Koszykówka Lotos PKO BP Gdynia wciąż niepokonany w ekstraklasie kobiet

Adam Suska
Koszykarki Lotosu PKO BP nie miały najmniejszych problemów z pokonaniem na własnym parkiecie trzeciej drużyny w tabeli Ford Germaz Ekstraklasy Dudy Leszno.

Koszykarki Lotosu PKO BP nie miały najmniejszych problemów z pokonaniem na własnym parkiecie trzeciej drużyny w tabeli Ford Germaz Ekstraklasy Dudy Leszno. W odniesieniu piętnastego, kolejnego zwycięstwach w rozgrywkach nie przeszkodziło im nawet zmęczenie daleką podróżą ze spotkania Euroligi w Valen- ciennes. Gdynianki dominowały od początku spotkania i pozostały jedyną niepokonaną drużyną w sezonie.

Koszykarki Lotosu tylko na samym początku meczu przegrywały 3:4, po trafieniu najbardziej doświadczonej zawodniczki Dudy, Edyty Krysiewicz. Od połowy pierwszej kwarty przewaga Lotosu zaczęła powiększać się w szybkim tempie i pod jej koniec wyraźnie już przekroczyła 10 punktów. Trener Roman Skrzecz zaczął stopniowo odwoływać z parkietu swoje podstawowe zawodniczki. Gdyńskie rezerwowe chciały pokazać, że nie ustępują najlepszym i starały się utrzymać, a nawet powiększyć wypracowaną w pierwszych minutach przewagę. W efekcie na przer- wę gospodynie schodziły, prowadząc 43:26 i zanosiło się na prawdziwy pogrom przyjezdnych.
- To były nasze najsłabsze dwie kwarty w tym sezonie - skomentował postawę Dudy w pierwszej połowie gdyńskiego spotkania trener tego zespołu Jarosław Krysiewicz.
W trzeciej kwarcie na parkiet powróciła pierwsza piątka Lotosu, ale bojowo nastawione w przerwie meczu rywalki nieoczekiwanie zaczęły stawiać bardziej zacięty opór. Brakowało im umiejętności, więc często przekraczały przepisy. Agnieszka Makowska dwa razy powaliła na parkiet gwiazdę Lotosu Chamique Holdsclaw. W krótkim czasie wypełniła jednak limit fauli i musiała wrócić na ławkę rezerwowych. Chwilowy zryw pozwolił drużynie z Leszna zbliżyć się na odległość siedmiu punktów (55:48 na początku czwartej kwarty), ale wówczas Holdsclaw zdecydowała się na kilka indywidualnych akcji, po których Lotos odzyskał bezpieczną przewagę i bez obawy o końcowy rezultat zawody mogły dokończyć rezerwowe. Z nich najlepiej spisała się Ganna Zarytska, która między innymi dwa razy z rzędu trafiła zza linii 6,25 m.
- W nagrodę otrzyma szansę występu w środowym meczu Euroligi z Kosit Koszyce - obiecał Ukraince po meczu trener Skrzecz, który zadowolony był z postawy rywalek w trzeciej kwarcie tego spotkania. - Koszyce grają bardzo podobną koszykówkę i otrzymaliśmy od naszych rywalek z Leszna bardzo dobry materiał do analizy przed środową konfrontacją ze Słowaczkami - zakończył gdyński szkoleniowiec.

============41 Ramka Sport protokol body bold(1244207)============

Lotos - Duda 82:64 (25:11, 18:15, 12:20, 27:18)
Lotos: Holdsclaw 16, Leciejewska 15, Canty 8, Maksimovic 7, Breitreiner 5 (1) oraz Snytsina 11 (1), Zarytska 10 (2), Jujka 6, , Gulak 2, Waligórska 2, Bibrzycka 0.
Duda: Mieloszyńska 22 (2), Krysiewicz 18 (1), Koc 13 (2), Jinks 5, Talarczyk 4 (1), Makowska 2, Budnik 0, Soroczyńska 0, Król 0.
Sędziowali: Dariusz Lenczowski i Piotr Pastusiak. Widzów: 600.

Tabela PLKK

MUKS Poznań - Cukierki Odra Brzeg 81:66, Finepharm AZS KK Jelenia Góra - Arcus SMS PZKosz Łomianki 84:62, INEA AZS Poznań - KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski 52:66, Wisła Can Pack Kraków - Energa Toruń 68:73.