Archiwum Państwowe zaprasza do udziału w konkursie genealogicznym
Dzięki temu konkursowi, młodzi ludzie mają szansę zainteresować się historią swojej rodziny, poznać tożsamość swoich przodków i przede wszystkim - zadawać pytania i słuchać ciekawych opowieści o losach dawnych pokoleń.
To może być początek pięknej pasji, która później rozwinie się w szersze zainteresowanie kulturą i historią społeczności lokalnej, regionalnej, narodu i państwa.
To już druga edycja konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. W zeszłym roku przedsięwzięcie to spotkało się z wielkim zainteresowaniem uczniów. Jak opowiadali uczestnicy pierwszej edycji, zamiast „grać w gry na komputerze”, z zafascynowaniem słuchali opowieści babć i dziadków.
Zasady udziału w konkursie
W tegorocznej edycji konkursu mogą uczestniczyć uczniowie klas 4-7 szkół podstawowych.
Zadaniem uczestników konkursu będzie stworzenie drzewa genealogicznego i opisanie dziejów swojej rodziny na podstawie m.in. rozmów z bliskimi oraz informacji, dokumentów i zdjęć znalezionych w archiwum rodzinnym i w Archiwach Państwowych.
Prace konkursowe można nadsyłać do 4 maja 2023 za pomocą formularza zgłoszeniowego, który znajdziecie TUTAJ

Na stronie konkursu znajduje się także "Poradnik Młodego Genealoga", zawierający wskazówki, jak prowadzić badania nad historią rodzinną.
Najlepsze 3 prace z danego województwa przejdą do etapu ogólnopolskiego. Laureaci oraz uczniowie wyróżnieni w konkursie, a także nauczyciele będący ich opiekunami otrzymają nagrody rzeczowe.
Warto spróbować! Być może to właśnie wy zostaniecie wybitnymi historykami.
Warsztaty genealogiczne
Dla uczestników konkursu Archiwum Państwowe w Gdańsku uruchomiło punkt konsultacyjny czynny we wtorki i czwartki w godz. 8.00 - 15.00 pod numerem tel.: 58 301 74 63/64 wew. 413.
Archiwum zaprasza także uczestników konkursu do udziału w warsztatach genealogicznych, podczas których będzie można dowiedzieć się, gdzie szukać informacji o przodkach i jak korzystać z dokumentów takich jak księgi metrykalne i spisy ludności. Zgłoszenia można nadsyłać na adres: [email protected]
CZYTAJ TAKŻE: Uczniowie z kartuskiego Katolika i Dwójki w ramach wymiany młodzieżowej przebywali w Niemczech
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?