Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kina przy Długiej znikną z mapy Gdańska. Inwestor rozpoczyna budowę hotelu?

Ewelina Oleksy
Kultowe symbole ulicy Długiej znikną z kulturalnej mapy Gdańska. Kina Neptun, Kameralne i Helikon zostaną wyburzone, pozostanie tylko fasada kamienic. Właściciel kamienicy zapowiada, rozpoczęcie inwestycji.

- Zapraszam na konferencję prasową poświęconą projektowi przy ul. Długiej 57/58 i Piwnej 22-26 w Gdańsku. W przyszłą środę, w Warszawie, przedstawimy podczas niej konkrety – informuje Katarzyna Mituła z biura prasowego Grupy Capital Park.

Choć inwestor oficjalnie tego jeszcze nie potwierdza, legendarne kina, których historia sięga czasów drugiej wojny światowej, mają zostać wyburzone. Zachować ma się jedynie fasada kamienic, w których się mieszczą. W ich miejscu powstać ma m.in. hotel.

Wniosek o pozwolenie na budowę obiektu biurowo-usługowego w miejscu obecnych kin wpłynął do gdańskiego magistratu już w 2011 roku. Pozwolenie na budowę (tzw. decyzja ostateczna) wydane zostało 25 sierpnia 2011 roku.

Jak udało nam się jednak dowiedzieć, sytuacja zmieniła się w lutym tego roku, bo do urzędu wpłynął wniosek o wydanie nowego pozwolenia: na obiekt hotelowo-usługowy. Inwestor niewątpliwie planuje więc utworzyć w miejscu kin hotel. Zważając na miejsce konferencji prasowej na temat inwestycji, może chodzić o sieć Hilton. Nic jednak nie jest jeszcze w tej sprawie przesądzone.

58 lat temu otwarto kino Leningrad w Gdańsku. Wkrótce będzie tam centrum biurowo-handlowe

- 27 marca 2015 roku zostało wydane przez Wydział Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków pozwolenie zamienne na taką przebudowę. Nie jest ono jednak ostateczne, bo wpłynęło do nas odwołanie od tej decyzji od jednej ze wspólnot mieszkaniowych sąsiadujących z nieruchomością. W związku z tym, w przyszłym tygodniu przekażemy dokumentację do wojewody, który to odwołanie rozpatrzy- informuje Dariusz Wołodźko z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Władze Gdańska ze sprzedażą siedziby kin nie miały nic wspólnego. I jak podkreślają będzie im tego miejsca brakowało.

- Zawsze ściska w dołku jak znika coś, co jest, było ważnym elementem naszej młodości. Kino Leningrad było jak na czasy PRL kinem nowoczesnym, ale też ważnym. Tu się chodziło. A więc żal, po prostu żal. Ale ten zespół kin nigdy nie był własnością miasta, był "marszałkowski". A więc to ani nasza wina, ani zasługa, że zniknie. Chociaż niekoniecznie zniknie - w pamięci zostanie na zawsze- komentuje Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Pawła Adamowicza.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, podpisana w 2005 r. umowa w sprawie sprzedaży udziałów spółki Neptun Film Sp. z o.o., w skład której wchodziła m.in. nieruchomość przy ul. Długiej w Gdańsku, opiewała na kwotę 23, 5 mln zł.

 

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto