Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kuglarskie warsztaty dla wszystkich

Łukasz Stafiej
Łukasz Stafiej
Poi, żonglerka, chodzenie po linie albo akrobatyka. Tych, oraz wielu innych dziedzin kuglarstwa, można było spróbować podczas sobotnich warsztatów w ramach KuglART Fest 2008.
Po piątkowej paradzie

i

wieczornych pokazach

, drugi dzień KuglART Fest rozpoczął się od otwartych dla wszystkich chętnych warsztatów sztuczek cyrkowych.

Na trawie przed festiwalowym namiotem cyrkowym w sopockim Parku Łazienki Północne swoich sił w kręceniu poi, żonglowaniu, chodzeniu na linie, czy akrobatyce mogli spróbować zarówno początkujący, jak i doświadczeni.

- Na warsztaty przyszłam, aby nauczyć się czegoś nowego - opowiada **

Hania Zysnarska

**, która kręci własnoręcznie zrobionym poi już drugi sezon. - Większość trików dostępnych w internecie już dawno opanowałam, teraz chciałam dowiedzieć się, nad czym muszę jeszcze popracować i spróbować swoich sił pod okiem kogoś doświadczonego.

 

Nasza rozmówczyni uważa, że instruktorzy zadbali o to, żeby nie nudzili się zarówno ci doświadczeni, jak i zupełnie początkujący. A tych drugich - głównie rodzin z dziećmi - przyszło całkiem sporo. Najmłodszych ciekawiły przede wszystkim gigantyczne bańki mydlane i różnokształtne figury formowane z elastycznych baloników. Nie zabrakło jednak kuglarskich ćwiczeń z dziedzin bardziej wymagających.

 

Dorota Mitręga również zaczynała dwa lata temu od poi, jednak szybko przerzuciła się na żonglerkę kontaktową. - Toczenie kulą po całym ciele wymaga wielkiej koncentracji i opanowania - tłumaczy. - Nauczyć się kilku podstawowych figur nie jest tak trudno, najważniejsze jest jednak, aby je potem umiejętnie i płynnie łączyć w serie trików. To wymaga wiele samozaparcia - dodaje.

 

Podobnie jest z jazdą na na jednokołowym rowerku cyrkowym. Piotrek z

Cyrku Heca

, który przyjechał do Sopotu z pokazami aż z Lipinek, uczy się jeździć na monocyklu od półtora miesiąca. - Wiadomo, że najgorsze są początki, nic nie wychodzi - opowiada. - Jednak jak już uda nam się postawić pierwszy krok, to następne przyjdą z czasem. Myślę, że wystarczą trzy godziny dziennie przez tydzień, aby spokojnie już jeżdzic. Radzę jednak zaopatrzyć się w dobre ochraniacze na nogi. Szczególnie jeśli chcemy spróbować miejskiego trialu na jednokołowcu - dodaje.

 

Świetną okazję do ćwiczeń mieli początkujący żonglerzy, wspomagał ich bowiem jeden z najlepszych w tej dziedzinie - Mirek Urban, psycholog, który żonglerką zajmuje się profesjonalnie.

 

- Na co dzień biorę udział w warsztatach pedagogicznych i terapeutycznych przy użyciu żonglerki - opowiada. - Pokazuję,  jak wykorzystywać tę dziedzinę w pracy z młodzieżą i dziećmi. Przekonuję, że ma ona bardzo pozytywny wpływ na umiejętność uczenia się i koncentrację - wylicza. - Żonglowanie jest także świetnym sposobem na odpoczynek, zdarza mi się organizować kursy żonglerki nawet dla biznesmenów. Mało kto wie, ale pierwszy klub żonglerów powstał w połowie lat 70. na szacownym Masachusetts Institute of Technology - dodaje.

 

Urban przekonuje, że żonglerka jest prawdopodobnie najbardziej wszechstronną dziedziną cyrkową. Można ją uprawiać samodzielnie, w parach, jeżdząc na monocyklu, czy chodząc na szczudłach. Nie powinna się także szybko znudzić, bo trików jest nieskończenie wiele, można je łączyć i wciąż wymyślać nowe, w różnych kombinacjach.

 

Warsztaty trwały do godzin popołudniowych i okazały się trafioną propozycją sopockiego festiwalu - pokazały, że kuglarstwo to zabawa pełna pozytywnych emocji i dostępna tak naprawdę dla wszystkich.

 

- To kuglarstwo to super sprawa. Szkoda, że wcześniej tego nie znałam - cieszy się Magda, która trafiła na warsztaty przypadkiem, spacerując nad morzem. - Spróbowałam poi i żonglerki i chyba wkręcę się w to bardziej.

 

I jeśli o to chodziło organizatorkom, to trzeba przyznać, że jest z czego się cieszyć. 

 

 

Czytaj też:

Drugi dzień KuglART Fest 2008 w obiektywie [zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto