Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert pt. Requiem Katyńskie w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Uczestnicy i muzycy oddali hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Wideo
od 16 lat
28 kwietnia 2023 roku o godz. 18:00 w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbył się koncert pt. Requiem Katyńskie, LÁSZLÓ KIRÁLY. Uczestnicy i muzycy oddali hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.

Wyjątkowa kompozycja koncertu w Muzeum II Wojny Światowej

Kompozycja została napisana na podstawie wierszy Zoltana Polenera oraz Cypriana Kamila Norwida. Elementy części tekstowej utworu stanowi tekst łacińskiej Mszy Requiem, wykonywanej podczas nabożeństw żałobnych w Kościele Katolickim. Kompozycja jest hołdem dla ofiar zbrodni katyńskiej oraz swoistym świadectwem przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Podczas koncertu 29 kwietnia w Sali im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej usłyszeliśmy:

  • Zygmunta Noskowskiego - II. Symfonia „Elegijna” c-moll.
  • Wiersze Zoltána Polner.
  • Cyprian Kamil Norwid- Bema pamięci żałobny rapsod.
  • łacińskie teksty liturgiczne mszy żałobnej.

Zgromadzonych gości w Sali przywitał gospodarz, dr hab. Grzegorz Berend, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Przypominamy przedstawicieli elity społecznej II Rzeczypospolitej, aby przekreślić zamysł ludobójców, którzy odebrali tym ludziom życie wiosną 1940 roku – mówił dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. - Co więcej zamiarem tychże oprawców było wymazanie ich z pamięci polskiego społeczeństwa, z pamięci całego świata. Dzisiaj widzimy, że zamiar podjęty w marcu 1940 roku nie powiódł się. Cieszę się, że właśnie dzisiaj upamiętniamy 22 tysięcy polskich obywateli, różnych narodowości, również i Węgrów, a zamiar ludobójców, którzy chcieli otoczyć te wydarzenia, śmierć tych ludzi, zmową milczenia, nie powiódł się.

Następnie głos zabrał dr Pál Attila Illés Konsul Generalny Węgier w Gdańsku, który powiedział do zgromadzonych na wydarzeniu:

Kiedy mowa o ofiarach Katynia, mogą nasuwać się słowa rzymskiego poety Wergiliusza:
Są chwilę, które spowodują, że wszyscy umilkną, a są czyny, które spowodują, że wszyscy zaniemówią. Umilknąć nie możemy, bo znamy słowa z Ewangelii św. Łukasza, że jak umilkniemy, to kamienie wołać będą. Dziś nie kamienie, ale instrumenty będą wołać, ponieważ muzyka ma taką właściwość, iż łagodzi ona ból, a zarazem może przywoływać prawdę historyczną, bez której tak trudno nam wszystkim żyć.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto