Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy doktor Google nie wystarczy?

abcZdrowie.pl
Autodiagnoza za pomocą wyszukiwarki internetowej to nie mit. W Internecie szukamy informacji o zdrowiu i próbujemy swoich sił w amatorskiej diagnostyce. Czy zawsze możemy polegać na doktorze Google?

Internet już dawno przestał być wyłącznie źródłem rozrywki – strony internetowe odwiedzamy każdego dnia w różnym celu. W zasobach sieci szukamy informacji, robimy zakupy w sklepach online, podtrzymujemy kontakt ze znajomymi z drugiego końca świata, aplikujemy na oferty pracy i planujemy wakacyjny wyjazd. Nic więc dziwnego, że konsultowanie objawów chorobowych z wyszukiwarką niepostrzeżenie stało się normą.

Doktor Google doradzi!

Powszechny dostęp do szybkiego Internetu sprawił, że nasze oczekiwania względem życia znacząco wzrosły. Niepostrzeżenie staliśmy się społeczeństwem, które ceni sobie wysoką jakość usług i oczekuje rezultatów w krótkim czasie. Nie potrafimy i nie chcemy na nic czekać, zwłaszcza gdy w grę wchodzi nasze zdrowie. Wystarczy silniejszy niż zwykle ból głowy, krwawienie z dziąsła lub drobna wysypka na dłoni, by w ruch poszły klawiatura i myszka. Gorączkowe przeszukiwanie zasobów serwisów o tematyce zdrowotnej to powszechne zjawisko, zwłaszcza gdy schorzenia pasujące do naszych objawów brzmią groźnie.

O czym pamiętać, szukając informacji o zdrowiu?

- Odwiedzaj witryny, które cieszą się uznaniem w środowisku medycznym. Zanim zaczniesz wczytywać się szczegółowo w opisy chorób i zalecane metody leczenia schorzeń, zobacz, jak wygląda cały portal. Jeśli na stronach o tematyce zdrowotnej widnieją anonimowe teksty, niezweryfikowane przez żadnego lekarza, warto zastanowić się, kto jest ich autorem i czy na pewno treści są zgodne ze stanem faktycznym.

- Jeśli po lekturze stron internetowych podejrzewasz poważną chorobę, umów się na wizytę do lekarza. Nie rób sobie krzywdy i nie czytaj postów na forach poświęconych dramatycznym losom pacjentów – pamiętaj, że nie wszyscy użytkownicy piszą prawdę. Niektóre historie mogą być wyolbrzymione lub wymyślone od A do Z – pokładanie zbyt dużej wiary w wynurzenia obcych osób może opóźnić postawienie właściwej diagnozy lub przyczynić się do nieudanych prób leczenia objawów na własną rękę.

- Szukaj treści, które możesz wykorzystać bez obaw o swoje zdrowie, na przykład artykułów zawierających wskazówki, jakie badania powinniśmy wykonać przy podejrzeniu konkretnej choroby.

- Spróbuj znaleźć złoty środek między lekceważeniem uciążliwych objawów a wpadaniem w panikę przy zwykłym katarze. Jeśli masz wrażenie, że lektura portali o tematyce zdrowotnej zamiast uspokoić cię lub nakierować na właściwy tor dodatkowo nasila napięcie i lęk o zdrowie, porozmawiaj o tym z bliską ci osobą. W razie potrzeby udzieli ci wsparcia i sprowadzi na ziemię, gdy po raz kolejny zaczniesz wyolbrzymiać swoje problemy zdrowotne.

Leczenie dzieci za pomocą Internetu

O ile osoby dorosłe odpowiadają za swoje decyzje, dzieci mają niewiele do powiedzenia. Gdy rodzic postanawia szukać informacji o chorobach w Internecie, pozostaje mieć nadzieję, że uda mu się oddzielić fakty od sztucznie nadmuchanych sensacji. Konsultowanie niegroźnych objawów chorobowych z informacjami dostępnymi na stronach internetowych może mieć pozytywne skutki, warto jednak podkreślić, że nie w każdej sytuacji jest to dobry pomysł. Jeśli dziecko znajduje się w stanie zagrożenia zdrowia i życia, klikanie myszką w kolejne artykuły to dowód skrajnej nieodpowiedzialności. Do objawów, których nie wolno bagatelizować należą: wysoka gorączka, silna biegunka, gwałtowne wymioty oraz trudności z oddychaniem. Po ich wystąpieniu należy możliwie szybko skontaktować się z lekarzem, zwłaszcza gdy dziecko nie ukończyło jeszcze pierwszego roku życia.

Wyszukiwarka internetowa może być świetnym narzędziem autodiagnozy, pod warunkiem, że umiemy korzystać z niej w sposób rozsądny i wiemy, w jakich sytuacjach lepszą decyzją jest wezwanie karetki pogotowia.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto