Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kanał Raduni. Dlaczego woda w kanale zabarwiła się na zielono? Sprawdziliśmy!

Kazimierz Netka
Pojawiły się sugestie, że być może to podczas awarii na sieci ciepłowniczej, jakiś płyn przedostał się do Kanału - barwnik, wykorzystywany do sprawdzania szczelności ciepłociągów.

- Pojawienie się zabarwionej na zielono wody w kanale Raduni w Wigilie może mieć związek z awarią sieci ciepłowniczej, która miała miejsce 23 grudnia przy ul. Pobiedzisko w Gdańsku - poinformował Grzegorz Blachowski, szef Public Relations w Gdańskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. - Od listopada GPEC wprowadził bowiem system przeglądu infrastruktury ciepłowniczej, polegający na barwieniu wody w sieci miejskiej zielonym barwnikiem. W związku z tym zabarwiona woda z systemu mogła przedostać się do kanału. Wykorzystana dawka barwnika jest w pełni bezpieczna dla zdrowia mieszkańców, a także środowiska naturalnego. GPEC wykonuje barwienie wody w sieci miejskiej za zgodą Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku barwnikiem spożywczym, który ma atest higieniczny.

Zabarwiona woda może być bez przeszkód wykorzystywana do kąpieli czy podlewania ogrodu. Dodatkowo barwnik używany przez GPEC do przeglądu infrastruktury jest nietrwały.

Kanał Raduni to unikatowa budowla hydrotechniczna. Warto wiedzieć, że od rejonu Biskupiej Gorki, do Targu Siennego, woda przepływa pod torami kolejowymi - tzw. syfonem, pod ciśnieniem.
Pojawiły się sugestie, że być może to podczas awarii na sieci ciepłowniczej, jakiś płyn przedostał się do Kanału - barwnik, wykorzystywany do sprawdzania szczelności ciepłociągów. - Pojawienie się zabarwionej na zielono wody w kanale Raduni w Wigilie może mieć związek z awarią sieci ciepłowniczej, która miała miejsce 23 grudnia przy ul. Pobiedzisko w Gdańsku - poinformował Grzegorz Blachowski, szef Public Relations w Gdańskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. - Od listopada GPEC wprowadził bowiem system przeglądu infrastruktury ciepłowniczej, polegający na barwieniu wody w sieci miejskiej zielonym barwnikiem. W związku z tym zabarwiona woda z systemu mogła przedostać się do kanału. Wykorzystana dawka barwnika jest w pełni bezpieczna dla zdrowia mieszkańców, a także środowiska naturalnego. GPEC wykonuje barwienie wody w sieci miejskiej za zgodą Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku barwnikiem spożywczym, który ma atest higieniczny. Zabarwiona woda może być bez przeszkód wykorzystywana do kąpieli czy podlewania ogrodu. Dodatkowo barwnik używany przez GPEC do przeglądu infrastruktury jest nietrwały. Kanał Raduni to unikatowa budowla hydrotechniczna. Warto wiedzieć, że od rejonu Biskupiej Gorki, do Targu Siennego, woda przepływa pod torami kolejowymi - tzw. syfonem, pod ciśnieniem. fot K. Netka
Latem, po obfitych deszczach, woda w Kanale Raduni miewa kolor kawy z mlekiem. Zabarwienie to spowodowane jest cząstkami gliniastej ziemi, spłukiwanej z pagórków. Zimą nikt by się nie zdziwił, gdyby nurt Kanału Raduni przybrał białą barwę - po skuciu toni lodem, przyprószeniu śniegiem. W Wigilię, o dziwo, zrobiło się tam zielono...
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto