18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaszubscy kapłani w wejherowskim muzeum

Materiał internauty
21 maja 2013 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie w ramach projektu „Święci Kaszub” odbył się uroczysty finisaż wystawy dokumentującej życie i działalność społeczną kaszubskich kapłanów oraz święte miejsca Kaszub.

Na ekspozycji zgromadzono pamiątki z parafii, instytucji publicznych oraz pozyskane od osób prywatnych z całego Pomorza: zdjęcia, dokumenty, szaty liturgiczne, przedmioty codziennego użytku. Ideą wystawy było nie tylko uczczenie pamięci tych księży, ale także wskazanie drogowskazu dzisiejszym pokoleniom, którym często brakuje godnych naśladowania wzorców.

Głównym wydarzeniem była konferencja naukowa na temat Błogosławionych i Sług Bożych – kandydatów na ołtarze, osób, które zapisały wyjątkową kartę historii Kaszub. Przedstawiono wybitne postaci, które zginęły śmiercią męczeńską podczas II wojny światowej, a które znacząco wpłynęły na rozwój życia duchowego, kulturowego, społecznego i gospodarczo-politycznego regionu. Były to m. in. postaci błogosławionych księży działających w Wolnym Mieście Gdańsku – F. Rogaczewskiego i B. Komorowskiego, czy osoba pierwszego biskupa Kaszuby – Konstantyna Dominika. Przybliżona została również tematyka kultu Bożego w kaszubskich sanktuariach. Udowodniono, iż święci są nam potrzebni, abyśmy potrafili pracować nad naszym człowieczeństwem i kształtem ludzkiej miłości.

Prelegentami byli J.E. ks. bp dr hab. Wiesław Śmigiel, prof. KUL, ks. kan. dr Wiesław Mazurowski – postulator generalny II grupy polskich męczenników, ks. prałat dr Piotr Tisler – postulator generalny w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym Sługi Bożego bp. K. Dominika z Watykanu, ks. dr Krzysztof Koch – dyrektor Biblioteki Diecezjalnej w Pelplinie, ks. prałat Marian Szczepiński – kustosz Kościerskich Sanktuariów Maryjnych, ks. prałat Zdzisław Wirwicki - proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Brusach, ks. Jan Flisikowski – kustosz Sanktuarium Kalwaryjskiego w Wielu, dr Tomasz Siemiński i Gabriela Pluto-Prądzyńska - kustosze z Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego w Bytowie, referat wygłosiła także Izabela Katarzyna Bukowska, adiunkt Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, która jednocześnie była kuratorem wystawy, pomysłodawczynią i główną realizatorką całego przedsięwzięcia.

Spotkanie dopełniły ciekawe wspomnienia i relacje, przybyłych z całego kraju, rodzin oraz znajomych Błogosławionych i Sług Bożych.

Oprawę artystyczną podczas konferencji zapewnił zespół połączonych kapel „Zaboracy z Czyczków” i „Kaszuby” z Wiela i Karsina. Uroczystość zakończył występ chóru DISCANTUS z Gowidlina.

Projekt „Święci Kaszub” zrealizowany został dzięki wsparciu:
- Burmistrza Miasta i Gminy Brusy,
- Wójta Gminy Wejherowo,
- Wójta Gminy Cewice,
- Urzędu Miejskiego w Kartuzach,
- Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck,
- Powiatowego Cechu Rzemiosł Małych
i Średnich Przedsiębiorstw w Wejherowie,
- Banku Spółdzielczego w Sierakowicach,
- Wójta Gminy Karsin.

Zebranie tak szerokiego grona znamienitych osób zaowocowało w różnorodne pomysły i już narodziły się rozległe, bardzo oryginalne plany dotyczące kontynuacji rozpoczętego dzieła, ale jeszcze za wcześnie, by je Państwu zdradzać…

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto