Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krajowa Sieć Kardiologiczna obsłuży 1000 pacjentów z Pomorza do końca roku. To program skracający kolejki do specjalistów

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Krajowa Sieć Kardiologiczna obsłuży 1000 pacjentów z Pomorza do końca roku. To program skracający kolejki do specjalistów
Krajowa Sieć Kardiologiczna obsłuży 1000 pacjentów z Pomorza do końca roku. To program skracający kolejki do specjalistów Andrzej Kowalski/Polska Press
Krajowa Sieć Kardiologiczna to program, który od roku trwa na etapie pilotażu. Najpierw rozpoczął się na Mazowszu, a następnie rozszerzono go o kolejne siedem województw. Do tej inicjatywy dołączyło także Pomorze.

Krajowa Sieć Kardiologiczna skraca kolejki

System ten ma znacznie ułatwić i przyspieszyć dostęp do lekarzy specjalistów. Do tej pory na Pomorzu uczestniczyło w nim 185 osób, a szacuje się, że do końca roku programem będzie objętych około tysiąc pacjentów.

Postępy i cele tego przedsięwzięcia przedstawiono na briefingu prasowym z udziałem m.in. Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemara Kraski, Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha, posła Kazimierza Smolińskiego oraz Konsultanta Krajowego ds. kardiologii prof. Tomasza Hryniewieckiego.

ZOBACZ TAKŻE: Dramatycznie niskie zapasy krwi. A wakacje dopiero na dobre się zaczną

- Ideą Krajowej Sieci Kardiologicznej jest to, żeby pacjent miał jak najszybszy dostęp do specjalisty kardiologa i nie czekał miesiącami na to, aby się do niego dostać. Pilotaż wykazuje, że okres pierwszego kontaktu pacjenta ze specjalistą skrócił się do około 30 dni, a na Mazowszu to już jest 2-3 tygodnie w porównaniu do kilku miesięcy, które było wcześniej - mówił sekretarz stanu.

Jak działa system?

Waldemar Kraska podkreślił także, że wprowadzanie programu łączy się też z przeznaczeniem dodatkowych środków w tym zakresie. Na rozwój Krajowej Sieci Kardiologicznej przeznaczono ponad 3 miliardy złotych.

- Cieszę się, że akurat Pomorze także jest w pilotażu. (...) Kluczowa rola jest lekarza rodzinnego. To on będzie wprowadzał (pacjenta – przyp. red.) do tego programu - tłumaczył sekretarz stanu. - To jest duży zysk dla pacjenta, który ma zapewniony dostęp do kardiologa - dodał.

CZYTAJ TAKŻE: Olek Kropidłowski z Tczewa walczy o lepsze życie. Możemy pomóc chłopcu

Konsultant Krajowy ds. Kardiologii, prof. Tomasz Hryniewiecki w trakcie konferencji prasowej podkreślał wagę tego, aby kolejki do specjalisty kardiologa zostały skrócone. Dodał też, że umożliwiła modyfikacja roli kardiologów.

- Jak to wszystko jest możliwe, skoro już od lat próbowaliśmy zlikwidować kolejki do specjalistów kardiologów? Kardiolog musi mieć inną funkcję w tym systemie. Będzie konsultantem i będzie stawiał rozpoznanie oraz proponował najlepsze z możliwych leczenie. Stała opieka pacjenta w stanie stabilnym będzie sprawowana przez lekarza rodzinnego - mówił kardiolog.

Krajowa Sieć Kardiologiczna zakłada wprowadzenie kilku innych zmian, które zostały zaproponowane przez środowisko specjalistów. Jest to większa możliwość korzystania z poradni szpitalnych, co powoduje skrócenie kolejek do hospitalizacji. Stawiany jest też nacisk na skuteczniejsze i bezpieczniejsze wykorzystywanie możliwości diagnostycznych i terapeutycznych szpitala.

- Bardzo istotnym rozwiązaniem jest system informatyczny, który śledzi drogę pacjenta i wskazuje, gdzie wizyta następuje. Ważne jest uwolnienie limitów, jeśli chodzi o dość skomplikowane procedury kardiologiczne - mówił konsultant krajowy. - To są procedury, o które środowisko kardiologów występowało od wielu lat. W ramach Krajowej Sieci Kardiologicznej są dostępne szeroko i bez limitów. To też jest bardzo istotne, że możemy leczyć pacjentów na najwyższym światowym poziomie - dodał.

Pomorze w pilotażowym programie sieci kardiologicznej

- Dzisiaj na Pomorzu symbolicznie dołączamy do pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej, która jest trochę wzorowana na sieci onkologicznej. To dla nas bardzo ważne, że dołączamy do tych województw, w których doświadczenia z Mazowsza już są wdrażane - mówił wojewoda. - To kolejna szansa na to, że setki pacjentów, którzy byli dłużej leczeni, będą mogli szybciej i sprawniej, bez dużego stresu być leczeni w sieci kardiologicznej - dodał.

Decyzję o zgłoszeniu do diagnostyki i leczenia w ramach sieci kardiologicznej dokonuje lekarz w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej lub poradni kardiologicznej, a także specjalista pracujący na oddziale szpitalnym o profilu kardiologicznym lub chorób wewnętrznych, który podpisał porozumienie o współpracy z regionalnym ośrodkiem koordynującym, którym na Pomorzu jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.

Warunkiem zgłoszenia pacjenta jest wstępne rozpoznanie u niego jednej z czterech jednostek chorobowych, którymi są: nadciśnienie tętnicze oporne i wtórne, niewydolność serca, nadkomorowe i komorowe zaburzenia rytmu i przewodzenia oraz zastawkowe wady serca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto