Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jutro premiera Tango Nuevo w Teatrze Muzycznym

Maciej Czarniak
Maciej Czarniak
Astor Piazzolla to niewątpliwie ikona jeśli chodzi o muzykę ...
Astor Piazzolla to niewątpliwie ikona jeśli chodzi o muzykę ... Tomasz Żurek
Astor Piazzolla to niewątpliwie ikona tanga, która swoją twórczością napisała nową historię tego tańca. Spektakl przybliża życie i talent kompozytora.

Jest rok 3001. W starej, opuszczonej stacji metra w Buenos Aires pojawiają się trzy kobiety o beznamiętnych twarzach, na których próżno szukać oznak emocji i uczuć. Widać natomiast ślady minionej, rebelianckiej walki o przetrwanie w brutalnym życiu podziemia. Kobiece postacie zaczynają tańczyć malambo, argentyński taniec mężczyzn, będący obrazem twardej rywalizacji, podkreślanej mocnymi, rytmicznymi uderzeniami butów o ziemię. Tak przedstawia się zarys historii, którą obejrzeć będzie można na scenie Teatru Muzycznego już za kilka dni.

- Tango Nuevo jest koprodukcją gdyńskiego teatru i Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. W gdyńskiej odsłonie spektaklu liryczne, romantyczne i buntownicze songi wykonują trzy utalentowane aktorki: Renia Gosławska, Agnieszka Pawlak oraz Magdalena Smuk, a za muzykę odpowiedzialny jest zespół Machina del Tango - mówi Małgorzata Kurnatowska z działu marketingu Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Spektakl "Tango Nuevo" przybliża widzowi twórczość wybitnego kompozytora, Astora Piazzolli. Jest to człowiek, który niewątpliwie zrewolucjonizował tango. Piazolla w swoim kraju jest na równi uwielbiany i znienawidzony za to, że ośmielił się eksperymentować z dumą i narodowym klejnotem Argentyny jakim jest tango. Wynikiem tych eksperymentów jest oryginalny, niepodrabialny styl tanga, zwany tangiem nuevo. Można powiedzieć, że to właśnie dzięki Piazzolli tango stało się znane na całym świecie, zyskując wielu zwolenników, a nawet wyznawców.

Piazzolla chciał tworzyć muzykę bardziej przemawiającą do ucha niż do stóp, napisał ponad trzy tysiące utworów. W swoich kompozycjach nawiązywał do muzyki poważnej i jazzu. Charakterystycznym elementem tanga Piazzolli jest canyengue. To nazwa dla zmysłowego i wyzywającego sposobu chodzenia i tańczenia, który niedobrane buty narzuciły compadritos, ulicznikom, którzy wymyślili tango w latach 80. XIX wieku. Nędzę i walki na noże, w które z upodobaniem wdawali się compadritos, często uważa się za glebę, z której wyrosło tango.

Tę niewątpliwie ciekawą produkcję obejrzeć będzie można sześć razy w listopadzie w dniach od 5 do 13 listopada. Bilety kosztują 48 i 60 złotych, a na premierę 80 złotych. Zobacz jak zarezerwować bilet na spektakl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto