Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół Mariacki [7 cudów Trójmiasta - nominacja]

Aleksander Masłowski
Aleksander Masłowski
Jeśli szukamy cudów w rodzaju tych, jakie za cuda uznawano, kiedy powstawała lista 7 antycznych cudów świata, nie może na takiej liście zabraknąć Kościoła Mariackiego.
7 cudów Trójmiasta: Zobacz nominowanych i zgłoś swoje propozycje

Kościół Mariacki to budowla, która powstawała w ciągu 159 lat. Nie jest to nic nadzwyczajnego jeśli porównamy tę liczbę z czasem, jaki upłynął od rozpoczęcia do ukończenia innych wielkich kościołów europejskiego średniowiecza. 159 lat nie oznacza, rzecz jasna, że przez tak długi czas trwała budowa, była ona bowiem przerywana nader często kryzysami gospodarczymi, politycznymi, wojnami i innymi wydarzeniami, które odciągały zarówno budowniczych, jak i sponsorów projektu od tej gigantycznej inwestycji.

Kościół, który znamy, zaczęto budować w piątek, 28 marca 1343 r. kiedy wmurowano kamień węgielny, a ukończono 28 lipca 1502 r., kiedy mistrz Henryk Hetzel położył ostatnią cegłę w sklepieniach. Tak powstał kościół, który do dziś cieszy się sławą największego, gotyckiego, ceglanego kościoła świata. Były i są większe, ale nigdy materiałem użytym na ich budowę nie jest cegła. Kiedy po 159 latach budowy uznano, że kościół jest dostatecznie wielki jak na ambicje i możliwości finansowe wspaniałego Gdańska, na mszę mogła przyjść większość mieszkańców Gdańska, mógł bowiem i może nadal, zmieścić w swych murach ok. 20 000 ludzi.

Wymiary kościoła są również imponujące: 105 metrów długości, 66 szerokości, ponad trzydziestometrowej wysokości nawy i blisko 80-metrową wieżę. Trudno sobie wyobrazić wizerunek Gdańska bez dominującej nad morzem kamienic wieży, którą wraz z bryłą reszty kościoła i smukłymi wieżyczkami ustawionymi na jej obrysie, przyrównuje się czasem poetycko do statku, płynącego po falach, które tworzyć mają dachy kamienic.

Jest również ogromnym cmentarzem - pod zdobiącymi posadzkę płytami i w z górą trzydziestu kaplicach pochowano w ciągu kilkuset lat kilka tysięcy mieszkańców Gdańska. Wnętrze - wielka hala wsparta na 26 filarach, to ogromne muzeum, pełne wspaniałości - bardzo starych i całkiem nowych dzieł sztuki, obrazów i rzeźb religijnych, epitafiów zamożnych mieszczan, ze wspaniałymi organami z Kościoła Św. Jana i zegarem astronomicznym mistrza Hansa Düringera, który zasługuje na osobną nominację w plebiscycie na 7 cudów.

Cuda świata antycznego charakteryzowały się głównie rozmiarami. Na liście istniejących do dzisiaj cudów takiej aglomeracji jak Trójmiasto, nie powinno więc zabraknąć kościoła, który poza długą i wspaniałą historią poszczycić się może palmą pierwszeństwa jeśli idzie o wielkość w swojej kategorii.

7 cudów Trójmiasta:** Zobacz nominowanych i zgłoś swoje propozycje**



Patroni plebiscytu 7 cudów Trójmiasta

Jan Kozłowski
Marszałek
Wojciech Szczurek
Prezydent Gdyni
Paweł Adamowicz
Prezydent Gdańska
Jacek Karnowski
Prezydent Sopotu
od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto