Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jednak nie zabiorą Neptuna

Redakcja
Przed weekendem gdańszczan obiegła szokująca wieść - w wakacje ...
Przed weekendem gdańszczan obiegła szokująca wieść - w wakacje ... Wojciech Kozak
Przed weekendem pojawiła się informacja, że w wakacje z Długiego Targu zniknie Neptun. Słynny posąg miał być usunięty na czas gruntownej renowacji.

Jak się jednak okazuje, obędzie się bez drastycznych posunięć i posąg króla mórz nadal będzie czuwał w letnie dni nad Długim Targiem. Nie oznacza to, że Neptun nie zostanie odnowiony. W piątek, 11 marca, wydawało się, że posąg zostanie zdjęty na okres wakacji, by móc wykonać prace renowacyjne - dotyczące głównie tego co znajduje się pod samym Neptunem.

Na szczęście turyści chcący zrobić sobie zdjęcie pod jednym z symboli Gdańska nie poczują zawodu, gdyż najważniejsze prace konserwatorskie będzie można przeprowadzić bez potrzeby tymczasowego usunięcia posągu. Najpilniej remontu wymagają elementy wodociągowe i elektryczne.

- Wymienione zostaną między innymi pompy i inne istotne dla działania Neptuna elementy - wyjaśnia Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Miasta w Gdańsku. - Obecna instalacja ma już niemal 50 lat i wymaga gruntownego remontu. Nowa konstrukcja będzie nowocześniejsza - zapowiada.

Dzięki tym zmianom Gdańskie Melioracje, zarządzające fontanną, będą miały na przykład możliwość sterowania siłą wytryskiwanej wody. Dużo efektowniejsze będzie oświetlenie samego pomnika, wykonane za pomocą lamp LED. W związku z pracami, które odbywać będą się latem, mogą nastąpić przerwy w działaniu fontanny, lecz sam Neptun nie opuści, wbrew wcześniejszym doniesieniom, swego stanowiska.

- Sam posąg jest czyszczony trzy razy w roku, lecz raz na jakiś czas potrzebuje większej kosmetyki - informuje Piotrowski. - Do tego dojdzie po sezonie, we wrześniu tego roku. Neptun zostanie przewieziony do pracowni konserwatorskiej, gdzie jego figura zostanie odrestaurowana. Podobny los spotka czasze fontanny tuż pod posągiem - dodaje.

Historia Neptuna na Długim Targu

W jaki sposób w ogóle jeden z symboli Gdańska stanął na Długim Targu? Jego powstanie zainicjował burmistrz Bartłomiej Schachmann i gdańscy radni. Rzeźba Neptuna wg projektu Gerda Benningka została odlana w brązie w 1615 przez Piotra Husena i Johanna Rogge w niemieckim Augsburgu. Czasza wraz z trzonem, na której stoi posąg, jest dziełem rzeźbiarza Abrahama van den Blocke. Fontanna króla mórz została uruchomiona w roku 1633. W następnym roku powstała żelazna krata otaczająca Neptuna i basen bezpośrednio pod nim. Autorem kraty był, podobnie jak czaszy i trzonu, był van den Blocke. Fontanna uległa znacznym zniszczeniom podczas II wojny światowej i została ponownie uruchomiona dopiero w 1954 roku. Od tego czasu działa nieprzerwanie aż do dziś bez większych usprawnień.

Czytaj więcej o gdańskim

Neptunie

:

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię:

Torpedownia w Gdyni

Zamarznięta Gdynia Orłowo

Fotospacer po Siedlcach
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto