Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kino Polonia: fasada polityki kulturalnej [wideo]

agnieszka.k
agnieszka.k
Sopot zezwolił na wyburzenie zaplecza Kina Polonia i pobliskiego teatru. Problemem nie jest jednak zburzenie jednego budynku, lecz szeroko pojęta polityka kulturalna w województwie pomorskim.

Władze Sopotu zezwoliły firmie Capital Park na wyburzenie zaplecza budynku Kina Polonia oraz Sceny Kameralnej Teatru Wybrzeże, znajdujących się na ul. Monte Cassino. Pozostawiona zostanie jedynie fasada, zaś wnętrze przekształcone zostanie w kolejne centrum handlowe.

Przeciwko wyburzeniu kina protestuje Komitet Obrony Kultury Sopotu (KOKS)

kierowany przez byłego sopockiego radnego, Jakuba Świderskiego. Jego członkowie przykuwają się do foteli, żądając wpisania budynku Teatru i Kina Polonia do rejestru zabytków. Abstrahując od tego, czy faktycznie jest to spontaniczny protest nieformalnej grupy, czy po prostu kolejna odsłona porachunków Świderskiego z lokalnymi politykami, cel protestu nie dotyka najwyraźniej sedna sprawy. Problemem nie jest bowiem zburzenie jednego budynku, lecz szeroko pojęta polityka kulturalna w województwie pomorskim. Tej zaś nie da się naprawić za pomocą jednej populistycznej akcji.

Przypomnijmy, kiedy w 2005 roku Sejmik Województwa Pomorskiego sprzedał firmie Capital Park 35 kin (będących własnością kontrolowanej przez samorząd spółki Neptun Film) za 23,4 mln złotych, władze obiecywały, że nie wpłynie to negatywnie na kulturę. Prezydent Sopotu, Jacek Karnowski deklarował wtedy na łamach "Gazety Wyborczej Trójmiasto".

Zobacz też: Powolna agonia kultowych kin w Gdańsku

- Rozmawiałem w Warszawie z szefami Capital Parku, dostaliśmy od nich ustne zapewnienie, że Polonia będzie działać jako kino kameralne. Polonia nigdy nie była wypełniona w całości, dlatego zostanie zmniejszona. Będą tam lecieć topowe filmy, ale także kino ambitniejsze w ramach DKF-u oraz filmy-lektury dla uczniów naszych szkół - mówił gazecie Karnowski.

Dzisiaj widzimy konsekwencje sprzedania Neptun Filmu i prawdziwą wartość deklaracji polityków. Ograniczony został dostęp do dóbr kultury. Władze, zamiast wspierać kulturę, zafundowały mieszkańcom kolejne centrum handlowe. W Trójmieście nie będzie już miejsca dla kin studyjnych, do

zamykanego w Gdańsku kompleksu Neptun-Helikon-Kameralne

dołączy sopockie Kino Polonia.

Rzeczniczka sopockiego magistratu, Magdalena Jachim zapewnia, że front budynku kina i teatru jest objęty ochroną konserwatorską i na pewno nie zostanie wyburzony. Czy o to jednak chodzi? Czy pozostawienie fasady budynku kina i zmiana jego funkcji na sklepy, to przejaw dbałości władz Sopotu o kulturę filmową w tym mieście? Czy w Trójmieście nie będzie już żadnej alternatywy dla multipleksów?

Jak na zarzuty o niszczenie pomorskich kin odpowiada deweloper Capital Park? Otóż firma ta - w piśmie do Inicjatywy Indeks 73 - podkreśla swoje zasługi na polu mecenatu kultury filmowej, ponieważ wspiera m.in. nostalgiczny projekt "Tu było kino" (sic!). Na stronie internetowej projektu możemy przeczytać między innymi wiadomości o akcjach ratowania kin, np. tyskiej Andromedy. Jest też dział "Było - nie ma", a w nim zdjęcia zamkniętych kin. Czy do tej galerii dołączą wkrótce zdjęcia kin zamkniętych w Trójmieście przez sponsora strony, firmę Capital Park?

To prawdziwy przykład hipokryzji... a może uciszania dotacjami tych środowisk, które mogłyby oprotestować działania Capital Parku? Czy można jednocześnie bronić starych kin i współpracować z firmą, która je masowo zamyka? Smutny przykład projektu "Tu było kino" pokazuje, że jest to możliwe.

W Sopocie pozostanie nam fasada po Kinie Polonia, a firma Capital Park nadal będzie prowadziła swój fasadowy "mecenat". Chyba, że pomorskie władze zaczną wreszcie prowadzić politykę kulturalną w interesie mieszkańców, a nie konsorcjów deweloperskich, które niczym nie ograniczane zamienią wkrótce Trójmiasto w wielki hipermarket.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kino Polonia: fasada polityki kulturalnej [wideo] - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto