Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kryzysowa sytuacja na terenie Ukrainy. Czy Trójmiasto przyjmie uchodźców? Co z Pomorzem? Stanowisko MSWiA i prezydent Gdańska

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Przemyslaw Swiderski
W ostatnim czasie sytuacja za wschodnią granicą Polski jest bardzo napięta. Wszyscy obawiają się inwazji Rosji na Ukrainę. W związku z kryzysem na Wschodzie, na temat działania Miasta Gdańska w zakresie przyjęcia i zakwaterowania ewentualnych uchodźców z Ukrainy głos zabrała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Jak wygląda sytuacja w województwie pomorskim? Co z pozostałą częścią Trójmiasta? Głos w sprawie zabrało również Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wojewodowie z całej Polski wysłali do przedstawicieli miast prośbę, która dotyczyła rozpoznania i wskazania obiektów, w których można zakwaterować ewentualny uchodźców. W niektórych sytuacjach wojewodowie sami proponowali placówki. W związku z listem głos na specjalnej konferencji zabrała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- Wszyscy mamy nadzieję, że do wojny na Ukrainie nie dojdzie - mówiła prezydent Gdańska. - Myślę, że w takim mieście jak Gdańsk, gdzie rozpoczęła się II Wojna Światowa, ale także zakończył się podział Europy i świata, dzięki Solidarności wszyscy wierzymy w pokojowe rozwiązania.

Odpowiadając na apel Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha, Gdańsk przygotował listę 646 miejsc w czterech podmiotach, które będą mogły posłużyć ewentualnym uchodźcom z Ukrainy.

- To są miejsca zarówno w obiektach miejskich, jak i prywatnych - powiedziała Dulkiewicz.

Szkolne Schronisko Młodzieżowe na ul. Grunwaldzkiej jest jedynym publicznym obiektem, które może udostępnić Gdańsk.

Podczas konferencji Joanna Pińska, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego poinformowała, że według Urzędu Wojewódzkiego miejsc w województwie pomorskim jest 7 tysięcy.

- Na podstawie swojej analizy Urząd Wojewódzki będzie wybierał podmioty, do których będzie kierował, i z tymi podmiotami będzie podpisywana umowa - tłumaczyła Joanna Pińska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Gdańsk wspiera różne inicjatywy w związku z kryzysową sytuacją na Ukrainie

- Chcę poinformować o kilku inicjatywach międzynarodowych, w których Miasto Gdańsk i ja bierzemy udział - mówiła Dulkiewicz. - Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wraz z burmistrzem Pragi przekazali burmistrzowi Kijowa list poparcia burmistrzów z Paktu Wolnych Miast, w którym jest także Gdańsk.

15 lutego br. Rafał Trzaskowski spotkał się z Witalijem Kliczko. Przed wyjazdem do Kijowa napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych:

"Będziemy tam w imieniu naszych miast – Warszawy i Pragi. Będziemy tam w imieniu całego Paktu Wolnych Miast. W imieniu wielu Polaków, Czechów, Węgrów czy Słowaków. W imieniu mieszkańców całego regionu, ale też różnych zakątków Europy i świata, którzy podzielają przekonanie, że Ukraina powinna nadal być wolnym krajem. Że Kijów powinien nadal być wolnym miastem".

Prezydent Gdańska wspomniała, że we wtorek 15 lutego wysłany zostanie list wsparcia grupy roboczej Europejskiego Komitetu Regionów i Ukrainy, której jest przewodniczącą. Zespół powstał w listopadzie ubiegłego roku.

- Gdańsk w tym roku jest Europejską Stolicą Wolontariatu - przypomniała Aleksandra Dulkiewicz. - Dzisiaj być może staniemy przed wyzwaniem organizacji obywatelskiego wsparcia. Przygotowujemy specjalne szkolenia dla wolontariuszy, którzy chcieliby w tej sytuacji wesprzeć potencjalnych uchodźców, którzy mogliby trafić do Gdańska.

Ostatnią inicjatywą przygotowaną przez Dulkiewicz jest czwartkowe (17 lutego) spotkanie z Gdańską Radą Imigrantów i Imigrantek, mające na celu ustalenie zakresu wspólnych przygotowań. Głównie chodzi o działania społeczne, które samorządy lokalne mogą przeprowadzać.

16 lutego o godz. 18:00 w Gdańsku na Placu Solidarności odbędzie się wiec przygotowywany przez Związek Ukraińców w Polsce. Na miejscu pojawi się również prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

W Gdyni nie znajdzie się miejsce dla uchodźców

Jak poinformowała "Dziennik Bałtycki" Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gdyni, miasto nie dysponuje obiektem, który można wykorzystać na potrzeby zakwaterowania. Tak władze odpowiedziały na wcześniej wspomniane pismo Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha. W tym przypadku wojewoda w piśmie pytał również o możliwość przyjęcia cudzoziemców w hali Gdynia Arena.

Jak wygląda sytuacja w województwie pomorskim? Głos zabrało MSWiA

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich na razie nie udziela bezpośredniej informacji w tej sprawie i odsyła do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych. MSWiA w odpowiedzi na pytania "Dziennika Bałtyckiego" informuje, że przygotowuje się na różne scenariusze. Jednym z nich są działania wojewodów związane z ewentualnym napływem uchodźców z Ukrainy, którzy z powodu możliwego konfliktu mogą szukać w naszym kraju bezpiecznego schronienia.

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji działa dodatkowy zespół, który opracowuje rozwiązania kompleksowo uwzględniające rozwój sytuacji w ramach konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

- MSWiA prowadzi stały monitoring sytuacji w związku z kryzysem na granicy ukraińsko-rosyjskiej. - odpowiedział wydział prasowy MSWiA. - Sytuacja jest analizowana na bieżąco w ścisłej współpracy z Komendą Główną Straży Granicznej i innymi służbami, Urzędem do Spraw Cudzoziemców oraz wojewodami.

Wydział prasowy MSWiA podkreśla, że procedury są przygotowywane zgodnie z Krajowym Planem Zarządzania Kryzysowego w związku z potencjalnym zwiększeniem ruchów migracyjnych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto