MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jeśli nie załapiesz się na lokatę

Jacek Klein
Większość ze stojących w kolejkach po lokaty prywatyzacyjne PKO BP nie załapie się na akcje. Nie stoją oni jednak na straconej pozycji. Współwłaścicielami banku mogą bowiem zostać w inny sposób.

Większość ze stojących w kolejkach po lokaty prywatyzacyjne PKO BP nie załapie się na akcje. Nie stoją oni jednak na straconej pozycji. Współwłaścicielami banku mogą bowiem zostać w inny sposób. Jest nim zakup akcji poprzez giełdę. Konieczne do tego jest otwarcie rachunku inwestycyjnego w jednym z biur lub domów maklerskich. Placówek takich jest ponad pięćset w całym kraju. Prowadzi je większość banków. Niestety, to kosztuje.
Inwestorzy indywidualni zapisy na akcje banku przez giełdę będą mogli składać od 22 października do 3 listopada. Również przy tej formie zakupu, tak jak przy lokacie prywatyzacyjnej, przysługują im upusty cenowe. Za przydzielone akcje zapłacą cenę niższą od ceny sprzedaży o wartość dyskonta, które będzie wynosić: 4 proc. ceny sprzedaży dla zleceń złożonych w pierwszym tygodniu zapisów (tj. w dniach 22-29 października 2004 r.) i 2 proc. ceny sprzedaży w przypadku zleceń złożonych w dniach 2-3 listopada. Każdy klient może złożyć zlecenie na zakup nie mniej niż 10 i nie więcej niż 25 tys. akcji.
Również przy tej formie zakupu akcji ich nabywcom przysługują akcje premiowe. Za każde 20 akcji niesprzedanych przez rok za darmo dostaną jedną akcję. Zakup akcji przez giełdę różni się jednak od zakupu za pośrednictwem lokaty prywatyzacyjnej. Inwestorzy, którzy załapią się na lokatę, mają pewność, że dostaną akcje za tyle pieniędzy, ile wpłacili. Zapisy w biurze lub domu maklerskim mogą być natomiast zredukowane. Oznacza to, że jeżeli popyt na akcje będzie większy niż pula na to przeznaczona, inwestorzy dostaną ich mniej, niż chcieli. Jeśli ktoś np. zapisze się na 20 tys. akcji może dostać ich 10 tys.
- Oczywiście mogą być redukcje, ale prawdopodobnie w biurach maklerskich nie będzie kolejek - powiedział Przemysław Morysiak, wiceminister skarbu.

Jak założyć rachunek

Osoby, które chcą zakupić akcje, a nie posiadają rachunku papierów wartościowych powinny przed złożeniem zlecenia kupna otworzyć taki rachunek w którymkolwiek z biur maklerskich na terenie całego kraju. Aby otworzyć rachunek wystarczy przynieść dokument tożsamości i podpisać umowę. Opłata za otwarcie wynosi od dziesięciu do kilkunastu złotych. Za prowadzenie pobierana jest miesięczna opłata np 2 zł. Za każdą transakcję kupna lub sprzedaży akcji pobierana jest prowizja, z reguły od 0,2 do 0,5 proc., ale może wynieść nawet do 2 proc. wartości transakcji. Przed założeniem rachunku warto zatem sprawdzić ofertę kilku biur czy domów maklerskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto