Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłopot z budową nowej kopuły palmiarni w gdańskim Parku Oliwskim. Unieważniono przetarg na oszklenie obiektu

Maciej Pietrzak
Unieważniono przetarg na oszklenie palmiarni w Oliwie. W postępowaniu wpłynęła tylko jedna oferta, w dodatku zdecydowanie za wysoka. W przyszłym tygodniu przetarg ma zostać powtórzony.

Modernizacja palmiarni w Parku Oliwskim to jedna z najbardziej problematycznych inwestycji w Gdańsku w ostatnich latach. Pierwszym terminem gdy jej nowa rotunda miała być ukończona był listopad... 2017 roku. W trakcie prac okazało się jednak, że nietypowa „poskręcana” konstrukcja będzie wymagała dodatkowych wzmocnień, co znacznie wydłużyło realizację inwestycji i jej koszty (te wyniosły dotychczas ok. 12 mln zł).

W lipcu informowaliśmy o tym, że z placu budowy po porozumieniu z nadzorującą inwestycję Dyrkecją Rozbudowy Miasta Gdańska, zeszła firma Am-For Arkadiusz Fortuna z Włocławka, która wykonała konstrukcję kopuły. Obie strony uznały, że samo jej oszklenie powinna przeprowadzić ktoś bardziej specjalizujący się w tej materii. DRMG ogłosiła więc nowy przetarg na który zarezerwowała kwotę ponad 8 mln zł. Jak się okazało w postępowaniu wpłynęła jednak tylko jedna oferta wynosząca ponad 14 mln.

- Na etapie przygotowania tego przetargu mieliśmy sporo zainteresowanych. Niestety, ostatecznie zgłosiła się tylko jedna firma. Jak się okazało pozostali „wystraszyli się”, że zadanie oprócz oszklenia obejmowało także opiekę nad daktylowcem i resztą roślin. Rozmawiamy teraz z tymi firmami, rozważamy rozdzielenie tych dwóch zadań. Przetarg ponownie ogłosimy w przyszłym tygodniu - mówi nam Włodzimierz Bartosiewicz, szef DRMG.

- Nie zdziwiłbym się, jeżeli za kwotę, którą chciało zapłacić miasto, za oszklenie, można by wybudować całą nową palmiarnię, gdyby miała prostą konstrukcję. To był tragiczny w skutkach błąd, by zrobić palmiarnię w eksperymentalnej konstrukcji, w sytuacji, gdy inwestycja musi przede wszystkim zakończyć się w krótkim czasie. W dodatku szybko rosnące ceny w budownictwie sprawiają, że z roku na rok ta inwestycja będzie co raz droższa - komentuje Paweł Mrozek ze Stowarzyszenia Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. - Na nic jednak będzie nam ta palmiarnia, jak wymrą rosnące tam plamy z tą najstarszą, która jest pomnikiem przyrody i zarazem najstarszą palmą rosnącą pod dachem w Europie. Problem w tym, że od trzech lat dach jej nie chroni, a jej przetrwanie zależy w tej chwili tylko od kaprysów pogody, miasta i wykonawcy. W to, że ona jeszcze żyje, też musimy wierzyć na słowo, bo od kilku lat nikt jej nie widział przecież.

Głosów zaniepokojenia o los 180-letniego daktylowca jest znacznie więcej. Dyrektor Bartosiewicz zapewnia, że drzewo jest pod stałą opieką i w dobrym stanie.

- Zajmuje się nim botanik, który dba o zraszanie, wietrzenie itd. Jego kontrakt obowiązuje do końca bieżącego roku - dodaje dyrektor.

Ostatecznie goście do odnowionej palmiarni mają wg zapewnień DRMG wróci mają w przyszłe wakacje. Jak tylko uda się rozstrzygnąć przetarg na oszklenie Dyrekcja ma ruszyć z kolejnym etapem prac przy palmiarni, czyli postępowaniem na nową oranżerię i szklarnię.

- To będzie dopełnienie całej inwestycji, która będzie gotowa do końca przyszłego roku - dodaje dyr. Bartosiewicz.

Wspomniana planowana przebudowa oranżerii pozwoli lepiej wyeksponować znajdujące się w niej rośliny. Renowację przejdą nadproża, pojawią się także nowe okna. Dodatkowo w oranżerii znajdować się będzie przestrzeń przeznaczona na kawiarnię oraz pomieszczenie, które może zostać wykorzystane na sale konferencyjną lub dydaktyczną. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością, zamontowana winda.

Budowa palmiarni, 2017 rok

POLECAMY W NASZEMIASTO.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto