrowska
Jarmark św. Dominika to jedna z największych i najstarszych w Europie imprez. Ustanowiony został bullą papieską w 1260 roku. Jarmark miał na celu nakłonienie wiernych do uczestnictwa we mszy odpustowej w dzień św. Dominika - 4 sierpnia. Kronika Jarmarku Dominikańskiego

W tym roku Jarmark św. Dominika odbędzie się w dniach 26 lipca - 17 sierpnia.

Podobnie jak w latach ubiegłych, Jarmarkowi św. Dominika towarzyszyć będzie bogaty program kulturalny, realizowany na kilku scenach przez wszystkie dni imprezy.

Mapka ze strony organizatora mtgsa.com.pl
26 lipca,
scena przy Zielonej Bramie,
Długi Targ
Inauguracja Jarmarku, Ceremonia Otwarcia
parada w historycznej oprawie
Do Gdańska ze wszystkich stron nadciągają handlarze, muzycy i kuglarze. Miasto budzi się, a jego mieszkańcy, jak przed wiekami, tak i dziś szykują się do wyjątkowego wydarzenia – Jarmarku Świętego Dominika. Gdańscy Rajcy, kupcy, Daniel Fahrenheit, Jan Heweliusz, Daniel Gralath, Artur Shopenhauer, Daniel Chodowiecki, Lech Wałęsa i Gunter Grass, Archanioł Michał z diabłem i aniołem, alegorie ze Złotej Bramy, Złoty Hermes patron kupców, platforma z Neptunem, Stolem, Święty Jerzy ze smokiem, bębniarze, trębacze, rzemieślnicy, zbierają się na ul. Długiej i Długim Targu. Prezydent przekazuje klucze do Bramy Miasta
26 lipca, Scena na OłowianceKoncert
STACHURSKY
KOBIETY
Pokaz sztucznych ogni
15 sierpnia, godz. 17.00, Scena pod Zieloną BramąMsza o PokójMsza św. w oprawie artystycznej

Kompozytor - Jan Szopiński
Słowa pieśni - Zofia Jasnota
Soliści - Grażyna Flicińska – Panfil, Wojciech Maciejewski
Wykonawcy - chóry łączone
26 lipca – 17 sierpnia, Długi Targ„Ruch Myśli”Wystawa plenerowa poświęcona twórczości wybitnego poety.
27 lipca, godz. 21.00, Muzyczna Altana, ul. Długa„Dziękuję Ci Panie, że stworzyłeś świat piękny i różny”Koncert poezji Zbigniewa Herberta w muzycznej, autorskiej interpretacji Dominiki
Świątek - pieśniarki, pianistki i kompozytorki.
Dominika Świątek - wokal
Anna Bianka Balasiewicz – skrzypce
Filip Kapituła – fortepian
1 - 3 sierpnia, 8 - 10 sierpnia, 15 - 16 sierpnia, godz. 21.00, Muzyczna Altana, ul. DługaKoncerty pod Gwiazdami
  • Ted Curson & The Clinic
  • Autorskie koncerty Barbary Żurowskiej-Sutt:
  • Detko Band
8 - 10 sierpnia, godz. 12.00, 21.00, Muzyczna Altana, ul. DługaOpowiadacze HistoriiPoranne bajania dla dzieci i wieczorne opowieści dla dorosłych
Zaproszeni bajarze zaczarują publiczność nie tylko słowem, ale też gestem, mimiką czy śpiewem, pozostawiając wszystkich w zasłuchaniu i zadziwieniu. Występom towarzyszyć będzie muzyka, grana niekiedy na najdziwniejszych instrumentach.

8 sierpnia
12.00 - Tańczące krowy i inne niezwykłe zdarzenia
19.00 - Strzygi, utopce, wodniki, dziwożony

9 sierpnia
12.00 - Zakochany obłok. Bajki orientalne dla dzieci
19.00 - Mądrość głupoty, głupota mądrości

10 sierpnia
12.00 - Opowieści z tykwy wzięte - dla dzieci, rodziców i dziadków
21.00 - Busz, blues, bluszcz

2 - 6 sierpnia, Długi Targ, Targ Węglowy, Plac KobzdejaDni Niemieckie• ekspozycje niemieckich regionów, firm i instytucji
• wystawa plakatów i gadżetów z ostatnich Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej
• prezentacje sceniczne – koncerty i konkursy, których gospodarzem będzie mieszkający i występujący w Polsce niemiecki aktor i kabareciarz - Steffen MÖller.
7 sierpnia, 16.30, Scena Europejska - Targ WęglowyKoncert The Young ContinentalsContinentals Singers - jeden z najstarszych i największych ruchów muzycznych na świecie, to międzynarodowa organizacja zajmująca się ewangelizacją poprzez śpiew i taniec. Na jarmarku gościć będziemy zespól w wersji "Young", który wystąpi z energetycznym programem obejmującym gospel, hip-hop oraz soul.
13 sierpnia, Scena Europejska - Targ WęglowyRok ŻuławPrezentacja dorobku kulturalnego gmin i powiatów żuławskich
3 sierpnia, Główne MiastoMorski Odpust Św. DominikaUroczysta procesja odpustowa prowadzona przez przeora gdańskiego Zakonu Dominikanów. Uroczystości zakończy msza św. w bazylice św. Mikołaja.
26 lipca - 17 sierpnia, Główne MiastoTeatr UlicznyGdańskie mieszczki - urodziwe panny w historycznych kostiumach i koguty przebierańce – maskotki Jarmarku św. Dominika, codziennie odgrywać będą scenki rodzajowe i obdarowywać turystów jarmarkowymi pamiątkami.
26 lipca - 17 sierpnia, Główne MiastoKrzykacze MiejscyDwaj klikoni, rodem ze średniowiecznej tradycji, wędrujący po mieście, anonsujący program jarmarku i zapowiadający nadchodzące wydarzenia.
16 sierpnia, Scena Europejska, Targ WęglowyChrzest DrukarzaBarwna parada poligrafów z bębniarzami, szczudlarzami i diabłami na czele zakończona widowiskiem plenerowym - pasowaniem na drukarza. Chrzest młodych adeptów sztuki drukarskiej, w zgodzie z wielowiekową tradycją i według pradawnego odbędzie się poprzez uderzenie w ramię wierszownikiem.
26 lipca- 27 sierpnia, Targ WęglowyDominik ArenaW namiocie – piłce wystawa świat futbolu: makieta stadionu Baltic Arena, wizualizacje i animacje komputerowe, krótka historia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Zwiedzający otrzymywać będą pamiątkową ulotkę - piłkarskie ciekawostki.
26 lipca - 17 sierpnia, Główne MiastoJarmarkowe Konkursy
  • Kwartet Poduszek
  • Patataj Patataj - III Festiwal Naśladowania Dźwięków Świata
  • III Mistrzostwa Papier - Kamień - Nożyce
  • III Festiwal Min, Grymasów i Krzywienia się
  • V Międzynarodowego Festiwal Gry na Instrumentach Unikatowych i Byle Czym
1, 8 i 15 sierpnia, Scena Basztowa, Plac KobzdejaPiątki wiedeńskieWiedeńskie walce, najsłynniejsze arie i duety operowe, utwory związanych sukcesami z Wiedniem kompozytorów - Mozarta, Offenbacha, J. Straussa, Beethovena, Rossiniego, a także Haendla, Brahmsa, Gershwina, Piazzolli - w wykonaniu wyśmienitych solistów i muzyków
28 lipca – 16 sierpnia, Scena Basztowa, Plac KobzdejaBajkowiskoProgram dedykowany najmłodszej widowni - spektakle teatralne, występy zespołów muzycznych i tanecznych, koncerty, gry i zabawy edukacyjne, konkursy z nagrodami.
26 lipca - 17 sierpnia, Plac KobzdejaCentrum Gier PlanszowychGimnastyka umysłu – codzienne rozgrywki i turnieje. Miejsce, które zyskało swoich stałych bywalców, a ich grono co roku się powiększa. Projekt o walorze edukacyjnym i familijnym.
26 lipca - 17 sierpnia, Plac KobzdejaLwie Gniazdo - Czas Gdańskich LwówBędzie można sfotografować się jako „Gdański Lew”, zamienić się w lwa, posłuchać jego ryku czy narysować lwi portret.
26 lipca - 17 sierpnia, Plac KobzdejaArt Kwadrat
Piktogramy Tomasza Bielaka, malarza, absolwenta ASP w Gdańsku. Opatrzone hasłami grafiki – felietony rysunkowe.
26 lipca- 27 sierpnia, Plac KobzdejaGaleria Jarmarkowych KogucikówGalerię Jarmarkowych Kogucików tworzą przestrzenne figury kogutów, tym razem do istniejących już - etnicznego, bajkowego, futbolowego, bursztynowego, podróżniczego i industrialnego - dołączą trzy nowe figury: Kogut Kaszubski, Hanzeatycki i Jana Heweliusza.
26 lipca- 27 sierpnia, Plac KobzdejaApiać od nowaSłomiany kogut – laureat Nagrody Publiczności. Będzie stał i piał przez 23 dni Jarmarku.
26 lipca- 27 sierpnia, Główne MiastoZostań AniołemPomóż Hospicjum w Gdańsku:
• Gdańskie Aniołowo - stoiska sprzedażowe w specjalnej aranżacji
• Anioł Stróż – pokaz i nauka pierwszej pomocy
• Anioły są wśród nas – scenki rodzajowe na terenie jarmarku, wystawa i aukcja prac
• Aktywni Aniołowie – uliczne happeningi
• monidła z Gdańskimi Aniołami
• Uleć do Nieba z naszymi Aniołami - loty balonem na uwięzi
26 lipca – 3 sierpniaKlasycy w blasku słońcaPrzeboje wielkiej klasyki, walce paryskie, arie i duety operetkowe. Koncerty: Magia Muzyki, Instrumenty Świata, Pod Niebem Paryża, Bardzo Gorące Rytmy. Prowadzenie – Barbara Żurowska-Sutt.
26 lipca - 3 sierpniaBarwy Folkloru - VI Europejskie Spotkania z MuzykąProgram nawiązujący do tradycji ludowych regionu kaszubskiego, kurpiowskiego, łąckiego i regionów zaprzyjaźnionych z państw europejskich: Czech, Ukrainy, Szwecji i Francji. Barwna parada, koncerty zespołów, sygnały myśliwskie. Kiermasz wyrobów twórców ludowych. Prezentacja rzemiosła i oferty turystycznej Kaszub.
26 lipca - 3 sierpniaZielona Wyspa - dzień irlandzkiPokazy i warsztaty tańca irlandzkiego. Anegdoty i opowieści o Zielonej Wyspie, konkursy i zabawy z publicznością. Koncert formacji irlandzko-szantowej.
26 lipca - 3 sierpniaFestiwal Małego DominikaDwudniowy festiwal dziecięcych i młodzieżowych zespołów wokalnych i tanecznych oraz solistów. Impreza organizowana we współpracy z Pałacem Młodzieży w Gdańsku. W programie Dzień Taneczny i Dzień Wokalny. Jury wyłoni laureatów Nagrody Bursztynowego Kogucika oraz Pucharu Dyrektora Pałacu Młodzieży.
26 lipca - 3 sierpniaŚwiat kręci się wokół piłkiRozmowy z trenerami, piłkarzami i sędziami piłkarskimi. Pokaz żonglerki footballowej, konkursy i zawody sprawnościowe, quizy z historii futbolu. Specjalna edycja III Festiwalu Naśladowania Dźwięków Świata pod hasłem „Gooooool”.
26 lipca - 3 sierpniaMyśl na trzy! III Mistrzostwa Papier – Kamień - NożyceNajprostsza gra świata. Znana i popularna, łatwa i pasjonująca zarazem. Wymyślono ją 500 lat temu we Włoszech, od tego czasu rozpowszechniła się na wszystkich kontynentach i wykształciła liczne warianty. Gra tylko z pozoru opiera się na przypadku. Cały wic w tym, żeby rozpoznać przeciwnika, przewidzieć jego sposób myślenia i wybrać odpowiednią strategię.
26 lipca - 3 sierpniaKoncertowo• TKM - pop rockowy. Projekt Piotra Łuby i Jana Wawrzynowicza
• Gentleman! - trójmiejski zespół grający muzykę indie
26 lipca - 3 sierpniaUnikaty Kociewia
Występy zespołów tanecznych, muzycznych i kapeli regionalnych. Prezentacje historyczne, wystawa rzemiosła, rękodzieła, produktów kuchni kociewskiej. Prezentacja walorów turystycznych regionu Kociewie.
26 lipca - 3 sierpnia
Muzyczna GospodaWieczorne koncerty, występy kabaretów, konkursy z nagrodami – Andrzej Cierniewski, Cocktail, Kabaret Limo, L.Stadt, Laoche, Kabaret Widelec, For Friends, Piano 21, The Park.
4 - 10 sierpniaCzas Wiedeńskich SalonówMuzyka dawnego Wiednia. Program oddychający atmosferą stolicy muzyki, jej salonów i ogródków, złożony z perełek wiedeńskich kompozytorów: Mozarta, Straussa oraz związanych sukcesami z Wiedniem: Chopina, Rossiniego, Offenbacha.
4 - 10 sierpniaWehikuł czasu - Dzień RycerstwaRycerstwo w historii gdańskiej, prezentacja znanych i nieznanych zabytków Gdańska. Kunszt średniowiecznej wojaczki, obyczaje, ubiory, rzemiosło czasów miecza, szpady i tarczy. Poszukiwanie rycerzy w zabytkach gdańskich, szkolenie giermka, pokazy walk, tańce dworskie, mieszczańskie, zabawy plebejskie z udziałem publiczności.
4 - 10 sierpniaDzień TańcaHistoria tańca, nauka podstawowych kroków tanecznych Na scenie formacje prezentujące new style, hip-hop, funky, show dance, taniec z przyborem, tańce standardowe i latynoamerykańskie.
4 - 10 sierpniaChóraOptymizm - w wielu głosach siłaRadosna muzyka chóralna, rytmy muzyki gospel i soul w wykonaniu Chórów Dziecięcych i Młodzieżowych.
4 - 10 sierpniaPatataj... Patataj... Patataj... III Festiwal Naśladowania Dźwięków ŚwiataKonkurs polega na artykułowaniu różnych dźwięków otaczającego nas świata. Liczy się inwencja. Formuła konkursu otwarta. Występy zawodników ocenia jury, swojego faworyta wybiera także publiczność.
4 - 10 sierpniaTanecznie!• Zespół Pieśni i Tańca "Zduńskowolanie"
Zabawy Krakowskie, Tańce Lubelskie, Polki Sieradzkie, Zabawy Śląskie. Skarbem zespołu
są bajecznie kolorowe stroje ludowe
• Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk działający przy Miejskim Domu Kultury w Gdańsku Oruni.
Suita Tańców Kaszubskich z piosenkami i przyśpiewkami w gwarze kaszubskiej, Suita
Tańców Polskich - polonez, mazur, oberek z kujawiakiem i krakowiak do muzyki Tomasza
Kiesewettera.
• Bazuna’ 2008 – Raz Do Roku – muzyka z krainy łagodności.
4 - 10 sierpniaŚwięto chlebaDwudniowy festyn nawiązujący do tradycji chleba i piekarnictwa. Swoje wyroby zaprezentują mistrzowie rzemiosła ze Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP, Cechu Piekarzy i Cukierników z Gdańska,. Pokazy, degustacje i konkursy dla publiczności na Smakołyk Jarmarku oraz najatrakcyjniejsze stoisko.
4 - 10 sierpniaMuzyczna GospodaWieczorne koncerty, występy kabaretów, konkursy z nagrodami – GTC, No Limits, Cocktail, Pawilon, Glenskij, Delivers, Kabaret Hlynur.
11 - 17 sierpniaIntegralia - Sztuka tworzona bez granic …Uzdolnieni artyści z niepełnosprawnością i pełnosprawni wspólnie przedstawią swoje dokonania artystyczne: wokalne, instrumentalne i teatralne. Galeria prac twórczych, integracyjne warsztaty muzyczne i plastyczne, konkursy i zabawy dla publiczności.
11 - 17 sierpniaDzień SportuMotywem przewodnim dnia jest promocja zdrowego stylu życia poprzez uprawianie sportu i aktywne formy spędzania wolnego czasu. Spotkania z medalistami i początkującymi sportowcami, pokazy różnych dyscyplin sportowych, turnieje z udziałem publiczności.
11 - 17 sierpniaRewia Orkiestr DętychBarwna parada ulicami miasta, pokazy musztry paradnej, koncerty orkiestr, popisy tambourmajorek, standardowe przeboje w nowych aranżacjach. Wspólny koncert wszystkich orkiestr na Targu Węglowym.
11 - 17 sierpniaUwaga Miny! IV Festiwal Min, Grymasów i Krzywienia sięKonkurs strojenia min z nie zawsze kamienną twarzą.
11 - 17 sierpniaKoncertowoCocotier - muzyka z pogranicza jazzu, flamenco i muzyki folkowej
11 - 17 sierpniaAntystressAntystressowa prezentacja kreacji artystycznych znanych i nieznanych twórców pomorskich. Cykliczne, organizowane przez Nadbałtyckie Centrum Kultury Gdańsk spotkanie towarzysko-artystyczne, mające na celu konsolidację środowiska twórczego, politycznego i biznesowego Trójmiasta.
11 - 17 sierpniaChrzest DrukarzaWidowisko plenerowe. Ceremonia chrztu drukarza prowadzona przez brać drukarską według pradawnego zwyczaju. Uroczystość uświetni koncert Zespół Muzyki Dawnej Bianco Fiore oraz występ Zespołu Tańca Dawnego.
11 - 17 sierpnia, Muzyczna Gospoda
KoncertowoCocktail, Pink Freud, Yere Band, Czesław Śpiewa, GTC.
16 sierpnia, Scena na OłowianceKoncert finałowy• DODA
• BIELIZNA
• Pokaz sztucznych ogni
17 sierpnia, Długi Targ, Scena Europejska, Targ WęglowyCeremonia ZakończeniaWszem i wobec obwieszczony zostanie koniec wielkiego handlowania, zabaw i uciech. Uroczysty orszak poprowadzą dobosze i szczudlarze z flagami Gdańska. Zgromadzona na Targu Węglowym publiczność pozna laureata Nagrody Grand Prix Jarmarku św. Dominika 2008 i po raz ostatni usłyszy odegrany przez trębacza hejnał jarmarku. Potem nastąpi ceremonia przekazania klucza do bram miasta do rąk prawowitych włodarzy. Jarmark zaśnie na kolejny rok. W niebo pofrunie tysiąc balonów, a do publiczności na pożegnanie, tradycyjne już, kolorowe poduszki, tym razem datowane Anno Domini 2008.

R E K L A M A

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto