Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kładka św. Ducha na Motławie, w ramach dni otwartych, będzie działała przez trzy dni podczas świąt

Aleksandra Chomicka
Aleksandra Chomicka
Obrotowa kładka połączy Główne Miasto z północnym Cyplem Wyspy Spichrzów, co pozwoli włączyć jej zabudowę w tkankę miejską
Obrotowa kładka połączy Główne Miasto z północnym Cyplem Wyspy Spichrzów, co pozwoli włączyć jej zabudowę w tkankę miejską Przemek Świderski
Niecodzienny prezent świąteczny dla Gdańszczan: przez trzy dni będzie działała, w ramach dni otwartych, nowa, obrotowa kładka przez Motławę. Inwestor zaprasza na spacery, a nowy hotel oferuje możliwość spojrzenia na świąteczną panoramę miasta z punktu widokowego na Wyspie Spichrzów.

W Wigilię, koło południa, po raz pierwszy będzie można przejść po kładce dla pieszych z Długiego Pobrzeża na Wyspę Spichrzów, z racji usytuowania nazywanej kładką Św. Ducha. Przeprawa będzie czynna również przez dwa świąteczne dni, do wieczora 26 grudnia. Wszyscy gdańszczanie, którzy wybiorą się na spacer, mogą w tym czasie wypróbować nowy miejski trakt pieszy.

W drugim dniu Bożego Narodzenia, 26 grudnia, dodatkową atrakcją będzie możliwość oglądania panoramy świątecznej panoramy Gdańska z tarasy widokowego, mieszczącego się na dachu działającego od czerwca br. hotelu Holiday Inn Gdańsk City Centre. To właśnie na dachu jednego z budynków hotelowych znajduje się skybar i taras widokowy, z którego w najbliższy czwartek, 26 grudnia, będzie można podziwiać Gdańsk (w godz. 13-22).

Kładka obrotowa

Przypomnijmy, w 2015 roku projekt kładki Św. Ducha został wyłoniony w konkursie architektonicznym. Jury przyznało wówczas dwie pierwsze nagrody: jedną z nich otrzymała pracownia ASA Sp. z. o.o. Autorskie Studio Architektury z Rzeszowa drugim laureatem zostało Studio Bednarski Ltd z Londynu. Ostatecznie przeprawę zaprojektował pochodzący z Polski architekt Cezary Bednarski. To architekt z ponad 30-letnim doświadczeniem, specjalizujący się m.in. w budowie mostów. W swoim dorobku ma m.in. zwodzony most w Kopenhadze o długości 180 m, a także zwycięstwa w 20 brytyjskich i międzynarodowych konkursach architektonicznych i urbanistycznych, z których 10 dotyczyło mostów.

Prace rozpoczęły się w 2018 roku, realizowane były etapami – ze względu na sezon turystyczny i ruch na Motławie. Według pierwotnych planów kładka miała być gotowa dokładnie rok temu, na przełomie 2018 i 2019 roku, jednak w wyniku różnych wydarzeń, m.in. zarwania się części nabrzeża przy Bramie Świętego Ducha, prace się opóźniły i nadal trwają. Jednak inwestor – konsorcjum, w skład którego wchodzą belgijska firma Immobel i polska spółka Multibud, w porozumieniu z wykonawcą, postanowił w okresie świąt urządzić dni otwarte, aby gdańszczanie mogli obejrzeć gotową konstrukcję, a także ją wypróbować.

Przypomnijmy, że budowa wartej 10 mln zł kładki jest sfinansowana ze środków dewelopera, który zabudowuje północny cypel Wyspy Spichrzów.

Nowa kładka ma rzadko spotykaną w Polsce konstrukcję obrotową

Obrotowa konstrukcja kładki nie będzie tak ingerować w panoramę Gdańska, jak zwodzona kładka na Ołowiankę, która nie tylko ma dużą sterownię, ale jej 40-metrowe przęsło po podniesieniu widać doskonale z daleka. Tymczasem jeszcze dłuższe przęsło kładki św. Ducha (57 m, 4,5 m szerokości) zamiast się unosić w górę, będzie się obracać wokół osi, na umieszczonej pośrodku rzeki podporze. Obrotowy mechanizm pozwoli otworzyć ją w 2 minuty od zgłoszenia chęci przepłynięcia Motławą (w razie awarii kładki, będzie możliwość jej przesunięcia siłą ludzkich mięśni, po przyczepieniu lin do konstrukcji) w czasie do 15 min.

Gdy kładka ustawi się już równolegle do koryta Motławy - umożliwi przepłyniecie obok dużym jednostkom. Dzięki dużym prześwitom pod kładką, jednostki o wysokości do 1,5 m zmieszczą się także pod zamkniętą konstrukcją.

Konstrukcja nawodna, która waży ok. 100 ton, jest wykonana częściowo z polerowanej stali nierdzewnej, a elementy wyspy, na której jest posadowiona - z granitu, bazaltu i szkła. Docelowo kładka ma być wieczorami podświetlana.

Kolejnym etapem zmian układu komunikacyjnego będzie przebudowa Mostu Stągiewnego, co ma na celu nie tylko jego modernizację, ale też umożliwienie rozbudowy mariny.

Co zobaczymy po przejściu kładką na Wyspie Spichrzów?

Kładka wyprowadza ruch pieszy na odcinek promenady, prowadzącej wprost do punktu widokowego w hotelu Holiday Inn Gdańsk City Centre. Koncepcja architektoniczna tego kompleksu została opracowana przez Wojciecha Grabianowskiego z wiedeńskiego biura RKW Architektur+, miłośnika Gdańska (ma tu nawet swój letni apartament nad Motławą, z którego podczas każdej wizyty w mieście patrzy na zrealizowany projekt swojego autorstwa). Kompleks hotelowy składa się z dwóch nowoczesnych siedmiopiętrowych budynków (w trzecim, którym jest jeszcze odrestaurowywany zabytkowy spichlerz Daleka Droga, będą powierzchnie biurowe).

Na północnym cyplu Wyspy Spichrzów, na północ od ul. Stągiewnej, znajdują się nie tylko kompleksy hotelowe (obok wspomnianego hotelu Holiday Inn Gdańsk City Centre również hotel Puro, hotel Radisson Hotel & Suites, Gdańsk), ale także ciekawy koncept gastronomiczny Słony Spichlerz: w odrestaurowanym zabytkowym spichlerzu znajdziemy kilkanaście lokali, serwujących różne kuchnie. Trwa budowa apartamentów mieszkalnych, przeznaczonych głównie na wynajem. Północny cypel otacza zbudowana kilka lat temu promenada spacerowa nad rzeką, niestety – wymagająca już miejscami remontu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kładka św. Ducha na Motławie, w ramach dni otwartych, będzie działała przez trzy dni podczas świąt - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto