Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeśli chodzi o kurs funta, dramatu nie będzie?

Artykuł Sponsorowany
Brexit oraz wybory w Wielkiej Brytanii postawiły funta w centrum uwagi. Choć funt brytyjski jest mocno osłabiony, analityk Robert Madejski podkreśla, że upadku angielskiej waluty nie będzie.

Formalna procedura Brexitu nabiera tempa, ale jego konsekwencje polityczne i gospodarcze już się urzeczywistniły. Rok temu wyniki brytyjskiego referendum osłabiły funta do poziomu z lat 70. i od tego czasu jego kurs wciąż pozostaje poniżej tego sprzed referendum. Słaby funt oraz inflacja w UK (1,8%)

[1]

powoduje, że Brytyjczycy w sklepach płacą więcej, zwłaszcza za produkty importowane z UE. Do tego angielskie mieszkania straciły na wartości, ponieważ inwestorzy gwałtownie wycofali swoje inwestycje z sektora nieruchomości. Zdaniem ekspertów, to normalne, że zmiany gospodarcze chwieją kursami walut.

Co Brexit zrobił z funtem?

Spadek wartości funta brytyjskiego od czasów ogłoszenia Brexitu do dzisiaj jest największym zanotowanym spadkiem jednej z 4 walut rezerwowych od czasu Bretton Woods. Ostatnia rzecz jakiej pragną inwestorzy na rynku walutowym to niepewność, która zwiększa podejmowane przez nich ryzyko walutowe. I właśnie ta niepewność ekonomiczna Wielkiej Brytanii po decyzji o Brexicie jest powodem dla którego inwestorzy nie skłaniają się do inwestowania w funta szterlinga.

Co dalej?

Robert Madejski powiedział, że wahania kursu funta szterlinga potrwają do momentu, kiedy skończy się niepewność inwestorów, co do przyszłych stosunków handlowych Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. W życie już został wprowadzony Artykuł 50. Traktatu Lizbońskiego rozpoczynający procedurę wyjścia UK ze struktur unijnych, która potrwa dokładnie dwa lata. Jeśli negocjacje będą trudne, funt może osłabić się jeszcze bardziej. Jeśli zaś ich przebieg wzbudzi zaufanie inwestorów, kurs funta będzie kierował się w stronę umocnienia i stabilizacji. Sytuacja powinna zacząć klarować się w okolicach września 2017 roku, kiedy rozstrzygnięte zostaną wybory parlamentarne w Niemczech. Wycena brytyjskiej waluty w dużej mierze zależy teraz od psychologii inwestorów.

Brexit to nie wszystko

Kurs funta może jednak zmienić się diametralnie także wcześniej, przez wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii zaplanowane na 8 czerwca 2017 roku. Ale nawet jeśli nowa brytyjska władza zyska zaufanie uczestników rynku walutowego, to funt może osłabić się jeszcze w 2018 roku. W tym czasie w Szkocji odbędzie się referendum, w którym jej obywatele opowiedzą się za lub przeciwko odłączeniu tego kraju od Wielkiej Brytanii. Jeśli Szkocja zadecyduje o opuszczeniu UK, funt może ponownie zanotować historyczny spadek. Jednocześnie szkockie „nie” dla odłączenia od struktur brytyjskich, z dużym prawdopodobieństwem umocni funta szterlinga.

Nie raz funt był w opałach

Wszystkie te zawirowania polityczne i geopolityczne mogłyby z pewnością być przyczyną spektakularnego upadku niejednej waluty. Ale jak podkreśla ekspert z serwisu kantoronline.pl, nie takiej waluty jak funt brytyjski, którego dzieje liczone są w wiekach, nie latach. Przypomnijmy sobie najnowszą historię funta: w czasie II wojny światowej funt przetrwał nawet masowe fałszowanie brytyjskich banknotów przez hitlerowców. I choć stracił wtedy 75% swojej wartości, ocalał. Funta nie złamał także całkiem niedawny, bo w 1992 roku wielki atak spekulacyjny na brytyjską walutę Georga Sorosa, człowieka o którym mówi się, że „złamał Bank Anglii”. „Co ciekawe, w przypadku spekulacji na funcie brytyjskim wielu ekonomistów w późniejszym czasie dostrzegło jego pozytywny wpływ na brytyjską gospodarkę” – dodaje Madejski.

Reasumując

Jest prawdopodobne, że w dłuższej perspektywie Brexit wyjdzie brytyjskiej gospodarce na dobre, co z kolei przełoży się na umocnienie kursu funta. W krótkiej perspektywie zyskać na słabym funcie mogą jedynie polscy turyści chcący w tym roku odwiedzić Big Bena: z powodu słabego funta, ich wakacje będą tańsze. Obecnie kurs rynkowy funta wynosi zaledwie 4,87 PLN podczas, gdy dwa lata temu dochodził do poziomu aż 6,08 PLN.

[1]

Zob. http://www.chroniclelive.co.uk/news/north-east-news/shopping-cost-you-more-prices-12603403, dostęp: 18.05.2017 r.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto