MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kredyt na Młode Miasto

Jacek Klein
Synergia 99, spółka będąca właścicielem terenów postoczniowych, na których w przyszłości ma powstać Młode Miasto w Gdańsku otrzymała kredyt. 10 mln dolarów przyznała jej amerykańska agencja rządowa Overseas ...

Synergia 99, spółka będąca właścicielem terenów postoczniowych, na których w przyszłości ma powstać Młode Miasto w Gdańsku otrzymała kredyt.

10 mln dolarów przyznała jej amerykańska agencja rządowa Overseas Private Investment Corporation (OPIC). Problem polega jednak na tym, że aby pieniądze wpłynęły, Gdańsk musi uchwalić nowy plan zagospodarowania przestrzennego tych terenów. Bez planu nie będzie pieniędzy.

- Kredyt przyznano warunkowo - twierdzi Janusz Lipiński, prezes Synergii99. - Pieniądze wpłyną jeśli miasto uchwali nowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Prace nad nim trwały od trzech lat. Przedstawiciele Synergii mieli nadzieję, że zostanie on uchwalony przed wejściem w życie nowej ustawy o planowaniu przestrzennym. Niestety Biuro Rozwoju Gdańska nie zdążyło z opracowaniem planu. Proces musi zacząć się od nowa. Obowiązujący plan zagospodarowania wciąż przewiduje, że tereny te są przeznaczone pod działalność przemysłową.

- Jesteśmy całkowicie uzależnieni od decyzji władz miasta - twierdzi Lipiński.

Niestety, pomimo usilnych prób nie udało nam się uzyskać odpowiedzi od Urzędu Miejskiego na temat prac nad planem zagospodarowania. Wiceprezydent do spraw polityki przestrzennej Wiesław Bielawski był wczoraj nieuchwytny.
Czy 10 mln dolarów to dużo jak na taki projekt? Czy to przełom, czy tylko krok do przodu?

- Kredyt przeznaczony jest na dalszy rozwój projektu Młode Miasto - mówi Janusz Lipiński. - Za te pieniądze sporządzona będzie reszta dokumentacji projektów urbanistycznych i architektonicznych. Tylko niewielka część może być przeznaczona na prace związane z dostosowaniem infrastruktury. Kredyt zapewni środki aby w ciągu najbliższych dwóch lat posunąć projekt zdecydowanie do przodu.

Młode Miasto za 20 - 30 lat ma pełnić funkcję nowego środmieścia Gdańska. Ma powstać na 74 ha zlokalizowanych w rejonie ulicy Wałowej. Planuje się tam nie tylko powstanie osiedla mieszkaniowego, ale także obiektów rekreacyjnych (tawerny, hotele, muzea) oraz gmachów użyteczności publicznej. Zabudowa nie będzie mogła być wiele wyższa od zachowanych hal stoczniowych. Są one bowiem wpisane do rejestru zabytków i podlegają ochronie konserwatora.
Pomimo braku planu zagospodarowania toczą się rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Na terenach postoczniowych ma stanąć ok. 30 obiektów. Na temat pierwszych trzech rozmowy są już dość zaawansowane.
Tymczasem w gdańskiej prokuraturze toczy się śledztwo w sprawie Synergii. Zdaniem prezesa Lipińskiego, przyznany kredyt i śledztwo nie mają ze sobą nic wspólnego.

- OPIC współpracuje z nami już od dwóch lat - dodaje. - Działania prokuratury oceniam jako próbę zrozumienia specyfiki funkcjonowania naszej firmy. Wynik śledztwa jest łatwy do przewidzenia.

Synergia w prokuraturze

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku ciągle prowadzi śledztwo w sprawie Synergii 99. Śledczy wyjaśniają kulisy działalności tej spółki. Prokuratorzy sprawdzają legalność przejęcia przez Synergię ziemi oraz jej późniejsze przekształcenia własnościowe. Polskim prokuratorom pomagali w tej sprawie agenci FBI. Śledztwo było już dwa razy przedłużane, ostatni raz pod koniec maja. Teraz prokuratorzy mają czas do końca sierpnia, aby przedstawić ewentualne zarzuty lub umorzyć sprawę. W tej chwili trwa badanie sprawy przez biegłych. Prokuratorzy nie otrzymali jeszcze ich opinii.

Synergia99

W 1996 roku zbankrutowała Stocznia Gdańska. Dwa lata później została wykupiona przez Stocznię Gdynia. Wtedy też rozpoczęła się reorganizacja struktury stoczni. Wydzielono działkę 74 ha stoczni i przekazano ją spółce Synergia 99, związanej ze Stocznią Gdynia i amerykańską firmą TDA Capital Partners. Obecnie właścicielem Synergii są amerykańskie fundusze inwestycyjne zarządzane przez firmę TDA Capital Partners. Grupa Stoczni Gdynia nie posiada już żadnych udziałów w spółce.

Śmiałe plany

Obszary przemysłowe, na których ma powstać Młode Miasto podzielono na sześć stref: centrum miejskie i kulturalne, część festiwalowo-handlowa, sektor handlowo-rozrywkowy, centralna część biznesowa, strefa przedsiębiorstw i obszar mieszkaniowy. Do 2004 roku każda ze stref ma zostać wykupiona przez indywidualnego inwestora, wtedy też rozpocznie się zagospodarowanie tych terenów. Najpierw mają powstać Centrum Solidarności, część handlowa, kompleks biurowy i budynek EuroBaltic - siedziba organizacji regionalnych i międzynarodowych. Dopiero później będzie realizowana część pod zabudowę mieszkaniową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto