Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaśkowy Las w Gdańsku. Rodzinna Ekologiczna Gra Miejska szansa na poznanie magicznych miejsc ZDJĘCIA

Kazimierz Netka
Europejska Fundacja Ochrony Zabytków
Gdańskie lasy kryją wiele tajemnic. Przekonali się o tym uczestnicy Ekologicznej Gry Miejskiej „Dbamy o Jaśkowy Las 2013”.

Jaśkowy Las - to unikatowy, historyczny obszar w Gdańsku Wrzeszczu. Znajduje się po obydwu stronach Jaśkowej Doliny. Zyskuje nowych sympatyków. Niewiele osób wie, że jest tam mnóstwo miejsc i obiektów, które warto obejrzeć. Warto wybrać się między innymi na Sobótkę - wzniesienie, znajdujące się w rejonie ul. Traugutta, sięgające prawie 100 metrów nad poziom morza, a w XIX wieku zwieńczone miejscem do podziwiania okolicy - „Ślimakiem”.

W sobotę zajrzeli tam m.in. uczestnicy Rodzinnej Ekologicznej Gry Miejskiej - w ramach realizacji zadania publicznego miasta Gdańska „Dbamy o Jaśkowy Las 2013”. Gra zorganizowana została przez Europejską Fundację Ochrony Zabytków oraz Gimnazjum nr. 26 im. Króla Jana III Sobieskiego.

Głównym celem było pokazanie uczestnikom mało znanych miejsc tej części Gdańska, słynącej m.in. z tego, że w sąsiedztwie, znajduje się Święte Źródełko, z którego wypływała woda bardzo dobrej jakości. Przed wojną to miejsce o nazwie: Heiligenbrunn, było znane aż w Berlinie. Teraz już źródełka nie widać, ale w jego pobliżu znajduje się dworek „Studzienka”, na którego rewitalizację przekazało dotację Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Grę przygotowali nauczyciele i uczniowie z Gimnazjum nr 26. Przeprowadzili też zbiórkę elektroodpadów. Odbyły się też wybory „Psiej Piękności” oraz konkurs znajomości regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gdańska, spotkanie z lekarzami weterynarii, bezpłatne czipowanie psów.

Oto miejsca, które musieli znaleźć i odwiedzić uczestnicy Gry: Dawne ogrody Uphagena, Szpital Wilhelma i Augusty, Posiadłość Zachariasza Zappio, Królewska Dolina, Park Labesa, Teren walk w okresie napoleońskim, Park miejski Jaśkowej Doliny, Wzgórze Królewskie - obecnie Sobótka lub Ślimak, Dwór Święta Studzienka, Gimnazjum nr 26 im. Jana III Sobieskiego.

- Na każdym z tych punktów uczestnicy gry musieli wykonać konkretne zadania, odpowiadać na pytania - mówi Aleksandra Kociałkowska, prezes zarządu Europejskie Fundacji Ochrony Zabytków. - Wygrała rodzina państwa Wydrowskich.

A oto niektóre z pytań: Dokąd eksportowano wodę z potoku wypływającego ze Wzgórza Sobótki? Kto był najwybitniejszych gościem Zachariasza Zappio? Jaką nazwę nosi dwór, w którym mieszkał i umarł Jan Uphagen? Co mieści się dziś w dawnym Zakładzie dla Ociemniałych w Królewskiej Dolinie?

- Teren tu jest piękny,m zupełnie dla nas nieznany, mimo że mieszkamy bardzo blisko - opowiadali Izabela i Marcin Stempińscy. - Trzeba było mieć dużą wiedzę, by prawidłowo odpowiedzieć na pytania.

W konkursie „Psia Piękność”, za jedna z najbardziej urodziwych jury uznało Wiosnę.

- Ma 9 lat. To czarny terier rosyjski - mówił Franek Piosik. - Ludzie często mylą ją ze sznaucerem olbrzymim. Wiosna zdobyła nagrody za posłuszeństwo i sympatyczność.

- Nadal będziemy organizować spotkania, gry i dyskusje dotyczące Jaśkowego Lasu - zapewniła nas Aleksandra Kociałkowska. - Europejska Fundacja Ochrony Zabytków nadal będzie rewitalizować dworek „Studzienka”. Ministerstwo wsparło to przedsięwzięcie 350 tysięcami złotych.

Masz zdjęcia z tego wydarzenia? Prześlij na adres [email protected]!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto