Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kompostownia w gdańskim Zakładzie Utylizacyjnym już pracuje. Oficjalne otwarcie hermetycznej kompostowni [zdjęcia]

Maciej Pietrzak
Maciej Pietrzak
Briefing z okazji zakończenia budowy hermetycznej kompostowni z udziałem Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Piotra Grzelaka zastępcy prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju oraz Michała Dzioby, prezesa Zakładu Utylizacyjnego w gdańsku.
Briefing z okazji zakończenia budowy hermetycznej kompostowni z udziałem Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Piotra Grzelaka zastępcy prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju oraz Michała Dzioby, prezesa Zakładu Utylizacyjnego w gdańsku. Przemysław Świderski
Oficjalne otwarcie hermetycznej kompostowni w gdańskim Zakładzie Utylizacyjnym odbyło się w piątek, 31.01.2020 r. Od 13 stycznia trwa rozruch technologiczny nowej instalacji. Na pełnych obrotach ma ona zacząć działać za ok. 1,5 miesiąca.

- To historyczny moment. Hermetyczna kompostownia to bardzo ważny element łańcucha zagospodarowania odpadów, który poprawi nasz komfort ograniczając uciążliwości zapachowe, ale jest też wyrazem naszej odpowiedzialności za środowisko i przyszłość - podkreślała na wtorkowej uroczystości w ZU prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Stworzenie hermetycznej kompostowni na terenie Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach, to odpowiedź na regularnie powtarzające się skargi mieszkańców południowych dzielnic Gdańska i okolicznych gmin, na wydobywający się ze składowiska śmieci fetor, który uprzykrza im życie.

Budowa obiektu rozpoczęła się w 2018 roku i pochłonęła 48 mln zł, z czego 32 mln stanowiły środki unijne.

Instalacja, w której proces kompostowania najbardziej uciążliwych zapachowo odpadów odbywa się w szczelnie zamkniętych pomieszczeniach, a nie tak jak dotychczas pod gołym niebem, ma właściwie zlikwidować problem smrodu związanym z odpadami "bio". Tych, dzięki coraz lepszej segregacji w naszych domach w ZU co roku przybywa o ok. 5 proc.

- Jesteśmy obecnie w Polsce w momencie dużych zmian w gospodarce odpadami. Tą inwestycją tak naprawdę budujemy bezpieczeństwo mieszkańców Gdańska w tym zakresie. Dotychczas 100 proc. frakcji kompostowej wywożonych było poza teren ZU. Mając taką instalację nie będziemy teraz uzależnieni od wahań rynku utylizacyjnego i od cen dyktowanych przez innych, ta frakcja będzie w całości zabezpieczona na terenie zakładu. Podam najnowszy przykład dotyczący innej frakcji odpadów - rynek i przetargi są takie, że ZU nie otrzymuje już pieniędzy za makulaturę, ale musi za nią płacić ok. 200 zł za tonę - podkreślał wiceprezydent Gdańska ds. zrównoważonego Piotr Grzelak.

Kompostownia ma przetwarzać 40 tys. ton odpadów biodegradowalnych rocznie. Obiekt składa się z czterech części: hali przyjęci odpadów, hali kompostowania z 16 komorami intensywnego napowietrzania, łącznika operacyjnego oraz hali dojrzewania kompostu. Integralną częścią instalacji jest też biofiltr. Instalacja zajmuje powierzchnię ok. 13 tys. m kw., czyli mniej więcej tyle co dwa boiska piłkarskie.

Sama hala przyjęcia odpadów ma blisko 1400 m kw.

- To tu zaczyna się trwający 5 tygodni proces kompostowania, czyli mieszania odpadów z materiałem strukturalnym i ich dystrybucja do boksów. Następna jest trwająca 8 tygodni faza dojrzewania z intensywnym napowietrzaniem tego materiału. Powietrze wychodzące z instalacji objęte jest systemem mechanicznej wentylacji wyposażonej w system oczyszczania. Zachodzą tam naturalne procesy biologiczne, bez konieczności stosowania jakiejkolwiek chemii. Dwoma 10-metrowymi kominami do atmosfery wydobywa się już czyste, w zasadzie bezwonne powietrze. Końcowym produktem przetwarzanych w hali jest polepszacz gleby i kompost - np. do sprzedaży czy wykorzystania w ogrodnictwie. - opowiadał Michał Dzioba, prezes ZU.

Briefing z okazji zakończenia budowy hermetycznej kompostowni z udziałem Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Piotra Grzelaka zastępcy prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju oraz Michała Dzioby, prezesa Zakładu Utylizacyjnego w gdańsku.

Kompostownia w gdańskim Zakładzie Utylizacyjnym już pracuje....

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto