Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na Pomorzu. Władze Gdańska przygotowują 3 miejsca na kwarantannę dla ok. 450 osób. Co jeszcze robi miasto?

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
- Postępujemy zgodnie z poleceniami wojewody pomorskiego. Mogę powiedzieć, że są to 3 placówki, przygotowane każda na 100-150 osób. Staramy się je przygotować zgodnie z przepisami specustawy jak i ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz o planowanych miejscach kwarantanny przygotowywanych przez urzędników. Władze Gdańska, podczas wirtualnej konferencji prasowej, opowiedzieli o działaniach miasta wobec pandemii koronawirusa.

- W urzędzie miejskim wprowadziliśmy system pracy zapewniający ciągłość jednostkom miejskim i naszemu miastu. Bieżąca sytuacja w mieście jest dobra, ten czas poświęcamy na przygotowanie się. Jesteśmy po spotkaniu sztabu kryzysowego, jesteśmy w stałym kontakcie. Przygotowujemy miejsca przeznaczone na kwarantannę. Takie przygotowanie miejsc na kwarantannę to nie tylko wyznaczenie tych miejsc, ale też przygotowanie obsługi i dostarczanie żywności. Kilkadziesiąt takich miejsc mamy już przygotowanych - poinformowała prezydent Gdańska.

Wydział zarządzania kryzysowego zakupił środki higieny do miejsc kwarantanny, które miasto przygotowuje. Aleksandra Dulkiewicz powiedziała, że chodzi o trzy lokalizacje mogące pomieścić po 100-150 osób.

- Nie mówimy głośno z oczywistych przyczyn o miejscach, które są przeznaczone na kwarantannę. Postępujemy zgodnie z poleceniami wojewody pomorskiego. Mogę powiedzieć, że są to 3 placówki, przygotowane każda na 100-150 osób. Staramy się je przygotować zgodnie z przepisami specustawy jak i ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych - oznajmiła.

Doposażono straż pożarną. Władze Gdańska są w stałym kontakcie z Urzędem Marszałkowskim oraz wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem. Miejski sztab kryzysowy działa zdalnie. Zamknięte dla odwiedzających zostały domy pomocy społecznej. Całodobowo działa centrum pomocy psychologicznej i kryzysowej. Pogotowie opiekuńcze wstrzymało przyjmowanie podopiecznych, miasto szuka nowego miejsca dla młodych.

Wiceprezydent ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski przypomniał o nadchodzących zmianach w komunikacji miejskiej. Dodał, że obecnie obłożenie transportu miejskiego wynosi 30 proc. normy.

- Postanowiliśmy wczoraj solidarnie, zarówno władze województwa, jak i samorządy, które organizują transport na terenie metropolii, że od czwartku przejdziemy na funkcjonowanie zgodnie z rozkładami sobotnimi - zapowiedział Piotr Borawski. - Linie, które zazwyczaj nie kursują w soboty, będą działać.

Pamiętajmy o tym, że kierowcy są także mieszkańcami naszego miasta, oni także mają prawo zachorować, mają rodziny, dzieci, którymi muszą się zaopiekować.

Absencja może rosnąć. Port Lotniczy dalej jest otwarty. Zawieszone są regularne połączenia lotnicze. Dwa razy dziennie do Gdańska przylatują samoloty cargo z różnego rodzaju towarami. Tak jak jest w przypadku naszego narodowego przewoźnika, LOT-u, który z całego świata sprowadza naszych rodaków do Polski, jeden z przewoźników obsługuje tego typu samoloty zabierając z naszego miasta mieszkańców innych krajów - dodał wiceprezydent Gdańska.

Wiceprezydent ds. edukacji i usług społecznych Piotr Kowalczuk odniósł się do słów ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego, który nie wyklucza zawieszenia zajęć w szkołach do świąt wielkanocnych.

- Nie wiemy, do kiedy szkoły pozostaną zamknięte. Dziękuję pedagogom, którzy pracują zdalnie. Proszę o powstrzymanie się od zadawania materiału ponad miarę. To mają być zajęcia, które mają inspirować uczniów do samorozwoju. Bardzo ważna jest rekrutacja do przedszkoli i klas pierwszych. Już dzisiaj informujemy, że dokumenty należy składać w formie skanów do placówek edukacyjnych, nie ma obowiązku dostarczania ich na miejsce. Bardzo proszę by szkoły wspólnie z radami rodziców zadecydowały co zrobić z zakupioną żywnością. Można ją zgłosić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie - powiedział Piotr Kowalczuk.
Wiceprezydent poinformował też, że miasto nie zawiesza usług opiekuńczych, z których korzysta 1000 osób starszych i chorych. 200 z nich otrzymuje posiłki. Posiłki będą trafiać również do uczniów, którzy na co dzień otrzymywali je w szkołach. Zapewnił także, że funkcjonowanie Gdańskiego Centrum Świadczeń jest niezagrożone, a świadczenia 500 plus czy alimenty będą wypłacane na czas. Władze miasta apelują by informować MOPR o osobach starszych, które potrzebują posiłku.

Podczas konferencji wiceprezydent Piotr Borawski odniósł się do swoich słów z sesji Rady Miasta Gdańska o bilecie metropolitalnym. Wyraził wówczas obawę, że może nie wejść w życie 1 lipca.

- Dzięki dzisiejszej decyzji Rady Miasta Gdańska wejście w życie biletu dla Gdańska od 1 kwietnia nie jest zagrożone. Pytanie dotyczy biletu metropolitalnego, który w cenie 150 zł pozwoli podróżować w całej metropolii. Harmonogram jego wprowadzenia jest dosyć napięty. Będziemy starali się go dotrzymać, natomiast jesteśmy w trudnej sytuacji. Trudno by wszystkie 14 gmin zebrało teraz swoje rady i podjęło zdecydowało co dalej. Nie ma na razie żadnej formalnej decyzji. Nie wiem kiedy będziemy mogli się spotkać na zarządzie czy zgromadzeniu Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. Czy są formalne przeszkody - my już teraz o tym myślimy. Jako samorządy stoimy przed wyzwaniem jak ten kryzys się dla nas skończy. My chcemy wprowadzić ten bilet, ale musimy poczekać na deklarację wszystkich 14 samorządów - oznajmił wiceprezydent Piotr Borawski.

Pytana o możliwe dalsze skutki gospodarcze dla miasta wskutek pandemii oraz ograniczenia funkcjonowania wielu firm prezydent Gdańska odpowiedziała:

- Dzisiaj za wcześnie by o tym głośno mówić. Wielu przedsiębiorców prowadzących działalność w lokalach komunalnych zwraca się do nas o odroczenie opłat w czynszu. My tego nie możemy zrobić ze względu na ustawę o finansach publicznych. Wczoraj podpisałam dokument do jednostek miejskich ograniczając wydatki. Przechodzimy na ręczne sterowanie.

- Jesteśmy po pierwszych telekonferencjach ze szczeblem rządowym i ministerialnym. Dzisiaj miał być zaprezentowany pakiet zmian dla przedsiębiorców i firm. Jako samorząd jesteśmy gotowi na to by współuczestniczyć w tych rozwiązaniach - powiedział wiceprezydent Piotr Borawski.
We wszystkich instytucjach miasta wdrożono plan ciągłości działania oraz procedury na wypadek sytuacji, gdy jakaś część nie będzie mogła funkcjonować. Miejskie jednostki do minimum ograniczyły przyjmowanie klientów. Odwołano imprezy masowe oraz te wydarzenia, które nie podlegają pod ustawę o imprezach masowych. Konsultacje związane z planami zagospodarowania przestrzennego odłożono czasie. Do klubów sportowych wysłano informację z prośbą o zawieszenie zajęć. W niedzielę można było obejrzeć mszę świętą za pośrednictwem portalu gdansk.pl. Przygotowywane są informacje po angielsku, rosyjsku i ukraińsku.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto