Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert Niepodległości "Tak trzeba" w Kościele św. Trójcy w Gdańsku. 11 listopada 2022 roku minął w poczuciu dumy z bycia Polakiem!

Michał Karcz
Michał Karcz
Koncert z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kościół św. Trójcy w Gdańsku
Koncert z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kościół św. Trójcy w Gdańsku Przemysław Świderski
W czwartek 11 listopada w kościele Ojców franciszkanów pw. Świętej Trójcy w Gdańsku odbył się koncert Oratorium Pomorskiego "Tak trzeba". Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów Święta Niepodległości.

Koncert Niepodległości "Tak trzeba" w Kościele św. Trójcy w Gdańsku

11 listopada oficjalną część obchodów Święta Niepodległości w Gdańsku zakończono koncertem. Oratorium Pomorskie "Tak trzeba" to wydarzenie zainicjowane przez Wojewodę Pomorskiego Dariusza Drelicha, Stowarzyszenie Wspierania Kultury "Tak Trzeba" oraz Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki. Koncert odbył się o godzinie 19:00 w kościele Ojców franciszkanów pw. Świętej Trójcy w Gdańsku.

Na scenie wystąpili między innymi Natalia Niemen, Grzegorz Wilk i Ania Byrcyn przy wsparciu Bałtyckiej Filharmonii Młodych i chóru GUMed pod dyrekcją Sylwii Janiak-Kobylińskiej. Za część liryczną wydarzenia odpowiadał Antoni Andrzej Szczerski.

Występujący artyści w sposób muzyczny opowiedzieli międzywojenną historię Polski oraz Pomorza. Bohaterami skomponowanych utworów były takie postacie jak: Marszałek Józef Piłsudski, generał Józef Haller, Eugeniusz Kwiatkowski, Danuta Siedzikówna Inka, Antoni Abraham. Usłyszeć mogliśmy również piosenki, w których wspominano osoby istotne dla historii kraju, jednak już tej powojennej m.in. Jan Paweł II czy Stefan Wyszyński. Każdy z utworów był swego rodzaju gloryfikatorem bohaterskich i patriotycznych postaw.

Podczas koncertu zwrócono uwagę również na istotne miejscowości międzywojennej Polski. Tak więc była piosenka odnosząca się do jednego z pomorskich miast, a dokładniej Gdyni. Jeden z utworów z nostalgią opisywał historię tego miasta oraz to, w jaki sposób powstało. Muzykalna opowieść o Gdyni mogła uświadomić nam, jak w czasach przedwojennych postrzegano miasto i jakie znaczenie miała dla Polski. Koncert zakończył się utworem "Tak trzeba", który dedykowany został Danucie Siedzikównie Ince.

Współorganizatorami koncertu byli również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biuro Programu „Niepodległa”, a także Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Oratorium Pomorskie jest kontynuacją Oratorium Gdańskiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto