MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Krótka historia Dnia Kobiet

Marta Nowicka
Marta Nowicka
Dla jednych seksistowskie święto, dla innych okazja dla mężczyzn do wykazania się dżentelmeństwem względem kobiet. Światowy Dzień Kobiet obchodzimy w tym roku już po raz 97.

Marzec jest związany z celebrowaniem kobiecości już od czasów starożytnego Rzymu.  W pierwszym tygodniu tego miesiąca obchodzono wtedy tzw. Matronalia, czyli świętowanie z okazji nowego roku, macierzyństwa i płodności.

 

W historii nowożytnej 8 marca został wybrany na Dzień Kobiet, ponieważ tego dnia 1908 roku w Nowym Jorku  zastrajkowała wyjątkowo duża jak na tamte czasy liczba 15 tysięcy  kobiet. Domagały się one praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki tekstylnej, w której pracowały strajkujące, nie mogąc sobie z nimi w żaden sposób poradzić, zamknął je w pomieszczeniach służbowych, chcąc z w ten sposób uniknąć rozgłosu. W wyniku nagłego wybuchu pożaru zginęło 129 z nich.

Już 3 lata później, z inicjatywy Klary Zetkin, działaczki socjalistycznego ruchu kobiecego, dzień 8 marca ustanowiono świętem wszystkich kobiet. W krajach europejskich przeważnie obchodzi się je wręczając przedstawicielkom płci pięknej kwiaty. W Niemczech odbywało się to pod hasłem "Chcemy róż i chleba", w Hiszpanii panie za kwiaty odwdzięczają się panom 23 kwietnia, obdarowując ich książkami. W Polsce - zwłaszcza w czasach PRLu - triumf święciły rajstopy i goździki.

Od 2000 roku w naszym kraju organizowane są tzw. MANIFY. Są to doroczne demonstracje feministyczne, organizowane wpierw  w Warszawie przez nieformalną grupę Porozumienie Kobiet 8 Marca, a potem też w innych dużych miastach.

Pierwsza warszawska Manifa odbyła się pod hasłem "Demokracja bez kobiet to pół demokracji", jej celem było zwrócenie uwagi na dyskryminację kobiet przez tzw. "politykę prorodzinną", jaką wówczas prowadził AWS. Kolejne marsze odbywały się w ramach protestu przeciwko przemocy domowej, seksizmowi w życiu publicznym, obraźliwym dla kobiet reklamom, łamaniu praw obywatelskich, homofobii, dyskryminacji ekonomicznej kobiet oraz ingerencji Kościoła Katolickiego w życie prywatne. Manifom każdorazowo towarzyszyły imprezy kulturalne, głośna, radosna muzyka oraz różnorakie happeningi, przygotywane m.in. przez Kazimierę Szczukę.

W tym roku prokobiece marsze przejdą ulicami Gdańska, Katowic, Poznania, Warszawy, Szczecina, Krakowa, Torunia, Łodzi i Śląska. Tegoroczna Manifa odbędzie się pod hasłem WYBÓR KOBIET, a w Trójmieście za jej organizację odpowiadają Nieformalna Grupa Femme Totale oraz Stowarzyszenie Współpracy Kobiet NEWW – Polska. Kolorowy i głośny pochód wyruszy 8 marca o godz. 14 spod Krewetka Cinema City w Gdańsku.

 

Czytaj także:

 

**

* Dzień Kobiet w Trójmieście

**

**

* Gdańsk działa dla kobiet - NEWW Polska 

**


od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto