MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs Poetycki w Pelplinie. Prosto, o trudnych sprawach

Krystyna Paszkowska
"Złoty" ekonomik z Tczewa podczas występu.
"Złoty" ekonomik z Tczewa podczas występu.
Przyjechali do Pelplina i podbili serca publiczności i jurorów podczas IX Pomorskiego Konkursu Poetyckiego im. ks. Janusza Stanisława Pasierba. W tym roku zaprezentowało się blisko 200 młodych miłośników twórczości ...

Przyjechali do Pelplina i podbili serca publiczności i jurorów podczas IX Pomorskiego Konkursu Poetyckiego im. ks. Janusza Stanisława Pasierba. W tym roku zaprezentowało się blisko 200 młodych miłośników twórczości kapłana-poety z całego kraju.

Rywalizacja była bardzo zacięta. Bardzo dobrze spisali się przedstawiciele Kociewia. W recytacjach najwyżej oceniono występ Aleksandry Lis ze Starogardzkiego Autonomicznego Liceum Ogólnokształcące. Tuż za nią uplasował się Krzysztof Kranicki z Collegium Marianum Liceum Katolickiego w Pelplinie. W programach poetycko-muzycznych zwyciężył Zespół Szkół Ekonomicznych w Tczewie.
Tczewianki dobrze wypadły w poezji śpiewanej. Druga była Małgorzata Hegele z Katolickiego LO, zaś trzecia Małgorzata Paicz z ZSE. Monika Janczenia z Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej, mieszkanka Rudna zajęła trzecie miejsce w kategoriach eseje oraz juwenilia.

Już od pierwszych recytacji widać było ogromne emocje i zaangażowanie młodych wykonawców.
- Poezja księdza Pasierba mnie fascynuje. Mówi o trudnych sprawach w bardzo prosty sposób - przyznaje Michał Nitkowski z I LO w Tczewie. - Uważam, że za trzy lata dostać się do konkursu będzie niesłychanie trudno. Jury stawia uczestnikom wysoko poprzeczkę.
Jan Koprowski z Włocławka przyjechał do Pelplina po raz pierwszy. Na co dzień gra w działającej przy szkole grupie teatralnej Atelle.
- Sam wybrałem tekst do recytacji - mówi licealista z Włocławka. - Wiersz "Widzenie" jest mi bliski, pasuje do sytuacji. Człowiek, o którym mówi poeta odnajduje siebie w innych. Przecież ważne jest nie to co mogę otrzymać, a to co mogę zaoferować innym.Po Włocławku Pelplin wydał mi się oazą ciszy, spokoju. Podoba mi się tu.

- Poezja jest dla mnie czymś bardzo intymnym - powiedziała Małgorzata Hegele. - Lepiej się czuję śpiewając bez mikrofonu. Moim zdaniem, wówczas poezja nie traci swojej duchowości.
Małgosia była zadowolona ze swojego występu, ale miała bardzo silną rywalkę.
- Był to dzień silnych doznań estetycznych - stwierdzili uczestnicy konkursu z Włocławka. - To nasz pierwszy, ale nie ostatni udział w konkursie. Duże brawa dla jury za kreatywność, dyrekcji i młodzieży szkoły za sprawną organizację i staropolską gościnność. Na pewno tu wrócimy.
Chociaż w Pelplinie byli zaledwie jeden dzień zawarli wiele znajomości.
- Nasza szkoła została reaktywowana przed trzema laty - mówią licealiści z Włocławka. - Jej tradycja jednak sięga już 100 lat.

Włocławianie wystąpili w składzie: Anna Czaplicka, Jolanta Zientara, Justyna Szczerbiak, Małgorzata Kuligowska, Justyna Jędrzejewska, Malwina Trząsalska, Konrad Straszewski oraz Jan Koprowski i Anna Sztygowska (recytatorzy). Do występu przygotowywali się około miesiąca. Jeszcze zanim ogłoszono wyniki (zajęli drugie miejsce) otrzymali wiele gratulacji od swoich rywali oraz publiczności...
Ogromnym aplauzem zagrodozna została również Monika Janczenia, która, jako jedyna mieszkanka Kociewia (Rudno, gm. Pelplin) znalazła się w medalowej trójce autorów esejów oraz juwenilii.
- Ponownie zostałam mile zaskoczona przez uczestników konkursu - mówi Elżbieta Goetel, aktorka gdańskiego Teatru Wybrzeże, członek jury. - Pojawiły się teksty księdza Pasierba, których dotąd nie słyszałam. Zauważa się coraz ciekawszy, szerszy dobór tekstów. Poziom prezentacji jest coraz bardziej wyrównany.

Laureaci konkursu

Kategoria recytacje:

• I miejsce - Aleksandra Lis, Starogardzkie Autonomiczne Liceum Ogólnokształcące

• II miejsce - Krzysztof Kranicki, Collegium Marianum Liceum Katolickiego w Pelplinie

• III miejsce ex aequo: Kamila Kozłowska, Miejski Ośrodek Kultury w Lubawie, Maria Soszler, Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Lęborku

Programy poetycko-muzyczne:

• I miejsce - Zespół Szkół Ekonomicznych w Tczewie za program "Domy dzieciństwa"

• II miejsce - Zespół Szkół Katolickich LO we Włocławku za program "Noli me tangere"

• III miejsce - Miejski Ośrodek Kultury w Lubawie za porogram "Zwiedzić życie"

Poezja śpiewana:

• I miejsce - Karolina Szulc, Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Lęborku

• II miejsce - Małgorzata Hegele, Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Tczewie

• III miejsce - Małgorzata Paicz, Zespół Szkół Ekonomicznych w Tczewie

Kategoria juwenilia:

• I miejsce - Justyna Rożko, XI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku

• II miejsce ex aequo: Aneta Skrzypko i Karolina Tórz, Uniwersytet w Białymstoku

• III miejsce ex aequo: Monika Janczenia, Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna, Magdalena Woszczenko, I Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku

Eseje i interpretacje:

• I miejsce - Anna Polasik, I LO Lębork

• II miejsce - Katarzyna Dębek, I LO w Wejherowie

• III miejsce ex aequo - Anna Pryszlak, I LO Lębork, Monika Janczenia, Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto