Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Wojsko zaangażowane w walkę z wirusem

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
WOT
Żołnierze jeżdżą do pracy, siedzą w tych skupiskach po czym normalnie wracają do domów do swoich rodzin, które mogą zarazić - napisała do naszej redakcji jedna z czytelniczek. MON odpowiada: "Obecnie siły zbrojne zaangażowane są w działania związane z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa w kraju".

- Mam pytanie dotyczące żołnierzy i ich rodzin. Stanowią oni ogromy odsetek ludności, pracują w dużych skupiskach np. po kilkadziesiąt osób na jednym okręcie. To są tysiące osób w jednym miejscu. W porcie wojennym w Gdyni praca odbywa się zupełnie normalnie. Żołnierze jeżdżą do pracy, siedzą w tych skupiskach po czym normalnie wracają do domów do swoich rodzin, które mogą zarazić. MON nie wydał dla. nich żadnych zaleceń, nie mają dostępu do środków dezynfekujących, muszą pracować normalnie bez prawa do wolnego - napisała do naszej redakcji jedna z internautek.

Ministerstwo Obrony Narodowej odpowiada, że "obecnie siły zbrojne zaangażowane są w działania związane z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa w kraju". Ponadto żołnierze wykonują zadania z zakresu profilaktyki, monitorują sytuację epidemiologiczną, udzielają niezbędnego wsparcia organom administracji publicznej, m.in. na lotniskach, na granicach, pomagają weteranom.

Resort podkreśla także, że ze względu na charakter wykonywanych zadań, wojsko utrzymywane jest w gotowości do podjęcia działań wspierających.

- Tak jak wszystkie inne służby wojsko pracuje w normalnym trybie jednakże, tam gdzie jest to możliwe, wdrażany jest system pracy zdalnej. Decyzja w tym zakresie należy do dowódcy jednostki wojskowej - czytamy w odpowiedzi wydziału prasowego Ministerstwa Obrony Narodowej. - Nieprawdą jest, że MON nie wydało żadnych rekomendacji. Są odpowiednie zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego. Ponadto wojsko, podobnie jak wszystkich obywateli , obowiązują zalecenia publikowane na stronach rządowych. Wszystkie jednostki i instytucje wojskowe zabezpieczono także niezbędnymi środkami dezynfekcji.

MON dodaje, że w sytuacjach kryzysowych, Wojsko Polskie zapewnia wsparcie administracji publicznej i społeczeństwa w obliczu zagrożeń pozamilitarnych.

W przeciwdziałanie COVID19 zaangażowane jest również Wojsko Obrony Terytorialnej.

- Na chwilę obecną 1171 żołnierzy służb medycznych WOT jest już zaangażowanych lub przebywa w 6-godzinnej gotowości do działań ograniczania skutków koronawirusa. Wśród nich jest 1096 żołnierzy z uprawnieniami KPP (kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy); 53 żołnierzy – ratowników medycznych; 22 pielęgniarzy i pielęgniarek. Aktualnie osoby te nie realizują zadań na rzecz służby zdrowia - informuje ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

Od środy, 18 marca, dowództwo WOT planuje zorganizować zdalny punkt pomocy psychologicznej dla osób przebywających w kwarantannie, który będzie zbudowany z żołnierzy OT – psychologów z jednostek wojskowych WOT. Pomoc psychologiczna będzie udzielana poprzez bezpłatną infolinię telefoniczną oraz w formie czatu, całodobowo, w rytmie 3-zmianowym. Zespół będzie działał w Zegrzu, w przyszłości możliwe jest uruchomienie central regionalnych.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto