Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelitkowo: Pas Nadmorski będzie bardziej dostępny. Uzgodnienia w sprawie "Mola Zachodniego"

Jacek Wierciński
T. Bołt
Jeszcze w tym roku zakończą się pierwsze prace nad "ucywilizowaniem" 17-hektarowego terenu zielonego w Jelitkowie. To nie jedyne zmiany, jakie czekają Pas Nadmorski, trwają także negocjacje na temat utworzenia "Mola Zachodniego", czyli oddania mieszkańcom falochronu przy Parku Brzeźnieńskim.

Porządkowanie terenu między ul. Piastowską a Pomorską zakończy się jeszcze w tym roku. W przyszłości powstanie tam m.in. plac zabaw, stoły do tenisa i stoliki szachowe, zamontowane zostanie także oświetlenie. Przede wszystkim jednak zaniedbany teren stanie się dostępny dla spacerowiczów. Pracy jest dużo, bo obszar, który zostanie na nowo zagospodarowany, to ok. 17 ha.

Czytaj także: Gdańsk Jelitkowo. Mieszkańcy boją się sprzedaży działek w pasie nadmorskim

- Roboty tam prowadzone stanowią pierwszy etap zagospodarowania Pasa Nadmorskiego na tym odcinku. W przyszłości przewiduje się wykonanie tam ciągów pieszych, drogi rowerowej i elementów małej architektury tak, aby wspomniany teren stanowił przedłużenie Parku Reagana - zapowiada Włodzimierz Bartosiewicz z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. Dodaje jednak, że termin realizacji kolejnego etapu na razie nie jest znany.

Powoli dojrzewa także plan realizacji Mola Zachodniego. Chodzi o pomysł skomunikowania Parku Brzeźnieńskiego im. Haffnera z Falochronem Zachodnim, w miejscu fragmentu terenu zajmowanego przez Wolny Obszar Celny. Zajmują się nim wspólnie Urząd Miejski i Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.

Dziś dróżkę prowadzącą wzdłuż brzegu od strony parku Brzeźnieńskiego kończy ogrodzenie. W przyszłości w ciągu leżącym wzdłuż nadmorskich terenów spacerowych miałby się znaleźć bulwar pieszo-rowerowy.

Zobacz także: Zagospodarowanie Pasa Nadmorskiego w Gdańsku. Latające gondole mogą rozładować korki?

- Jest nasza pełna wola, by przekazać te tereny do użytku mieszkańców, jesteśmy jednak spółką Skarbu Państwa i musimy działać w oparciu o Ustawę o portach i przystaniach morskich, a ta nie pozwala nam na obrót ziemią - tłumaczy Janusz Kasprowicz, rzecznik prasowy Zarządu Portu. Podkreśla, że w dziale finansowo-prawnym spółki trwają intensywne prace nad przygotowaniem dokumentów umożliwiających przekazanie terenów miastu w ramach wymiany gruntów.

Od czerwca trwają negocjacje gdańskiego magistratu i Zarządu Portu w sprawie adaptacji terenu do użytku pieszych i rowerzystów. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób sfinansowane zostanie przygotowanie planów i sama realizacja inwestycji.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto