MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kłopoty Delphi w USA - co z zakładem w Gdańsku?

Jacek Klein
Jeden z największych światowych producentów części samochodowych może ogłosić bankructwo. Czy kłopoty Delphi za oceanem oznaczają problemy dla polskich oddziałów i zwolnienia pracowników? W gdańskiej fabryce pracuje 700 ...

Jeden z największych światowych producentów części samochodowych może ogłosić bankructwo. Czy kłopoty Delphi za oceanem oznaczają problemy dla polskich oddziałów i zwolnienia pracowników? W gdańskiej fabryce pracuje 700 osób.

O możliwości bankructwa doniósł amerykański "The New York Times". Według gazety, termin bankructwa jest uzależniony od wyników rokowań prowadzonych przez General Motors, zarząd Delphi i związek zawodowy UAW (Union Automobile Workers), który musi zgodzić się nad potężne zwolnienia. Koncern ma w Polsce sześć zakładów, w tym jeden na Pomorzu. Gdańska fabryka przełączników Delphi Mechatronics Systems zatrudnia ok. 700 osób.
- Rozmowy, jakie toczą się w USA, dotyczą tamtejszych spółek koncernu - powiedziała Agnieszka Przymusińska, rzecznik Delphi Poland. - Polskie oddziały są w dobrej kondycji finansowej, mają dobrą strukturę kosztów, nie są uzależnione od jednego dostawcy, nie działają w nich także roszczeniowe związki zawodowe.
Zakłady poza USA, w tym w Polsce, nie podlegają amerykańskiemu prawu i funkcjonują oddzielnie. Poza tym bankructwo według amerykańskiego prawa z reguły nie oznacza końca firmy, jak to jest u nas, a jest zabezpieczeniem przed wierzycielami.
- Jednym z wariantów zakończenia rozmów jest zastosowanie art. 11 amerykańskiego prawa upadłościowego, czyli specyficznej instytucji stanowiącej nie pełną upadłość, a rodzaj ugody z wierzycielami. Jeśliby natomiast doszłoby nawet do upadłości, to nie wpłynie ona na stan spółek Delphi poza USA, w tym także polskich.
Gdańska fabryka przełączników Delphi Mechatronics Systems wytwarza przełączniki dla największych producentów samochodów, jak koncerny BMW, General Motors, PSA Peugeot Citroen, Renault oraz Ford. Działa od 10 lat. W roku 1995 założył ją holenderski IKU Holding, a następnie zakupił ją koncern Eaton Corporation. W roku 1997 otwarty został nowy zakład w okolicy gdańskiego lotniska. W marcu 2001 r. fabryka przełączników weszła w skład polskiej części koncernu Delphi.
W Polsce koncern zatrudnia 5 tys. pracowników. Zainwestował dotychczas ok. 400 mln dolarów. W środę zawarł z polskim rządem umowę inwestycyjną, w której zobowiązuje się do zatrudnienia w Centrum Technicznym w Krakowie kolejnych 264 inżynierów do końca 2007 r. Delphi uzyska od polskiego rządu 1 mln zł dotacji na inwestycje, które mają wynieść 5 mln zł w ciągu dwóch lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto