Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kampania „LGBT+ja”. Samorządy, m.in. Sopot i Gdańsk, włączają się we wsparcie nastolatków doświadczających homofobicznej przemocy

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Sopot i Gdańsk wspierają kampanię zachęcającą do pomocy młodzieży LGBT+
Sopot i Gdańsk wspierają kampanię zachęcającą do pomocy młodzieży LGBT+ Przemyslaw Swiderski
Kampania „LGBT+ja” ma pokazać, jak wiele może zmienić wspieranie rówieśników LGBT+. Włączyły się w nią – z inicjatywy Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich – samorządy: m.in.: Świdnica, Poznań, Wrocław, Częstochowa, Warszawa, Łódź, Kraków, Tarnów, Gdańsk oraz Sopot. Przedsięwzięcie przygotowała fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. „Młodzież LGBT to nie żadna ideologia, to prawdziwi młodzi, wspaniali ludzie”

17 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, ustanowiony na pamiątkę usunięcia 17 maja 1990 r. przez Światową Organizację Zdrowia homoseksualizmu z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, mającego na celu zwrócenie uwagi na doświadczane przez osoby LGBT przemoc i dyskryminację.

– W tym dniu chcemy zwrócić szczególną uwagę na wszystkie nastolatki, które doświadczają przemocy i dyskryminacji – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu, przewodnicząca Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich.

– Młodzież LGBT to nie żadna ideologia, to prawdziwi młodzi, wspaniali ludzie, żyjący wokół nas, z nami. I ich problemy są całkiem realne, często dramatyczne, przerastające ich siły i możliwości. Pokażmy im, że ze swoimi lękami nie muszą mierzyć się sami, że w walce z ich obawami mają sojuszników – i rówieśników, i nas, dorosłych.

70 proc. nastolatków LGBT+ ma myśli samobójcze, 7 na 10 doświadcza przemocy

7 na 10 nastolatków LGBT+ w Polsce doświadcza homofobicznej i transfobicznej przemocy. W efekcie połowa nastoletnich osób LGBT+ mierzy się z objawami depresji, 70 proc. ma myśli samobójcze. Kampania „LGBT+ja” fundacji Dajemy Dzieciom Siłę zachęca nastolatki do okazywania sojusznictwa i wsparcia swoim nieheteronormatywnym i transpłciowym rówieśników. Podejmuje problem przemocy wobec nieheteronormatywnych i transpłciowych nastolatków, którzy doświadczają krzywdzenia. Jest to efektem m.in.:

  • zaniedbań w edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej,
  • podsycania postaw homofobicznych,
  • ograniczonego obywatelskiego reagowania na krzywdę osób LGBT+.

– Złe i okrutne słowa, na które nikt nie reaguje, brak działań profilaktycznych, granie kartą homofobii dla interesów politycznych stopniowo tworzą coraz większą przestrzeń dla aktów agresji i innych form dyskryminacji – mówi dr Monika Sajkowska, prezeska fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. – Obojętność i brak dyskusji na temat praw mniejszości stają się de facto przyzwoleniem na krzywdę, również dzieci i młodzieży.

Kampania „LGBT+ja”. Co jest jej celem?

Sprzeciw wobec przemocy i promowanie sojuszniczych postaw u dzieci i młodzieży są podstawą większości realizowanych aktualnie działań profilaktycznych poświęconych przemocy rówieśniczej. Autorzy kampanii „LGBT+ja” uznali, że taki kierunek działań będzie zasadny również w odniesieniu do problemu przemocy homofobicznej i transfobicznej, biorąc pod uwagę skalę problemu, osamotnienie osób pokrzywdzonych oraz zły klimat społeczny budowany na nieprawdziwych przesłankach i stereotypach.

Nastolatki LGBT+ często opowiadają o nauczycielach – albo tym jednym nauczycielu – o rówieśnikach – albo nawet jednym rówieśniku – którzy ich wspierają. Mówią, że dzięki nim wstają rano do szkoły, nie poddają się, żyją.

Materiały promujące kampanię „LGBT+ja”
Materiały promujące kampanię „LGBT+ja” mat. prasowe kampanii LGBT+ja

CZYTAJ TAKŻE: UE strefą wolności dla LGBT. Krzysztof Hetman poparł rezolucję, teraz tłumaczy, dlaczego

– Ogromna skala homofobicznej i transfobicznej przemocy rówieśniczej nie oznacza, że dopuszcza się jej większość nastolatków. Przeciwnie, absolutna większość to świadkowie – często otwarci, bez uprzedzeń. Niestety, jednak stosunkowo rzadko reagują na przemoc – mówi Łukasz Wojtasik z fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, koordynator kampanii „LGBT+ja”. – Celem naszej kampanii jest uruchomienie postawy sojuszniczej – pokazanie, jak trudna jest sytuacja ich rówieśników LGBT+, jak wiele może zmienić wspieranie ich i jak o nich zadbać.

Kampania „LGBT+ja” jest adresowana do młodzieży i realizowana pod hasłami:

  • „Masz we mnie sojusznika”,
  • „Masz we mnie sojuszniczkę”.

– Jako Komisja Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich zaproponowaliśmy samorządom, by zaangażowały się w kampanię „LGBT+ja” – dodaje wiceprezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim.

– Chcemy, by głośno i wyraźnie wybrzmiał nasz głos sprzeciwu wobec mowie nienawiści obecnej w przestrzeniach publicznych.

Materiały kampanii pojawią się w miejskich mediach społecznościowych i na nośnikach w przestrzeni miast.

Masz informacje? Redakcja Dziennika Bałtyckiego czeka na #SYGNAŁ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto