Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Królewska Droga na fotografiach [ZDJĘCIA] Od środy wystawa plenerowa w Gdańsku

gp
mat. prasowe/ M.Z.Kosycarz
Na 26 planszach zobaczymy unikatowe zdjęcia najważniejszych wydarzeń z życia miasta od 1945 do 2016 r. Ich autorami jest dwójka znanych fotoreporterów – Zbigniew (zm. 1995) i i Maciej Kosycarz. Wystawa potrwa do końca sierpnia 2017 r.

Od 28 czerwca na ul. Długi Targ w gdańskim Głównym Mieście będzie można zobaczyć wystawę plenerową „Droga Królewska. Historie na zdjęciach Zbigniewa i Macieja Kosycarzy”.

Droga Królewska to potoczna nazwa głównego, gdańskiego szlaku turystycznego. Trakt zawiera się w obszarze wytyczonym przez Bramę Wyżynną oraz Bramę Zieloną. Jej nazwa wiąże się najprawdopodobniej z ceremonialnymi wjazdami królów Polski do Gdańska, które w 1457 r zapoczątkował Kazimierz Jagiellończyk.

– Dzieje tej ważnej dla życia miasta arterii to istotny temat z punktu widzenia budowy tożsamości gdańszczan oraz budowy wizerunku Gdańska: wczoraj – zniszczonego po II Wojnie Światowej i odbudowanego przez prężną społeczność oraz dziś – otwartego na przeszłość i przyszłość, pełnego energii oraz nieszablonowych pomysłów – mówi Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prezydenta Gdańska.

Główne Miasto na starych zdjęciach. Nowy album Kosycarzy

Na wystawie zostaną zaprezentowane 53 zdjęcia wraz z opisami po polsku oraz angielsku. Wybrano te o największej wartości.

– Z blisko 600 tys. zdjęć wyselekcjonowaliśmy te najbardziej atrakcyjne, w tym także te zupełnie nieznane. Te drugie pozostawił po sobie Tata. Być może oglądając Jego zdjęcia niektórzy z nas odnajdą się na nich. Chcemy, aby ta wystawa żyła w pamięciach, tych którzy ją zobaczą - mówi autor wystawy Maciej Kosycarz.

Na ulicy Długiej i Długim Targu zawsze odbywały się najważniejsze wydarzenia. Tutaj też tętniło życie codzienne miasta.

Album "Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia Gdyni" [ZDJĘCIA]

– Nasze Muzeum przyjęło pomysł współtworzenia wystawy o współczesnych gdańszczanach. Zdjęcia dokumentują niemalże wszystkie aspekty życia codziennego: modę, zainteresowania, czy na przykład rozrywkę. To ważne zagadnienia z punktu widzenia naszego Muzeum i chcemy je pokazywać – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

W środę o g. 17.00, na otwarciu wystawy pojawią się bohaterowie lub ich rodziny ze zdjęć:
Przewodnik Gabriela Kosicka, która oprowadzała po Gdańsku wiele koronowanych głów, a na zdjęciu jest na spacerze po Długiej z królem Szwecji Karolem XVI Gustawem rok 1993 (Pani Gabriela będzie tylko do g. 17.25)
Ewa Kowalska, która opowie jak jej syn pewnego ranka, na jeden dziań zamontował inną figurę Neptuna na fontannie na Długim Targu (jest zdjęcie)
Rodzina "babci od waty cukrowej" Leonardy Walińskiej - najpopularniejszej osoby po Neptunie na Długim Targu w Gdańsku w II połowie XX wieku, sprzedającej watę cukrowa uwielbiana nie tylko przez najmłodszych. Pani Leonarda zmarła kilka lat temu, ale rodzina jest dumna, że tak dużo ludzi ją pamięta i mile wspomina, wszak osładzała im watą i pogodnym uśmiechem życie.
Krzysztof Skiba, który wraz z zespołem Big Cyc w 2003 roku świętował 15 lecie grupy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto