MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz Radia Gdańsk

(kij)
Sala Opery Bałtyckiej wypełniła się wczoraj po brzegi. Ci, którym nie udało się zdobyć zaproszenia na urodzinowy koncert Radia Gdańsk, będą mogli obejrzeć "Oratorium" w telewizji.
Fot. Robert Kwiatek
Sala Opery Bałtyckiej wypełniła się wczoraj po brzegi. Ci, którym nie udało się zdobyć zaproszenia na urodzinowy koncert Radia Gdańsk, będą mogli obejrzeć "Oratorium" w telewizji. Fot. Robert Kwiatek
Kto próbował rezerwować miejsca ostatniego dnia, mógł liczyć tylko na dostawkę. W sali Opery Bałtyckiej, przed pełną salą, po raz pierwszy wykonano wczoraj "Oratorium Gdańskie" - kompozycję, która powstała dla uczczenia ...

Kto próbował rezerwować miejsca ostatniego dnia, mógł liczyć tylko na dostawkę. W sali Opery Bałtyckiej, przed pełną salą, po raz pierwszy wykonano wczoraj "Oratorium Gdańskie" - kompozycję, która powstała dla uczczenia sześćdziesięciolecia Radia Gdańsk.

- Specjalnie zamawialiśmy ten utwór. Wymyśliliśmy nawet jego tytuł - tłumaczy Alina Kietrys, redaktor naczelna gdańskiej rozgłośni.
Za równie trafny tytuł w redakcji "Dziennika" z pewnością przyznano by premię. Oratorium jest bowiem od początku do końca związane z Gdańskiem i Pomorzem. Stąd wywodzi się także tercet twórców: kompozytor Marek Kuczyński, autor libretta, pisarz Paweł Huelle oraz Robert Turło, który stworzył widowiskową oprawę plastyczną oratorium: komputerowo sprzężone z muzyką multimedialne obrazy. Z Pomorzem związani są również wykonawcy wczorajszego koncertu: soliści Agnieszka Tomaszewska (sopran) i Paweł Skałuba (tenor) oraz saksofonista Adam Wendt, orkiestra Wojciecha Rajskiego, a dalej - chóry Schola Cantorum Gedanensis oraz Pueri Cantores Olivenses.
- Początkowo myśleliśmy o wielkich nazwiskach - przynaje Alina Kietrys - ale stwierdziliśmy, że przecież i tutaj jest wielu świetnych twórców.
Kto nie zdołał zarezerwować sobie miejsca w operze, będzie mógł, jeszcze usłyszeć "Oratorium Gdańskie" w telewizji. Koncert był rejestrowany przez TVP.

Medale dla radiowców

Masześćdziesiąt lat i jest w dobrej kondycji. I choć wiek mógłby na to wskazywać, nie wybiera się na emeryturę. Tą sędziwą, dojrzałą nieemerytką jest Radio Gdańsk, które świętuje swoje urodziny. Rozgłośnia została wczoraj uhonorowana krzyżami zasługi przyznanymi przez prezydenta RP. Krzyże - w kolorze złotym, srebrnym i brązowym zawisły na szesnastu piersiach.
- Radio to magia - podkreśla nagrodzona srebrnym krzyżem znakomita reportażystka Hanna Wilczyńska-Toczko. - Za pomocą dźwięku i głosu pozwala rozwijać ludzką wyobraźnię.
Wykładnię tego, czym powinien charakteryzować się radiowy dziennikarz usłyszeliśmy natomiast od Agnieszki Michajłow - to jej boją się wszyscy lokalni politycy.
- Dziennikarz, musi być skuteczny, wszystkich znać i mieć kontakty. Powinien też znać się na ludziach - wyjaśniała Agnieszka.
Złoty krzyż zasługi, po raz drugi otrzymał redaktor Marek Gostkowski. Wśród odznaczonych znaleźli się też m.in. Krystyna Rejnowicz i Konrad Mielnik oraz Jacek Naliwajek. (MAR)

Bursztynowe Mikrofony

Odroku 1995 Zarząd Radia Gdańsk rokrocznie przyznaje odznakę Bursztynowego Mikrofonu wybitnym osobowościom radiowym za szczególne zasługi dla rozwoju publicznej radiofonii na Wybrzeżu. W tym roku Bursztynowymi Mikrofonami zostali wyróżnieni: Marzena Harasimowicz - przygotowuje i prezentuje serwisy informacyjne, prowadzi magazyn "To Przyniósł Dzień" oraz "To Przyniósł Tydzień"; Bernard Kamzol - z radiem związany od 50 lat, obecnie na emeryturze, ale stale współpracuje z zespołem realizacji; Marcin Malinowski - od ponad 14 lat pracownik biura techniki, zajmuje się utrzymaniem całego sprzętu radiowego i telekomunikacyjnego w dobrym stanie; Tomasz Olszewski - prezenter radiowy od ponad 11 lat, słynie z celnych komentarzy i specyficznego poczucia humoru, zjednując tym część swego audytorium; Włodzimierz Raszkiewicz - prezenter radiowy, z radiem związany od 15 lat, fascynuje go przyroda, podróże po ciekawych zakątkach Pomorza, które prezentuje w audycji "Zwiedzaj nie śpij"; Anna Sobecka - z Radiem Gdańsk związana jest od ponad 20 lat, dziennikarka, publicystka zajmuje się problematyką kulturalną, artystyczną i literacką; Zygmunt Sójka - był pierwszym spikerem Radia Gdańsk, pracował do 1947 roku; Iwona Wysocka - radiowiec od 13 lat, z tego w większości pracy w redakcji serwisów, obecnie redaguje radiową stronę internetową oraz audycje "Barometr Ekonomiczny" i "Barometr Morski".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto