MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs Literacki Uniwersytetu Gdańskiego

Tadeusz Skutnik
Z roku na rok rośnie liczba prac nadsyłanych na konkurs Uniwersytetu Gdańskiego "na prozę". Zaczęło się od 232 w roku 2002, skoczyło do 665 w 2004 i zapewne nie skończy na 808, bo aż tylu doliczono się w ubiegłym.

Z roku na rok rośnie liczba prac nadsyłanych na konkurs Uniwersytetu Gdańskiego "na prozę". Zaczęło się od 232 w roku 2002, skoczyło do 665 w 2004 i zapewne nie skończy na 808, bo aż tylu doliczono się w ubiegłym. Literackie tsunami?

Nim nadejdzie, nim zaleje w pierwszym rzędzie jurorów, zajmijmy się urobkiem 2004, czyli antologią "Proza życia" nr 3. Dywagowanie na tak szczupłej podstawie o kondycji polskiej prozy, perspektywach przyszłości czy tendencjach żłobiących jej rysy wydaje się mało uzasadnione. Np. fakt, że w ub. roku napłynęły prace m.in. z Australii, Chin, Malezji, Indii, Izraela, Ameryki Północnej, Europy - mógłby świadczyć o rozproszeniu czy też o emigracji talentów. Tymczasem - nie ma powodów do obaw. Najcenniejsze zasoby literackie są w kraju. Ale - z kolei - nie można powiedzieć, że chodzi tylko o młode zasoby. "Prozę życia" nr 3 współtworzą autorzy od rocznika 1944 (Marek Kośmider, Wągrowiec) do 1975 (Beata Wojciechowska, Poznań). Są tu więc już autorzy jakoś tam obeznani (Ludwik Janion, Augustyn Baran, Marek Kośmider, Dariusz Bazaczek) i prawie zupełnie nieznani. Choć bliscy, jak np. laureat pierwszej nagrody, Andrzej Kaczmarek, od lat uczący Kaszubów łaciny: jego proza stanu wojennego "Granice i przełomy" zajmuje blisko jedną czwartą tomu.
Nagrodzeni i wyróżnieni prozatorzy, nawet jeśli puszczają wodze wyobraźni, dość twardo stąpają po ziemi (może z wyjątkiem Grażyny Kałowskiej z Gdańska). Wyróżnia ich (na tle obecnej mody) prawie zupełny brak bluzgu językowego, czyli kultura słowa. Łączy peryferyjność: unikają metropolii. Być może to zasługa jurorów, którzy pod wodzą Zbigniewa Żakiewicza i Aleksandra Jurewicza takich właśnie autorów wyłowili z fali i podali nam do wierzenia.
"Proza życia. Antologia nr 3". Gdańsk 2005, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

POLITYCY jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto