18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kultura w metropolii. Zebranie Komisji ds. Kultury Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego

Tomasz Rozwadowski
Metropolia Jest Okey to od 2007 roku  jeden z najważniejszych trójmiejskich festiwali
Metropolia Jest Okey to od 2007 roku jeden z najważniejszych trójmiejskich festiwali Adam Warżawa, Grzegorz Mehring/Archiwum
Kultura jest jednym z najważniejszych czynników, które decydują o znaczeniu miast czy regionów. O kulturę powinny dbać zwłaszcza ośrodki mające ambicję bycia metropoliami, silnymi centrami regionów.

Już w najbliższy poniedziałek w biurach Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego odbędzie się zebranie niedawno powołanej Komisji ds. Kultury GOM, będącej dla reprezentantów pomorskich gmin oraz dla dyrektorów instytucji kulturalnych z obszaru GOM platformą spotkań, wymiany poglądów i podejmowania nowych przedsięwzięć. Już poprzednie pierwsze zebranie pokazało, że w składzie komisji udaje się wypracowywać nowe pomysły i budować strategię współpracy.

Czytaj także: Malbork będzie się promował w Cannes w ramach Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego
GOM pojmuje kulturę nie tylko jako zbiór bieżących wydarzeń - koncertów, wystaw, spektakli, ale przede wszystkim jako kapitał społeczny, który ma wyzwalać aktywność obywateli. Już w najbliższym czasie ma powstać Metropolitalny Kalendarz Kultury (równoważący siły mniejszych ośrodków i metropolii), reaktywowany tczewski festiwal Wydarzenia, planowane jest rozszerzenie Festiwalu Metropolia jest Okey na cały obszar metropolitalny, jak też praca nad wspólnymi projektami europejskimi (pozyskiwanie nowych funduszy ma decydujące znaczenie w przypadku wydarzeń kulturalnych) oraz organizacja Metropolitalnego Kongresu Kultury.

Niektóre z instytucji mają już pewne doświadczenia z wychodzeniem ze swoimi festiwalami i konkursami poza Gdańsk i poza Trójmiasto. Metropolia jest Okey, firmowana przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, od roku prowadzi konkurs Młoda Metropolia, dając szansę zaistnienia wykonawcom z całego województwa pomorskiego.

- Już pierwsza ubiegłoroczna edycja Młodej Metropolii pokazała, że poza Trójmiastem nie brakuje zdolnych muzyków - ocenia Radosław Jachimowicz, specjalista ds. promocji i PR w NCK. - Wśród trójki zwycięzców, którzy zagrali w grudniu ubiegłego roku podczas festiwalu, był zespół Corpus Caedis z Bytowa, a do finału dostało się więcej wykonawców spoza Trójmiasta. Do zespołów docieramy, ogłaszając konkurs na stronie internetowej NCK, wysyłamy też informacje do lokalnych ośrodków kultury i portali regionalnych. Taki system bardzo dobrze się sprawdził, dostaliśmy sporo wartościowych zgłoszeń.

Zobacz też: Ponad połowa Pomorzan w Gdańskim Obszarze Metropolitalnym

Gdańską imprezą, od lat obecną w całym regionie, jest Gdański Festiwal Szekspirowski.

- Od samego początku chcieliśmy pokazywać nasze spektakle w tak zwanym terenie - mówi prof. Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. - Udaje się to nam niemal co roku, w ubiegłym pokazywaliśmy poza Gdańskiem dwa przedstawienia. Staramy się, żeby wśród tych spektakli były także produkcje zagraniczne, pokazywaliśmy na przykład przedstawienie afrykańskie, dwóch czarnoskórych aktorów zebrało owacje. Wyjazdowe spektakle są ważnym elementem szerszej misji edukacyjnej Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, do której należą także spotkania w szkołach. Dotychczas odwiedziliśmy około dwustu pomorskich szkół.

Kolejna z imprez, mających w nazwie Gdańsk i konsekwentnie prezentująca się w regionie, właśnie teraz ma swoją doroczną odsłonę. To Gdański Festiwal Muzyczny, którego szósta już edycja zakończy się w najbliższą niedzielę.

- Nasz pomysł ma w samą swoją istotę wpisaną promocję wartościowej muzyki, jej wykonawców i Gdańska - informuje dyrektor Gdańskiego Festiwalu Muzycznego Konrad Mielnik. - Co roku gramy w Starogardzie Gd., w Sopocie, w Gdyni, ale zawsze docieramy też do innych ośrodków, i dużych, jak Elbląg, i małych, jak Kolbudy czy Trąbki Wielkie, które znalazły się w tegorocznym programie. Zawsze są to koncerty bardzo atrakcyjne, więc przyciągają melomanów także z Trójmiasta. Uważam, że muzyka jest towarem jak każdy inny i z tym towarem trzeba dotrzeć do publiczności. Publiczność trzeba przyciągać, trzeba ją edukować i takie działania przynoszą widoczne efekty. Zwłaszcza że udaje się nam przedstawiać na naszych terenowych koncertach także gwiazdy światowego formatu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto