Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konserwator zabytków zaakceptował koncepcję remontu nawierzchni Długiego Targu

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Karolina Misztal
Konserwator zabytków uzgodnił zaproponowany przez miasto projekt remontu nawierzchni Długiego Targu w Gdańsku. Jednocześnie Igor Strzok ma nadal zastrzeżenia do granitowej kostki, która mogłaby zostać użyta przy remoncie gdańskiego „salonu”.

Na początku ub. roku przygotowujący się do inwestycji Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zaproponował wyłożenie „placu” płytami kamiennymi podobnymi do tych zastosowanych w ul. Stągiewnej, co zagwarantowałoby – jak przekonywali przedstawiciele GZDiZ – największy komfort spacerujących. Mimo pozytywnej opinii poprzedniczki, projekt koncepcyjny spotkał się ze stanowczym sprzeciwem Igora Strzoka. W przesłanym piśmie Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków przekonywał, że wykorzystanie płyt byłoby szkodliwe m.in. z uwagi format i kolorystykę zaproponowanego materiału. Tym samym sprawa wróciła do punktu wyjścia.

- W grudniu 2019 r. PWKZ przesłał nową propozycję, w której określił szczegółowe wytyczne. Wskazał, aby środkowy pas Długiego Targu wyłożyć szarą kostką z granitu strzegomskiego – informuje Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy GZDiZ. - Rodzaj kostki został opisany następująco: „wyłożenie wnętrz kwadratowych pól wykonanych obecnie z ciemnej kostki łupanej kostką granitową prostokątną z granitu strzegomskiego, o wymiarach kostki rzędowej tj. 10-12 x 18-22 cm.”

Po niespełna roku przeciągania liny, jest szansa na kompromis w sprawie oczekiwań i wymagań wobec nawierzchni Długiego Targu. 26 lutego br. konserwator zaakceptował koncepcyjny projekt przedstawiony przez GZDiZ, który zakłada: pozostawienie dotychczasowej kratownicy wyłożonej małą kostką o wymiarach 9/11 cm, użycie nowej, większej kostki strzegomskiej w dwóch środkowych pasach pomiędzy latarniami, oraz mniejszej - wypełniającej dziś ubytki po zniszczonych płytach – do wypełnienia przestrzeni pomiędzy latarniami a fasadami.

Kwestią sporną pozostaje budulec. Na początku lutego br. GZDiZ przesłał do konserwatora trzecią propozycję materiału, który mógłby zostać użyty przy remoncie Długiego Targu, jednak również ta wersja, „wygładzonej” kostki strzegomskiej nie spełniła oczekiwań Igora Strzoka. Konserwator wolałby, by była ciemniejsza.

- Uzgodniliśmy projekt koncepcyjny dla Długiego Targu, natomiast kwestia materiału pozostaje do dalszej dyskusji – informuje Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku. - Na pewno konserwator chciałby zobaczyć więcej propozycji, by następnie zaakceptować tę najlepszą.

Konserwator zgodził się na zaproponowaną przez miasto tzw. płomieniowaną powierzchnię kostki, wolałby jednak, by była groszkowana, ze względów na bezpieczeństwo pieszych.

- Kontynuujemy poszukiwania kostki pod względem koloru. Będziemy w tej sprawie zwracać się z zapytaniem do kamieniołomów. Należy pamiętać, że potrzebujemy ok. 1800 mkw. materiału – mówi rzeczniczka GZDiZ. - Jednocześnie będziemy zlecać wykonanie dokumentacji projektowej remontu Długiego Targu.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto