Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGHM wesprze naukę przyszłych górników i hutników

Ewa Chojna
KGHM wesprze naukę przyszłych górników i hutników
KGHM wesprze naukę przyszłych górników i hutników Ewa Chojna
KGHM wesprze naukę przyszłych górników i hutników. Pięć szkół z Lubina, Głogowa, Legnicy i Bolesławca, a w nich 42 klasy zostaną objęte pilotażowym programem pod hasłem „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej”. KGHM, we współpracy z samorządami z zagłębia miedziowego oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej zadba o praktyczną część kształcenia swoich przyszłych pracowników.

KGHM wesprze naukę przyszłych górników i hutników

Pięć szkół z Lubina, Głogowa, Legnicy i Bolesławca, a w nich 42 klasy zostaną objęte pilotażowym programem pod hasłem „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej”. KGHM, we współpracy z samorządami z zagłębia miedziowego oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej zadba o praktyczną część kształcenia swoich przyszłych pracowników. Uczniowie z kierunków między innymi elektryk, monter, elektromonter czy z kierunku wiertniczego, zgodnie z założeniami projektu, będą mieli zapewnioną przede wszystkim pomoc merytoryczną pracowników miedziowej spółki, materiały dydaktyczne oraz system praktyk i stażów. Jak zapewniła minister edukacji – rozważane jest również wprowadzenie systemu stypendialnego.

Szkolnictwo zawodowe, a właściwie teraz branżowe przeżywa okres odrodzenia. Choć przedstawiciele ministerstwa, za wskazaniem rodziców obecnych uczniów, chcą unikać źle odbieranych „zawodówek”, to mimo wszystko chcą też by kształcenie praktyczne w konkretnym kierunku, który umożliwi absolwentom szkoły podjęcie pracy w zawodzie, wróciło do łask. Stąd właśnie projekt realizowany przy współpracy z dużymi firmami – między innymi z Polską Miedzią.

- KGHM jest firmą unikalną w skali polskiej gospodarki, KGHM jest firmą, która realizuje działalność w obszarze całego ciągu technologicznego, czyli począwszy od badań geologicznych, poprzez drążenie tuneli, szybów, chodników, poprzez wydobycie, przeróbkę na zakładach wzbogacania rudy, kończąc na procesie pirometalurgicznym – wylicza Radosław Domagalski-Łabędzki. – To wymaga ponadprzeciętnych kompetencji i ponadprzeciętnego zaangażowania kierownictwa KGHM w proces przygotowania pracowników do wszystkich wyzwań, które stoją przed nami. A wyzwań mamy zdecydowanie więcej, niż w przeszłości – dodaje.

Prezes Polskiej Miedzi wskazuje między innymi na nowe problemy z jakimi przychodzi się zmierzyć spółce w związku z tym, że wydobycie rud schodzi coraz niżej w głąb ziemi.

– Działamy w warunkach nowych wyzwań, wynikających z procesu wydobycia naszej rudy, działamy już na głębokości 1350 metrów. Kopalnia Rudna jest dzisiaj najgłębszą kopalnią w Polsce. Mamy nowe zjawiska jak na przykład wyższe temperatury, a co za tym idzie również nowe wyzwania związane z klimatyzacją i wentylacją. To przekłada się bezpośrednio na wzrastające koszty – dodaje Domagalski-Łabędzki. - Dlatego potrzebujemy stawiać na wiedzę, kompetencje, wykształcenie, na dobre przygotowanie naszych pracowników. Musimy kształcić nasze przyszłe kadry, zanim ci młodzi ludzie staną się pracownikami KGHM.

KGHM wesprze naukę przyszłych górników i hutników

Jak zaznaczył prezes miedziowego holdingu, to powody, które przemawiają za silną współpracą z samorządami oraz udział w projektach, które mają na celu pozytywną zmianę systemu edukacji.

- Musimy odnieść sukces – powiedziała obecna przy podpisaniu porozumienia Anna Zalewska, minister edukacji. – To jest miara determinacji tego wszystkiego, co ma dziać się i dzieje się już w obszarze szkolnictwa branżowego. Rewolucja 4.0 nie puka do drzwi, ona sobie już je otworzyła szeroko do gospodarczej rzeczywistości. 40 procent zawodów nie jesteśmy w stanie przewidzieć ani nazwać, które pojawią się za pięć lat. Młodzi ludzie - pokolenie X - które na razie oglądamy, oceniamy i próbujemy się do niego dostosować, to pokolenie, które oprócz twardych umiejętności, musi mieć i te miękkie – umiejętność współpracy, odpowiedzialności, przyzwoitości oraz również ważne kompetencje cyfrowe. Stąd wszyscy musimy być dzisiaj przy szkolnictwie branżowym. Pracodawcy, nauczyciele, dyrektorzy i rodzice, którzy decydują o tym gdzie młody człowiek idzie do szkoły - mówiła minister edukacji.

Jak zapowiedziała Anna Zalewska, przed szkołami i samorządami, a także rządem, jeszcze lata ciężkiej pracy by szkolnictwo związane bezpośrednio z nauką zawodu wróciło do łask.

– Nie łatwo jest nadrobić kilkunastoletnie zapóźnienia – powiedziała minister Zalewska, która zapowiedziała również mocne wsparcie finansowe dla takiego nauczania. – Szkoła branżowa pokazuje docelowe rozwiązanie, to znaczy związanie ucznia z konkretną branżą. Uprzedzamy, że w 2019 roku nie będziemy finansowali żadnej klasy, która będzie kształciła bezrobotnych. Wprost trzeba będzie mieć podpisaną umowę z pracodawcą, by wiedzieć, że jesteśmy razem – szkoła, uczniowie i pracodawca.

KGHM wesprze naukę przyszłych górników i hutników

Minister edukacji podkreśliła również, że na szkolnictwo branżowe w subwencji oświatowej przeznaczonych jest 9 mld zł. – Z kolei 4 mld dostępne jest w urzędach marszałkowskich. Trzeba te pieniądze mądrze wydatkować, aby odbywało się to z korzyścią dla uczniów. Nie możemy zmarnować tych pieniędzy – wskazała szefowa MEN.

KGHM Polska Miedź S.A zaprosił do wspólnego projektu pięć szkół ponadgimnazjalnych z regionu zagłębia miedziowego: Zespół Szkół nr 1 w Lubinie, Zespół Szkół im. Jana Wyżykowskiego oraz Zespół Szkół Politechnicznych w Głogowie, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Legnicy oraz Zespół Szkół Mechanicznych w Bolesławcu.

KGHM wesprze naukę przyszłych górników i hutników

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto