Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja "Wychowani do Szczęścia?" w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

red.
Stowarzyszenie Educational Cha(lle)nge każdej wiosny organizuje konferencje edukacyjne, będące miejscem spotkań teoretyków i praktyków, rodziców, nauczycieli i uczniów. Ich celem jest wymiana wiedzy, doświadczeń i inspiracji. Konferencję pod hasłem "Wychowani do szczęścia?" zaplanowano na sobotę 16 marca.

Jak wskazują organizatorzy wydarzenia, ich misją jest łączenie różnych środowisk związanych z edukacją, by wspólnie szukać nowych rozwiązań, które uczynią edukację lepszą.

Do tej pory zorganizowano cztery konferencje: „Nowoczesne metody wspierania edukacji i rozwoju dzieci” (Uniwersytet Gdański, 2015), „Nieformalne oblicze edukacji formalnej” (Europejskie Centrum Solidarności, 2016), „Dokąd zmierzasz, szkoło?” (Europejskie Centrum Solidarności, 2017) i „Divers-i-Ty. W obliczu różnorodności” (Uniwersytet Gdański, 2018).

Kolejna, już piąta, edycja naszej konferencji współorganizowana z Miastem Gdańsk nosi tytuł „Wychowani do szczęścia?”. Organizatorzy informują, że chcą zorganizować ją zupełnie inaczej niż do tej pory – w pełni odejść od formy wykładowej na rzecz pracy warsztatowo-dyskusyjnej w gniazdach inspiracji prowadzonych przez uznanych ekspertów i moderatorów.

Planowane tematy, które mają być poruszone to:

  • Mało ważne przedmioty – WF, plastyka, muzyka, technika, informatyka, etyka czy filozofia traktowane są często w szkole po macoszemu. Chcemy pokazać jaka wartość z nich płynie oraz dlaczego naszym zdaniem mogą kształtować kompetencje cenniejsze w życiu niż np. te towarzyszące nauce fizyki.
  • Projekt: ja. Projekt: dziecko – każdy z nas projektuje siebie i swoją przyszłość, ale też często nachodzi nas pokusa na projektowanie innych i ich przyszłości. Chcemy poruszyć właśnie te dwie perspektywy:
    „Kim jestem? Kim chcę zostać w przyszłości?”: czy szkoła zadaje młodym ludziom te pytania i, jeśli zadaje, czy prowadzi ich do uzyskania na nie odpowiedzi? Czy towarzyszy przy podejmowaniu ważnych decyzji (takich jak wybór liceum, technikum lub zawodówki oraz kierunku studiów) i pozwala unikać takich pułapek jak pułapka utopionych kosztów?
    W dzisiejszym świecie rodzice często kreują obraz swojego dziecka i zapisują je na jak najwięcej (w ich opinii) ważnych zajęć dodatkowych, które mają (w ich opinii) zapewnić dzieciom lepszy start w ich przyszłym życiu. Jakie koszty generuje takie podejście? Czy warto pójść inną drogą?
  • Czy szkoła jest kobietą? – często mówiąc o szkole przewija się temat tego, że większość jej pracowników to kobiety. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę stereotypowe cechy płciowe, szkoła jest zdecydowanie męska – stawia na zasady, ocenia, uczy nas postępowania wg pewnych schematów. Chcemy zderzyć ze sobą te dwa konteksty i pomyśleć co z tego zderzenia może wynikać.
  • Wychowani do szczęścia? – zdarza się, że na odpowiedź dotyczącą tego, kim chce zostać w przyszłości dziecko odpowiada, że „chce być szczęśliwym”. Spotyka się to zazwyczaj z dużym zdziwieniem dorosłych – i to nie tylko ze zdziwieniem pozytywnym. Co znaczy być szczęśliwym? Jak dojść do tego, co sprawia mi szczęście? Jak być bardziej tu i teraz? Czy szkoła to środowisko, które powinno nas wychowywać do szczęścia?
  • Lekcja człowieczeństwa - “Szukam świata | w którym jedna jaskółka | czyni wiosnę | gdzie szewc | chodzi w butach | gdzie jak cię widzą | to dzień dobry| szukam świata | w którym | człowiek człowiekowi | człowiekiem.” (J. Borszewicz) A gdyby nie szukać tego świata tylko go kreować? Wychowując i edukując mamy do tego jak nikt możliwości, ale czy je wykorzystujemy? Jak uczyć człowieczeństwa? Bo cel jest prosty - świat lepszy, choć odrobinę. Od słowa do słowa, od słów do czynów.
  • Stół-niespodzianka - wszystkie tematy wydają Ci się ciekawe? A może żaden nie odpowiada Ci w stu procentach? Lubisz życie na krawędzi i uwielbiasz nieprzewidywalność? Mamy dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia - całe 2 h przy wspólnym stole z takimi edukacyjnymi freakami jak Ty! Możesz wnieść temat, który chodzi Ci po głowie, a nasi niezastąpieni moderatorzy zadbają o kulturalny przebieg dyskusji.

Tegoroczna konferencja będzie również oficjalnym rozpoczęciem sieci networkingowych, które będziemy prowadzić we współpracy z Wydziałem Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska: sieci specjalistów szkolnych (logopedów, psychologów i pedagogów), sieci sekretarek i sekretarzy szkolnych oraz sieci zaangażowanych rodziców dzieci szkolnych.

Wydarzenie zaplanowano na sobotę, 16 marca. Rozpocznie się o godzinie 9:00 i potrwa do godz. 16:30 w Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku. Wstęp jest wolny, jednak obowiązują zapisy, a liczba miejsc ograniczona.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Konferencja "Wychowani do Szczęścia?" w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto