Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy Gdańsk zbuduje parkingi? Mieszkańcy są zainteresowani, a inwestorzy

gp
Tu powstanie podziemny parking przy Podwalu Przedmiejskim w Gdańsku
Tu powstanie podziemny parking przy Podwalu Przedmiejskim w Gdańsku Fot. G.Pietrzak
Gdańsk chce wybudować 1.170 miejsc postojowych w centrum miasta. Pod te inwestycje przeznaczono trzy działki wokół Głównego Miasta. Podczas prac archeologicznych na jednej z nich znaleziono unikatowe łodzie rzeczne z XVI wieku.

Za tydzień rozpoczną się - przerwane na czas zimy - prace wykopaliskowe w rejonie Podwala Przedmiejskiego w Gdańsku. W sąsiedztwie Pałacu Młodzieży kontynuowane będą prace archeologiczne, które umożliwią miastu wybudowanie jednego z trzech parkingów podziemnych na Głównym Mieście.

- Do końca maja br mamy ten teren przekazać miastu - potwierdza Marcin Jagusiak z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. - Dokonano tu odkrycia dwóch łodzi rzecznych, jest to bardzo rzadkie znalezisko, datowane na XVI-wiek, a może nawet wcześniej. Ich wydobycie i przeniesienie do muzeum nie stanowi jednak przeszkody w planowanej tu inwestycji. Łodzie znajdują się w fosie, częściowo pod profilem biegnącym wzdłuż Podwala Przedmiejskiego. Obszar ten znajduje się w centrum miasta, na styku dwóch historycznych dzielnic Głównego Miasta Gdańska i Starego Przedmieścia. Tędy przechodziła średniowieczna fosa, po jej zasypaniu na przełomie XVI i XVII w, powstały tu liczne kanały i odpływy, a obok pierwsze budynki... Wykopaliska w tym miejscu są bardzo pracochłonne. Badana działka jest mocno uzbrojona - co nie ułatwia nam zadania.

Samozwańczy parkingowi nie boją się żadnych kar

Prace archeologiczne, poprzedzające inwestycję, rozpoczęły się tam we wrześniu ub.r. Z przerwą na zimę - w II etapie kontynuowane będą do maja br.

Na ten teren czeka miasto, które planuje tam wybudowanie jednego z trzech parkingów podziemnych.

- Na terenie Głównego Miasta planujemy w Gdańsku wybudować 3 parkingi - mówi Magdalena Kuczyńska z Biura Prasowego UM w Gdańsku. - Dwa z nich to parkingi podziemne: przy Podwalu Przedmiejskim i Podwalu Staromiejskim. Jeden to tzw. parking kubaturowy na Targu Maślanym.

W Śródmieściu trudno zaparkować

Na Podwalu Przedmiejskim - obszar ograniczony ul. Zbytki i Kotwiczników - na 14 tys. metrach kwadr. planuje się stworzenie 584 miejsc parkingowych.
Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego na części naziemnej przewidziano zieleń i tereny publicznie dostępne. Teren zostanie zagospodarowany. Jak? Na razie tego nie wiadomo. Miastu zależy, by w sposób najbardziej atrakcyjny dla mieszkańców.

Drugi parking podziemny powstanie przy Podwalu Staromiejskim - obszar ograniczony ul. Lawendową, murami obronnymi, szpitalem Św. Ducha, ul. Straganiarską, ul. Tobiasza aż do Targu Rybnego. Tu także będzie 586 miejsc parkingowych.

Trzeci, przy Targu Maślanym (ul. Lastadia 2) będzie najmniejszy, bo tylko na 419 miejsc parkingowych.

Kto zbuduje parkingi? Firmy, które wcześniej interesowały się tymi inwestycjami, wycofały się ze swoich propozycji.
- Parkingi zostaną wybudowane w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego - mówią w UM w Gdańsku. - Inwestor zostanie wyłoniony w drodze konkursu ogłoszonego przez miasto. Konkurs jednak może zostać ogłoszony dopiero wtedy, gdy prace archeologiczne zostaną zakończone.

Powierzchnia terenów pod same tylko parkingi podziemne wynosi około 2,6 ha. Specyfikacje techniczne wykazały, że maksymalnie da się z terenów inwestycyjnych pozyskać ok. 1.170 miejsc postojowych.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto