Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaszubskie bajania: Rozpoczęła się akcja społeczna, promująca czytanie bajek po kaszubsku

Tatiana Kuśmierska
W niedzielę o godz. 14 na kościerskim Rynku odbył się Bajkowy Festyn Rodzinny. To pierwsza taka impreza, inaugurująca kampanię społeczną czytania dzieciom bajek w języku kaszubskim - pt. "Kaszubskie bajania"

Kultura czytelnicza spada. Coraz mniej czytają dorośli, a młodzież i dzieci, jeżeli nie zmusza ich do tego szkolny obowiązek, po lekturę nie sięgają prawie wcale. W przypadku czytelnictwa kaszubskiego sytuacja ta jest jeszcze trudniejsza. Nie dość, że mało ludzi zna język kaszubski w ogóle, to liczba tych znających literacką kaszubszczyznę jest jeszcze mniejsza. Wydawać by się mogło, że w obecnej sytuacji, zachęcenie do głośnej lektury kaszubskich tekstów w domach, jest niemożliwe. To jednak nieprawda - jest to możliwe, chociaż niełatwe zadanie. Podjąć się go postanowili twórcy wielkiej kampanii społecznej zatytułowanej "Kaszubskie Bajania".

Co zrobić żeby zachęcić Kaszubów do czytania kaszubskich baśni najmłodszym? Dać im dobry przykład. Z takiego założenia wyszli działacze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W ramach ich współpracy z Radiem Gdańsk powstała płyta "Najpiękniejsze bajki i baśnie kaszubskie", dzięki której usłyszeć będzie można kaszubskie bajki czytane przez m.in. Danutę Stenkę, Macieja Miecznikowskiego, profesorów: Józefa Borzyszkowskiego i Jerzego Tredera, poetę i animatora kultury Tomasza Fopkę, członkinię KGW z Chwaszczyna Teresę Makurat, artystę ludowego Czesława Birra i Kaszubę z wyboru Larego Ugwu Okey. Lektorów jest w sumie dziewiętnastu.

Czy to kolejny audiobook, jakich ostatnio na kaszubskim rynku coraz więcej? Inny. Po pierwsze. Kaszubskie Bajania to projekt, w którym udział wzięli zarówno profesjonaliści jak i amatorzy. Po drugie. Bajki czytane przez uczestników projektu zostały dźwiękowo zilustrowane brzmieniem mis i gongów tybetańskich, bongosów, bazuny kaszubskiej, trąbki i fletu. Takiego połączenia na kaszubskim rynku fonograficznym trudno szukać. Po trzecie. Płyta "Najpiękniejsze bajki i baśnie kaszubskie" jest projektem nie nastawionym na jakiekolwiek zyski. Część egzemplarzy wydawnictwa rozesłana zostanie do szkół i placówek bibliotecznych za darmo. Kolejne płyty będą stanowiły bezpłatny dodatek do ,,Dziennika Bałtyckiego" (już w sobotę 24 września) i ,,Pomeranii".

Głównym źródłem dystrybucji natomiast, będzie specjalna strona internetowa projektu, z której każdy będzie mógł za darmo ściągnąć nagranie bajek jak i same teksty. Takiego projektu na Kaszubach jeszcze nie było. Bardzo ważne jest także to, że wielki projekt udało się zrealizować za naprawdę niewielkie pieniądze. Zarówno wszyscy lektorzy, jak i instrumentaliści biorący udział w projekcie, swoją pracę wykonali charytatywnie. Swoje studio nagraniowe Radio Gdańsk również udostępniło za darmo. Pieniądze trzeba było znaleźć tylko na tłocznię, domenę strony, projekt okładki itp.

Najważniejszym jednak aspektem całego projektu jest towarzysząca mu kampania społeczna. Bo Kaszubskie Bajania, to nie tylko nagrania bajek, ale przede wszystkim akcja mająca zachęcić do tego, aby język kaszubski znów stał się żywą mową, którą usłyszeć można każdego wieczoru w wielu kaszubskich domach. Zrzeszenie pragnie, aby na stronie projektu umieszczać też własne nagrania kaszubskich bajek. Chodzi o to, żeby Czytelnicy na żywo chwalili się kolejnymi stronami przeczytanych w języku kaszubskim książek.

W tym celu zorganizowane zostaną też happeningi, którym towarzyszyć będzie głośne czytanie bajek. Pierwsza taka impreza pt. "Bajkowy festyn rodzinny" odbędzie się już 18 września na Rynku w Kościerzynie w godz. 14-18. Tego samego dnia, w mieście odsłonięta zostanie figura Remusa. Połączenie obu inicjatyw jest bardzo trafne - hasło kampanii Kaszubskie Bajania mogłoby śmiało brzmieć: "Czytaj po kaszubsku. Bądź Remusem w własnym domu".
Kampanię "Kaszubskie Bajania" swoim patronatem objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.

Zaś patronat medialny objęli Radio Gdańsk i "Dziennik Bałtycki". Akcję wspierają również instytucje publiczne i prywatne.

Płyta "Najpiękniejsze bajki i baśnie kaszubskie"jako prezent dla Czytelników zostanie dołączona do "Dziennika Bałtyckiego" w sobotę 24 września. Stało się to możliwe dzięki finansowemu wsparciu firmy BAT z Sierakowic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto